Do školek pouze očkované děti, nařídili na Slovensku

Slovensko umožní přijmout do školek až na výjimky jen děti, které podstoupily povinné očkování. Zavedení opatření, které již platí například v Česku, ohlásilo ministerstvo zdravotnictví poté, co v některých regionech země pod Tatrami klesl podíl očkovaných dětí například proti spalničkám pod bezpečnou hranici 95 procent.

Podmínění přijetí dětí do školek očkováním zdůvodnilo ministerstvo zdravotnictví snahou zajistit ochranu dětí. Kolektivní zařízení jako školky podle něj vytvářejí podmínky, které ulehčují šíření nákazy.

Ministryně zdravotnictví Andrea Kalavská uvedla, že výjimku ze zmíněného pravidla budou mít pouze děti, které ze zdravotních důvodů nemohou být očkovány nebo které jsou proti nákaze imunní.

Rodiče na Slovensku nejčastěji odmítají nechat očkovat své malé děti vakcínou proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. V průměru za celou zemi šlo naposledy o necelá tři procenta dětí.

Spolu se zákazem přijímaní neočkovaných dětí do školek Slovensko po 12 letech zruší pokuty, které mohou úřady uložit rodičům, které nenechají potomka očkovat. V současnosti za to rodič může dostat finanční sankci do 331 eur (8490 korun).

"Vysíláme tím jasný signál, že cílem povinného očkovaní není vybírání pokut za jeho odmítnutí, ale prevence závažných infekčních onemocnění, jimž lze předcházet očkováním," uvedla v tiskové zprávě Kalavská. Zatím není známo, kdy nová pravidla vstoupí v platnost.

Hlavní slovenský hygienik Ján Mikas upozornil, že mezi obyvateli se dříve rozšířila domněnka, že očkování proti infekčním onemocněním je zbytečné, když se nákazy v zemi nevyskytují. "Při současném pohybu obyvatel mezi zeměmi, ať již za prací nebo cestováním, není zavlečení jakéhokoliv infekčního onemocnění do Slovenské republiky vyloučeno. Příkladem jsou epidemie spalniček v letech 2018 a 2019 na východním Slovensku," dodal. Spalničky se na východě země začaly šířit loni v květnu, když si tři lidé přivezli onemocnění z Británie.

Povinným očkováním se zabýval i ústavní soud, který v roce 2014 ponechal v platnosti příslušný zákon i vyhlášku o povinném očkování lidí.

Související

Více souvisejících

očkování Mateřské školy / školky Slovensko děti

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 27 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy