Slovensko slaví 15 let v NATO. Aliance je nejspolehlivější zárukou bezpečnosti, uvedla diplomacie

Severoatlantická aliance je nejspolehlivější a ekonomicky nejvýhodnější zárukou bezpečnosti pro Slovensko. U příležitosti 15. výročí vstupu Bratislavy do NATO to dnes v prohlášení uvedlo slovenské ministerstvo zahraničí. Členství země v NATO ocenil i slovenský prezident Andrej Kiska. Část slovenských politiků vystupuje proti členství země ve zmíněné organizaci, podle dřívějšího průzkumu NATO nemá podporu ani u většiny obyvatelstva.

"Vstup do NATO znamenal pro naši zemi více než zvýšení úrovně naší bezpečnosti. Byl vyjádřením naší příslušnosti k nejrozvinutějším demokraciím světa," uvedla slovenská diplomacie. Dodala, že osvojení standardů a principů aliance znamenalo pro Slovensko zároveň stabilitu či hospodářský a sociální vzestup.

Only 9 days to go until #NATO's 7⃣0⃣th anniversary! Today, NATO is the world’s most successful political and military alliance. Why did 1⃣2⃣nations establish @NATO in 1949? Find out in the video #WeAreNATO pic.twitter.com/PH5EDejFGa

— UK Delegation, NATO (@UKNATO) 26. března 2019

Kiska řekl, že i díky rozhodnutí o vstupu do NATO je Slovensko prosperující a bezpečnou zemí. "Dnes ani ta nejsilnější země nedokáže sama čelit výzvám, jako je terorismus, migrace, klimatické změny nebo udržení ekonomického růstu," uvedl Kiska, který také nechal u prezidentského paláce v centru Bratislavy vyvěsit vlajku NATO.

Slovensko bylo přijato do NATO o pět let později než Česko, Polsko a Maďarsko. Ve druhé polovině 90. let Bratislava vypadla z rozšiřování aliance kvůli nedostatkům v demokracii za tehdejší vlády premiéra Vladimíra Mečiara.

Vůči členství v NATO na Slovensku otevřeně vystupuje zejména opoziční krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko, která se letos v únoru v sondáži agentury Focus dostala na druhou příčku popularity politických stran.

Podle loňského průzkumu nevládní organizace Globsec kladný vztah k NATO mají jen necelé dvě pětiny Slováků. Ze zemí visegrádské čtyřky, do které patří také Česko, Maďarsko a Polsko, tak NATO dosáhlo u veřejnosti nejhoršího hodnocení právě na Slovensku.

Slovensko dlouhodobě neplní závazek vynakládat na obranu dvě procenta výkonu ekonomiky, jak mu to vyplývá z členství v NATO. Země pod Tatrami již začala zvyšovat rozpočet na armádu a zmíněnou hranici se zavázala dosáhnout v roce 2024.

Související

Tomáš Dvorský Původní zpráva

Korčok se vrací do hry. Jeho úkolem bude změnit vnímaní Progresivního Slovenska, říká politolog pro EZ

Nejsilnější slovenské opoziční hnutí Progresívne Slovensko (PS) získalo do svých řad Ivana Korčoka, dlouholetého diplomata a bývalého ministra zahraničí, který letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. Politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Josefa Šafaříka pro EuroZprávy.cz hodnotí, zda Korčokův vstup může PS pomoci oslovit voliče i v konzervativních regionech, oslabit pozici vládních stran a jaké výzvy by přineslo sestavování nové vlády v případě volební porážky Roberta Fica.

Více souvisejících

Slovensko NATO Andrej Kiska

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy