Prezidentské volby na Slovensku: Čaputová, Šefčovič, Kotleba a další. Kdo má největší šance?

O víkendu proběhne první kolo prezidentských voleb na Slovensku. Do klání se přihlásil enormní počet kandidátů (15). Exkluzivně nabízíme miniprofily těch, kteří v poslední předvolebním průzkumu mají šanci do klání zasáhnout.

Zuzana Čaputová 

Čaputová je slovenská právnička a místopředsedkyně strany Progresívne Slovensko. Veřejně je známa především prací v neziskovém sektoru, především pro občanské sdružení Via Iuris. Poslední povolený předvolební průzkum agentury AKO ji přisoudil preference rekordních 52.9 %, pokud by se naplnily, 2. kolo volby by neproběhlo a Čaputová by se stala prezidentkou hned po 1. kole voleb. Pomohlo ji zrušení kandidatury původního favorita voleb vědce Roberta Mistríka, který ji následně podpořil.

Maroš Šefčovič 

Šefčovič je eurokomisař za Slovensko a bývalý velvyslanec v Izraeli. Kandiduje jako nezávislý s podporou vládní strany SMER. Je spolufavoritem voleb. Má velmi dobré vztahy s bývalým premiérem Robertem Ficem. Jeho zvolení může znamenat určité oživení Fica v politice, vzhledem k jeho odvolání prezidentem Kiskou. Podle posledního průzkumu by ho podpořilo 16,7 % voličů.

Štefan Harabin 

Harabin je další právník v prezidentském klání. Průzkum soudci slovenského nejvyššího soudu přisuzuje 11,4 %. Harabin byl ministrem spravedlnosti a místopředsedou vlády. Kontroverzi vzbudil jeho zveřejněný telefonát s narkobaronem Bakim Sadikim odsouzeným na 22 let vězení.

Marian Kotleba

Kotleba je bývalý župan banskobystrického kraje. Krajně pravicový politik známý extremistickými názory na adresu Romů, Maďarů a židů. Veřejně vyzdvihuje Slovenský štát, který spolupracoval s nacisty. Jeho extremistická Ľudová strana - Naše Slovensko se původně jmenovala Strana priateľ vína. Podle posledních preferencí má 5, 6% hlasů.

Béla Bugár 

Bugár je poltický matador, který je ve vrcholné politice v podstatě od Sametové revoluce. Předseda strany Most-Híd, kromě podpory maďarské menšiny na Slovensku, měl v 90. letech pověst neohroženého bojovníka proti mafii, která Slovensko takřka ovládala. Favoritem voleb však není, podle průzkumu ho podporuje 4,1 % voličů.

František Mikloško 

Mikloško je matematik, politik, bývalý disident a člen Tajné církve před rokem 1989. Mikloško je rutinérem prezidentských voleb, kandiduje již po třetí, ani tentokrát však pravděpodobně úspěšný nebude, podle průzkumu mu věří 3,1 % voličů.

Milan Krajniak

Krajniak je poslanec a místopředseda strany Sme rodina. Přezdívá se mu „Poslední křižák“ a má podle průzkumu podporu 2,4%.

Eduard Chmelár 

Je akademik a mediální teoretik. Voliče se snažil zaujmout nacionalistickými názory, ovšem do dalších bojů podle průzkumu, který mu přisuzuje podporu 1.5%, pravděpodobně výrazněji nezasáhne.

Ostatní kandidáti a se pohybují pod hranicí jednoprocentní podpory, a tak jsme je pro větší přehlednost do článku nezahrnuli.

Související

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová Maroš Šefčovič Štefan Harabin Marián Kotleba Béla Bugár Slovensko prezidentské volby na Slovensku 2019

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy