Pryč z EU. Britské noviny jsou většinou pro brexit, na twitteru zuří zajímavý spor

Britské listy a Evropská unie jsou oblíbeným tématem mediálních analýz, které se shodují, že britské noviny jsou ve své většině dlouhodobě zaměřené spíše proti unii. Potvrdily to měsíce před referendem o britském členství v EU v červnu 2016 a ani od té doby se na tom během vyjednávání o brexitu mnoho nezměnilo.

Britské vydání Huffington Post odhadlo, že před referendem se pro odchod vyslovily noviny, které četlo asi 4,8 milionu čtenářů, zatímco prounijní tiskoviny měly zhruba tři miliony čtenářů. Podle průzkumu univerzity v Loughborough, který bral v úvahu i náklad periodik, články v kampani před referendem byly v 82 procentech pro odchod z EU a v 18 procent pro setrvání. K obdobným závěrům došla analýza Institutu Reuters pro novinářská studia, podle níž z článků, které se věnovaly referendu, bylo 41 procent pro odchod a 27 pro setrvání v unii.

Studie připomněla protiunijní tradici velké části britských listů, které "se dlouho vyžívají v tom, že odhalují to, co označují jako šílené projekty Bruselu. Některé články mají oporu ve skutečnosti, ale další jsou obecně přijímané, i když se opírají o chatrné základy a Evropská komise proto založila webovou stránku, kde popírá mýty, které podle ní šíří britský tisk".

Nejvýrazněji a dlouhodobě jsou protiunijně orientované pravicové bulváry Daily Mail a The Sun, které podpořily před referendem odchod z EU. Stejně se vyslovily i další pravicové listy s výjimkou The Times. Setrvání v unii podpořily i spíše levicový The Guardian, levicový bulvár Daily Mirror a ekonomické Financial Times, které dlouhodobě referují o evropských záležitostech nejobsáhleji a nejvíc do hloubky.

Toto zaměření se nezměnilo ani během brexitových jednání, když pravicové bulváry často nevybíravě útočily na odpůrce brexitu. Daily Mail třeba po vypsání předčasných voleb v roce 2017 měl na první straně titulek Rozdrťte sabotéry - myšleno odpůrce bexitu. Stejně tak Daily Mail označil soudce, kteří rozhodli, že ke spuštění brexitu je potřeba souhlas parlamentu, za Nepřátele lidu. Pozadu nezůstal The Sun, který loni v září o předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi a francouzském prezidentovi Emmanuelu Macronovi napsal na první stránce, že jsou Špinavé krysy z EU.

Protievropské tendence větší části britských novin ale nejsou novinkou a v posledních dvou letech se kontroverze zaměřovaly spíše na veřejnoprávní BBC, která - stejně jako ostatní britská rádia a televize - mají ve zpravodajství povinnost nestrannosti. Politici i komentátoři si stěžovali, že BBC dává málo příležitostí tu stoupencům, tu odpůrcům brexitu. Například bývalý labouristický ministr Andrew Adonis BBC posměšně přejmenoval na Brexit Broadcasting Corporation, protože podle něj věnuje málo času důsledkům brexitu a protibrexitovým demonstracím. Regulační úřad pro vysílání Ofcom zase zamítl stížnost skupiny politiků na vlivnou stanici BBC Radio 4, která podle nich dávala systematicky malý prostor "pozitivním probrexitovým názorům".

Zajímavý spor se rozhořel kolem toho, jak mohou novináři BBC vyjadřovat na sociálních sítích své soukromé názory na brexit. V centru debaty byl bývalý internacionál a populární fotbalový komentátor Gary Lineker, který na twitteru systematicky podporuje druhé referendum o brexitu a kritizuje premiérku Theresu Mayovou. Popudil tím mezi jinými kolegy bývalé fotbalisty a stoupence brexitu Petera Shiltona nebo Chrise Waddlea.

These shots look like they have been manipulated to make it look like hardly anyone turned up....but that apparently is not the case and hardly anyone turned up. https://t.co/8fkYnfvxWp

— Gary Lineker (@GaryLineker) 17. března 2019

A kriketový televizní komentátor Jonatha Agnew ho na twitteru vyzval, aby "se držel pravidel BBC a nechal si své politické názory... pro sebe". Lineker opáčil, že pravidla dodržuje a dodal, že "kdybys se mnou souhlasil, určitě by to pro tebe nebyl problém".

Mluvčí BBC dal za pravdu Linekerovi, protože podle pravidel BBC si názory na brexit musí nechat pro sebe jen novináři zabývající se zpravodajstvím. Ti obecně nesmějí zveřejňovat, jak volili, a nesmějí vyjadřovat své názory na problémy, o nichž se vede politická debata, nebo obhajovat nějaký postoj k nějaké probíhající kontroverzi - politické, ekonomické či jiné.

Je to do značné míry nová situace, protože před nějakými deseti lety by Lineker takový problém neměl. V době před nástupem sociálních sítí by mohl své politické názory zmínit nejvýš v novinovém rozhovoru. Ale vzhledem k tomu, že Linekera na twitteru sleduje přes sedm milionů lidí, tedy podstatně více než kteréhokoli britského politika, jeho tweety se často přetavují do novinových titulků a nejlépe placená hvězda BBC tak má na veřejné mínění potenciálně velký vliv.

Související

Více souvisejících

Brexit Noviny / tisk BBC Velká Británie Twitter

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

před 1 hodinou

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 8 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 9 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 15 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová

Šestý díl třinácté řady populární televizní show StarDance skončil. Přinesl kromě hromadného tance také první maximální počet bodů pro jeden z párů. Soutěž nakonec opustila Jana Paulová s Robinem Ondráčkem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy