Rakousko patrně rozpustí extremistické hnutí IBÖ, dostalo peníze od teroristy

Rakouská vláda prověřuje možnost, že by rozpustila krajně pravicovou skupinu Identitární hnutí Rakouska (IBÖ). Oznámil to dnes kancléř Sebastian Kurz, informovala agentura APA. Mluvčí IBÖ Martin Sellner v pondělí přiznal, že hnutí dostalo neobvykle velký finanční dar od australského teroristy, který v polovině března zavraždil v mešitách na Novém Zélandu 50 lidí.

Rakouská vláda podle Kurze nehodlá tolerovat "nebezpečné ideologie, ať už přicházejí z kteréhokoli kouta". Žádná forma extremismu podle něj nemá v Rakousku co pohledávat.

V pondělí vyšlo najevo, že 28letý Australan, který zavraždil 50 lidí v mešitách ve městě Christchurch, poslal na počátku loňského roku dar 1500 eur (39.000 korun) Identitárnímu hnutí Rakouska. Byt jeho mluvčího Sellnera v úterý prohledal Spolkový úřad na ochranu ústavy a pro boj s terorismem (BVT), který má v Rakousku roli civilní kontrarozvědky.

Takzvané identitární hnutí je namířeno proti multikulturalismu a bojuje proti údajné ztrátě identity evropských národů kvůli imigraci. Příznivce má kromě Rakouska například i v Německu či Francii.

Mluvčí IBÖ Sellner, kterého teď rakouské úřady podezřívají z členství v teroristické skupině, jakékoli spojení s australským teroristou odmítl a uvedl, že přijatý finanční dar pošle na charitativní účely.

Jede Verbindung zwischen dem Attentäter von #Christchurch zu Mitgliedern der #Identitären in #Österreich muss restlos und schonungslos aufgeklärt werden. Ich habe mit Justizminister Josef #Moser ein Gespräch geführt.

— Sebastian Kurz (@sebastiankurz) 26. března 2019

Vicekancléř a předseda Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache dnes zdůraznil, že jeho strana nemá s identitárním hnutím nic společného. Řada politiků FPÖ má přitom blízko k některým uskupením, která jsou považována za pravicově extremistická. Sám Strache v roce 2016 sdílel na svém facebooku video identitárního hnutí. Dnes řekl, že si myslel, že je to "hnutí mladých zaměřené proti levici".

Už minulý týden rakouská média informovala, že Australan Brenton Tarrant, který v mešitách ve městě Christchurch zabil 50 lidí, navštívil loni v listopadu několik rakouských měst včetně Vídně, Salcburku či Innsbrucku. Na zbraň, kterou Australan útočil v mešitách, napsal mimo jiné letopočet 1683, kdy byli u Vídně poraženi Turci, či jméno tehdejšího obránce rakouské metropole Ernsta Rüdigera von Stahremberga.

Související

Více souvisejících

Rakousko Rakouské identitní hnutí (IBÖ) Martin Sellner (extremista) Sebastian Kurz

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 6 minutami

před 16 minutami

před 34 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy