Maďarsko není Rakousko a Orbán není Schüssel. V Maďarsku vládne kleptokracie, tvrdí rakouský list

Rozhodnutí pozastavit členství strany Fidesz v Evropské lidové straně (EPP), slaví Orbánova „mediální říše" jako konzervativní spásu této evropské strany, a výsledek srovnal k „rakouské situaci" za vlády Wolfganga Schüsella, jíž EU kritizovala za koalici s extremisty, píše ve svém sloupku liberálně-levicový rakouský list Der Standard.

Kdo v tyto dny pobývá v Budapešti, nemůže nevzpomenout na slova slavného polského satirika Stanislawa Jerzyho Lece (1909-1966): „Existuje ideální svět lží, kde je vše pravdivé." Komentátor Paul Lendvai, který tato slova připomíná, se inspiroval při svém politickém vyjednávání rakouským „scénářem".

Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho lidé neopomněli „krutě srovnat" nynější maďarskou situaci se situací bývalého rakouského spolkového kancléře Wolfganga Schüssela, který čelil v roce 2000 kritice za vznik černo-modré vlády, jež spojila Rakouskou lidovou stranu (ÖVP) a Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ).

Orbán a Fidesz by se měli přizpůsobit hodnotám „evropské rodiny"

Tehdy kancléři hrozilo 14 států Evropské unie, i když spíše symbolickými, než politicky produktivními opatřeními. Na základě zprávy tříčlenné „rady moudrých" na čele s bývalým finským prezidentem Martti Ahtisaarim, kterou nařídil předseda Evropského soudu pro lidská práva, byly sankce, jež EU uvalila na Rakousko, zrušeny. Premiér Orbán, jak řekl na tiskové konferenci, vynalezl způsob, kterým byla po Schüsselově vzoru ustavena komise na čele s Hermanem Van Rompuyem, bývalým belgickým premiérem, jenž informoval EPP o straně Fidesz.

Podle Orbána, jenž se z rozhodnutí těšil, neboť nebyl vyloučen, by se nicméně měla EPP změnit do podoby, jakou jí vidí Orbán a jeho Fidesz, než aby by se musel on přizpůsobovat hodnotám „evropské rodiny".

Nicméně v roce 2000 nešlo o spor mezi „členskými stranami" EPP, ale mezi vládami, kde jedním z „nejvíce nezkrotných" politiků byl francouzský prezident Jacques Chirac, vysvětluje komentátor. Nebylo to tentokrát o budoucnosti ÖVP, ani EPP, ale postup byl podobný, když byla zadána „moudrá zpráva".

Tím nejvážnějším rozdílem, proč se nedá situace Rakouska a Maďarska srovnávat, bylo vlastně to, že to byla výtka pro rakouskou vládu, nikoliv jako v tomto případě, kdy se jedná u Maďarska doslova o povahu režimu, který v posledních osmi letech „narušil ústavní základy" liberální demokracie, právního státu a pluralismu, jenž vybudoval doslova „konsolidovanou kleptokracii".

„Ať už si člověk může myslet o tehdejší vládě, co chtějí, ani nejtvrdší kritici nemohou tvrdit, že v letech 2000 až 2008 byla porušena základní demokratická práva v naší zemi," píše Paul Lendvai, sloupkař listu Der Standard. „Srovnání mezi Rakouskem anno 2000 a Maďarskem 2019, které vypracoval Orbán a jeho aparát, je více než cynická a morálně nepřijatelná manipulace," míní. „Je také pobuřujícím a hanebným zneužitím životní bilance Wolfganga Schüssela (a jeho vlády), jež nyní náleží k ,radě moudrých' EPP," uzavírá.

Související

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.
Péter Magyar

Orbánovi se z diplomata vyklubal nový sok. Magyar založil novou stranu

Maďarský právník a bývalý diplomat administrativy premiéra Viktora Orbána, Péter Magyar, který v posledních týdnech vedl dva masové protesty proti Orbánově vládě, nyní zakládá politickou stranu nazvanou TISZA - Tisztelet és Szabadság Párt (Strana respektu). Tuto informaci zveřejnil ve čtvrtek na svém Facebooku.

Více souvisejících

Viktor Orbán fidesz Evropská lidová strana (ELS)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy