Čaputová, nebo Šefčovič? Slováci volí nového prezidenta

Slováci dnes ve druhém kole prezidentských voleb rozhodují, zda se příští hlavou státu stane právnička Zuzana Čaputová, nebo místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Podle předvolebních průzkumů je favoritkou dnešního hlasování Čaputová, která získala nejvíce hlasů i v prvním kole před dvěma týdny. Voliči svůj hlas mohou odevzdat do 22:00. Pokud bude Čaputová zvolena prezidentkou, stane se první ženou v čele Slovenska.

Šefčovič se voleb zúčastnil dopoledne v Bratislavě, Čaputová hlasovala odpoledne ve městě Pezinok nedaleko slovenské metropole, kde kandidátka žije. Vrcholní politici Slovenska během dne vybízeli obyvatele k účasti na volbách.

"Udělejme si čas na mimořádně důležité volby i v takovýto krásný den. Budoucí prezident nebo prezidentka potřebuje silný mandát. Každý hlas je důležitý, každý hlas rozhodne," napsal na sociální síti úřadující prezident Andrej Kiska, který se o znovuzvolení neucházel a který v kampani podpořil Čaputovou. Kandidátka se po přesvědčivém vítězství v prvním kole prezidentských voleb vzdala postu místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko.

Voliče k účasti na hlasování vybídl i Pellegrini. "Ať má budoucí prezident co nejsilnější mandát od občanů. Už nyní se těším na naši budoucí spolupráci," uvedl Pellegrini, který je také místopředsedou nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie, jež v prezidentských volbách podporuje Šefčoviče.

Slovenské úřady zatím nehlásily žádné vážnější problémy, které by ovlivnily průběh hlasování. První kolo voleb prezidenta poznamenal zejména incident v jedné obci na východě země, kde opilý zastupitel odcizil volební urnu a hlasovací archy vysypal na ulici. Volební místnost tam kvůli tomu zavřela až necelou hodinu před půlnocí, což způsobilo i posunutí začátku zveřejňování dílčích výsledků hlasování.

Desítky tisíc Slováků, kteří žijí v zahraničí, se prezidentských voleb mohou účastnit pouze ve vlasti. Korespondenční volbu ani hlasování na svých ambasádách Slovensko při volbách hlavy státu neumožňuje. Již v prvním kole prezidentských voleb mnoho Slováků, kteří studují či pracují v Česku, přijelo do slovensko-českého příhraničí jen kvůli možnosti hlasovat. Podle medií i během dneška z Česka přijeli volit Slováci do města Kúty blízko hranic s ČR. Voliči tam čekali před volební místností ve frontě, která sahala až na ulici.

Čaputová a Šefčovič se v uplynulých dnech střetli v sérii televizních debat. Šefčovič se při nich snažil například zpochybnit koncipientskou praxi své soupeřky. Čaputová tvrdila, že při přípravě na povolání advokátky zákony neporušila.

Na Slovensku se o prezidentovi v přímé volbě rozhoduje od roku 1999. Nynějšímu prezidentovi Kiskovi pětileté funkční období skončí v polovině června.

Související

Zuzana Čaputová a Petr Pavel

Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince

Slováci budou nejpozději začátkem dubna vědět jméno svého šestého prezidenta. Od roku 1993 se v paláci vystřídalo o dvě hlavy státu více než v České republice. Důvod je jednoduchý: pouze jediný prezident na pozici vydržel dvě volební období. EuroZprávy.cz vám nyní přinášejí seznam všech, kteří nejbližšímu sousedovi Česka vládli. 

Více souvisejících

Prezident SR Maroš Šefčovič Zuzana Čaputová Slovensko

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy