Velká Británie po téměř třech letech od ostře sledovaného referenda definitivně opustila Evropskou unii. Rozhodla se, že na to půjde tvrdě, tedy tvrdým brexitem, a že se nadále nenechá urážet slovy o takzvaném brexitování, které vyjadřuje stav, kdy osoba tvrdí, že něco udělá, ale nikdy to neudělá.
Ottův slovník naučný definuje výraz "brexitování" jako "protichůdné tvrzení, kdy není konáno to, o čem je rozhodnuto". V praxi tento výraz znají především manželky milovníků piva ve chvíli, kdy jim jejich manželé volají či píší, že dopijí a jdou domů. Ve skutečnosti si ale objednají další pivo.
Ve stejné situaci se ocitla Velká Británie poté, co se mírně nadpoloviční většina tamních obyvatel rozhodla opustit Evropskou unii. Bez ohledu na to, že prakticky každý průzkum od onoho referenda ukázal, že Britové si přejí zůstat, se proto tamní vláda rozhodla jednat.
O tom, že Britové konali "správně", svědčí i strmý nárůst dotazů "co se stane po opuštění Evropské unie" ve vyhledávači Google, k němuž došlo těsně po referendu. Premiérka Theresa Mayová se však s poslanci rozhodla vytrestat pozdě Brity tím, že jim jejich vysněné přání splní. Od té doby ale veškeré činy uvízly na mrtvém bodě.
Od referenda a definitivního rozhodnutí o opuštění EU uplynuly více než dva roky a dodnes se prakticky nic nezměnilo. Na stole přistálo pár dohod, které tamní poslanci odmítli, a představitele eurounijních států už další dohadování přestalo bavit. Situaci přirovnali k rozchodu, kdy si partnerka přeje být přemlouvána, a další snahy o dialog s Brity odmítli.
Těm tak nezbylo nic jiného, než brexitovat. Stále dokola opakovali, že z Evropské unie odcházejí, definitivně, a na vždy. K tomu mělo dojít na konci března, což se ale nestalo, protože Britové neví, jak vlastně odejít. Proto se namísto hledání cesty začalo hledat nové datum, kdy k odchodu dojde. Ani na tom se ale Británie neshodla.
Nakonec se tedy ze dne na den rozhodla dnes, 1. dubna, EU definitivně opustit. "Už nás nebaví, jak si z nás Evropa a celý svět dělají srandu. Internetem kolují vtipy a všem jsme pro smích. Ukážeme vám, že máme svou hrdost, a odcházíme tak, jak jsme přišli, s hlavou vztyčenou," prohlásila Mayová před novináři.
Přímý přenos z tiskové konference zachytil premiérku hrdě kráčící k řečnickému pultu, zdroje z Downing Street ale tvrdí, že se těsně před tím praštila do hlavy o futra dveří, jak vysoko se napínala. Je tedy možné, že původní její prohlášení mělo být jiné a postoj k brexitu si rozmyslela z minuty na minutu.
Co bude nyní následovat není jisté. Nikdo ve skutečnosti neví, jaký bude mít současný brexit dopad na světovou ekonomiku, trží hospodářství, cestovní ruch a mnoho dalších odvětví. Nikdo se na něj ani nedokázal připravit, protože se do poslední chvíle nevědělo, kdy a jestli vůbec nějaký brexit bude.
Britský server AprilJokes s odkazem na zdroje v parlamentu ale tvrdí, že současná situace je jen přechodná. Poslanci v čele s Jeremym Corbynem jsou připraveni vyslovit vládě premiérky nedůvěru a chtějí dosáhnout předčasných voleb.
Po zvolení nového premiéra by následně opět rádi požádali o vstup do Evropské unie. Jak o něm lidé rozhodnou v referendu, kdy k němu dojde a jak proběhne, ale není jisté. Podle tamních komentátorů se to možná dozvíme až za další tři roky, klidně opět na 1. apríla.
Související
Británií otřásá skandál. Král přijal rezignaci arcibiskupa z Canterbury
Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy
Velká Británie , Brexit , 1. duben
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana. Pavel zpytoval svědomí
před 1 hodinou
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 2 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 3 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 3 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 4 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.
Zdroj: Libor Novák