Maďarsko není Rakousko a Orbán není Schüssel. V Maďarsku vládne kleptokracie, tvrdí rakouský list

Rozhodnutí pozastavit členství strany Fidesz v Evropské lidové straně (EPP), slaví Orbánova „mediální říše" jako konzervativní spásu této evropské strany, a výsledek srovnal k „rakouské situaci" za vlády Wolfganga Schüsella, jíž EU kritizovala za koalici s extremisty, píše ve svém sloupku liberálně-levicový rakouský list Der Standard.

Kdo v tyto dny pobývá v Budapešti, nemůže nevzpomenout na slova slavného polského satirika Stanislawa Jerzyho Lece (1909-1966): „Existuje ideální svět lží, kde je vše pravdivé." Komentátor Paul Lendvai, který tato slova připomíná, se inspiroval při svém politickém vyjednávání rakouským „scénářem".

Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho lidé neopomněli „krutě srovnat" nynější maďarskou situaci se situací bývalého rakouského spolkového kancléře Wolfganga Schüssela, který čelil v roce 2000 kritice za vznik černo-modré vlády, jež spojila Rakouskou lidovou stranu (ÖVP) a Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ).

Orbán a Fidesz by se měli přizpůsobit hodnotám „evropské rodiny"

Tehdy kancléři hrozilo 14 států Evropské unie, i když spíše symbolickými, než politicky produktivními opatřeními. Na základě zprávy tříčlenné „rady moudrých" na čele s bývalým finským prezidentem Martti Ahtisaarim, kterou nařídil předseda Evropského soudu pro lidská práva, byly sankce, jež EU uvalila na Rakousko, zrušeny. Premiér Orbán, jak řekl na tiskové konferenci, vynalezl způsob, kterým byla po Schüsselově vzoru ustavena komise na čele s Hermanem Van Rompuyem, bývalým belgickým premiérem, jenž informoval EPP o straně Fidesz.

Podle Orbána, jenž se z rozhodnutí těšil, neboť nebyl vyloučen, by se nicméně měla EPP změnit do podoby, jakou jí vidí Orbán a jeho Fidesz, než aby by se musel on přizpůsobovat hodnotám „evropské rodiny".

Nicméně v roce 2000 nešlo o spor mezi „členskými stranami" EPP, ale mezi vládami, kde jedním z „nejvíce nezkrotných" politiků byl francouzský prezident Jacques Chirac, vysvětluje komentátor. Nebylo to tentokrát o budoucnosti ÖVP, ani EPP, ale postup byl podobný, když byla zadána „moudrá zpráva".

Tím nejvážnějším rozdílem, proč se nedá situace Rakouska a Maďarska srovnávat, bylo vlastně to, že to byla výtka pro rakouskou vládu, nikoliv jako v tomto případě, kdy se jedná u Maďarska doslova o povahu režimu, který v posledních osmi letech „narušil ústavní základy" liberální demokracie, právního státu a pluralismu, jenž vybudoval doslova „konsolidovanou kleptokracii".

„Ať už si člověk může myslet o tehdejší vládě, co chtějí, ani nejtvrdší kritici nemohou tvrdit, že v letech 2000 až 2008 byla porušena základní demokratická práva v naší zemi," píše Paul Lendvai, sloupkař listu Der Standard. „Srovnání mezi Rakouskem anno 2000 a Maďarskem 2019, které vypracoval Orbán a jeho aparát, je více než cynická a morálně nepřijatelná manipulace," míní. „Je také pobuřujícím a hanebným zneužitím životní bilance Wolfganga Schüssela (a jeho vlády), jež nyní náleží k ,radě moudrých' EPP," uzavírá.

Související

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

Více souvisejících

Viktor Orbán fidesz Evropská lidová strana (ELS)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy