Útok na dvě mešity na Novém Zélandu, při němž zahynulo 50 lidí a zbytek vyvázl s těžkými poraněními, vyvolal společenskou i politickou diskuzi na téma pravicového extremismu a jeho vlivu ve světě. Jaká je vůbec současná situace a lze konstatovat, že krajní pravice je skutečně globálním problémem? Informovala o tom britská rozhlasová stanice BBC.
Britské ministerstvo vnitra došlo k závěru, že ke střelbě mohlo a v blízké budoucnosti jistě může dojít i ve Spojeném království, a že je potřeba omezovat vliv sociálních sítí, které hrají významnou roli v radikalizaci jednotlivců. I Islámský stát rekrutuje své členy jejich prostřednictvím.
Jedná se o dobrého sluhu, ale zlého pána. V ČR se policie rozhodla aktivně pátrat po komentářích na Facebooku, které by mohly naplňovat skutkovou podstatu trestného činu schvalování terorismu. Souhlas s tím vyjádřil i český ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Jaká je současná situace ve světě?Austrálie a Nový Zéland
Ještě před islamofobií motivovaným útokem byly Austrálie i Nový Zéland přesvědčeni, že jediným bezpečnostním rizikem je islámský terorismus. Podle každoroční zprávy novozélandských zpravodajských služeb nebyly v zemi zaznamenány žádné znaky pravicového extremismu. Australian's Security Intelligence Organisation zase došla ve své analýze z roku 2017 k závěru, že Austrálie vykazuje nízkou míru organizované trestné činnosti, což dokazuje i skutečnost, že v roce 2016 byla odsouzená jedna osoba za krajní pravicoví motivovaný terorismus.
Bezpečnostní služby Austrálie i Nového Zélandu samozřejmě nevylučovaly, že by k útokům mohlo dojít, ale za pravděpodobnější scénář považovaly jejich spáchání jednotlivcem, anebo malou skupinou. Podobně, jako se tomu stalo v ČR, kde důchodce Jaromíra Baldy, který pokácel stromy na koleje, aby došlo k vlakové nehodě, kterou by svedl na muslimy. Že se bude jednat o organizované a promyšlené násilí s takovými důsledky se nepočítalo.
Evropa
Podle údajů Europolu, což je organizace EU zabývající se prevencí a potíráním organizované trestné činnosti, bylo v roce 2017 nalezeno pět míst, kde se rekrutovali pravicoví teroristé. Všechny byly ve Spojeném království. Ti se mohli stát pachateli až 205 útoků, což potvrzují i evropské zpravodajské služby. Mezi dalšími figurovali separatisté (137), krajně levicové skupiny (24) a džihádisté (33).
V roce 2017 došlo k odsouzení za přípravu 1 219 teroristických útoků, z nichž bylo 20 motivovaných příslušností ke krajní pravicí a 705 vyznáváním radikálního islámu. Globální index terorismu (Global Terrorism Index), který je každoročně publikován ve veřejně dostupné databázi University of Maryland, monitoruje i činnost krajní pravice v zemích Západní Evropy. Jeho hodnota je vyšší, než číslo, ke kterému se dostaly bezpečnostní agentury, protože neexistuje jasná shoda na tom, co je a není příprava teroristického útoku.
Spojené království
Podle Sary Khanové, jejíž práce spočívá v boji s terorismem, byly veškeré britské základny pravicových teroristů dobře zorganizované, profesionální a hlavně aktivně rekrutovaly nové členy. Kolik lidí na svojí stranu získaly, zůstalo v utajení. Britské bezpečnostní agentury nicméně potvrdily, že od března 2017 se podařilo zamezit 18 útokům, z nichž za čtyřmi stály krajně pravicové skupiny. Islamofobie a pravicový extremismus obecně ve Velké Británii rostou.
Německo a Nizozemsko
V Německu se politicky motivovanou trestnou činností zabývá vláda. V roce 2017 bylo zaznamenáno 39 502 takových případů. Za polovinou z nich stála příslušnost ke krajní pravici. Jednalo se zejména o útoky na azylová centra. V Nizozemsku se podle vyjádření tamního resortu vnitra projevuje extremismus spíše ve skryté podobě. K přímému násilí téměř nedochází. Nadace Anny Frankové však varuje před nárůstem příznivců krajní pravice z 90 v roce 2011 a 250 v roce 2016.
Související
Více než touha po míru se dopouštějí papírového terorismu. Extremismus v ČR podle ministerstva posiluje
Policisté loni řešili 149 nenávistně motivovaných činů, meziročně více
extremismus , Terorismus , islamofóbie , neonacisté
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Zdroj: Lucie Žáková