Velká Británie opustila EU. Tvrdý brexit se stal realitou

Velká Británie po téměř třech letech od ostře sledovaného referenda definitivně opustila Evropskou unii. Rozhodla se, že na to půjde tvrdě, tedy tvrdým brexitem, a že se nadále nenechá urážet slovy o takzvaném brexitování, které vyjadřuje stav, kdy osoba tvrdí, že něco udělá, ale nikdy to neudělá.

Ottův slovník naučný definuje výraz "brexitování" jako "protichůdné tvrzení, kdy není konáno to, o čem je rozhodnuto". V praxi tento výraz znají především manželky milovníků piva ve chvíli, kdy jim jejich manželé volají či píší, že dopijí a jdou domů. Ve skutečnosti si ale objednají další pivo.

Ve stejné situaci se ocitla Velká Británie poté, co se mírně nadpoloviční většina tamních obyvatel rozhodla opustit Evropskou unii. Bez ohledu na to, že prakticky každý průzkum od onoho referenda ukázal, že Britové si přejí zůstat, se proto tamní vláda rozhodla jednat.

O tom, že Britové konali "správně", svědčí i strmý nárůst dotazů "co se stane po opuštění Evropské unie" ve vyhledávači Google, k němuž došlo těsně po referendu. Premiérka Theresa Mayová se však s poslanci rozhodla vytrestat pozdě Brity tím, že jim jejich vysněné přání splní. Od té doby ale veškeré činy uvízly na mrtvém bodě.

Od referenda a definitivního rozhodnutí o opuštění EU uplynuly více než dva roky a dodnes se prakticky nic nezměnilo. Na stole přistálo pár dohod, které tamní poslanci odmítli, a představitele eurounijních států už další dohadování přestalo bavit. Situaci přirovnali k rozchodu, kdy si partnerka přeje být přemlouvána, a další snahy o dialog s Brity odmítli.

Těm tak nezbylo nic jiného, než brexitovat. Stále dokola opakovali, že z Evropské unie odcházejí, definitivně, a na vždy. K tomu mělo dojít na konci března, což se ale nestalo, protože Britové neví, jak vlastně odejít. Proto se namísto hledání cesty začalo hledat nové datum, kdy k odchodu dojde. Ani na tom se ale Británie neshodla.

Nakonec se tedy ze dne na den rozhodla dnes, 1. dubna, EU definitivně opustit. "Už nás nebaví, jak si z nás Evropa a celý svět dělají srandu. Internetem kolují vtipy a všem jsme pro smích. Ukážeme vám, že máme svou hrdost, a odcházíme tak, jak jsme přišli, s hlavou vztyčenou," prohlásila Mayová před novináři.

Přímý přenos z tiskové konference zachytil premiérku hrdě kráčící k řečnickému pultu, zdroje z Downing Street ale tvrdí, že se těsně před tím praštila do hlavy o futra dveří, jak vysoko se napínala. Je tedy možné, že původní její prohlášení mělo být jiné a postoj k brexitu si rozmyslela z minuty na minutu.

Co bude nyní následovat není jisté. Nikdo ve skutečnosti neví, jaký bude mít současný brexit dopad na světovou ekonomiku, trží hospodářství, cestovní ruch a mnoho dalších odvětví. Nikdo se na něj ani nedokázal připravit, protože se do poslední chvíle nevědělo, kdy a jestli vůbec nějaký brexit bude.

Britský server AprilJokes s odkazem na zdroje v parlamentu ale tvrdí, že současná situace je jen přechodná. Poslanci v čele s Jeremym Corbynem jsou připraveni vyslovit vládě premiérky nedůvěru a chtějí dosáhnout předčasných voleb.

Po zvolení nového premiéra by následně opět rádi požádali o vstup do Evropské unie. Jak o něm lidé rozhodnou v referendu, kdy k němu dojde a jak proběhne, ale není jisté. Podle tamních komentátorů se to možná dozvíme až za další tři roky, klidně opět na 1. apríla. 

Související

Více souvisejících

Velká Británie Brexit 1. duben

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 40 minutami

Uvedení Lenky Bradáčové do funkce nejvyšší státní zástupkyně (1.4.2025) Prohlédněte si galerii

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Portland, ilustrační foto

Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování

Stále větší počet států vydává varování před cestami do Spojených států a mnozí zahraniční turisté se rozhodují, zda USA při svých cestách úplně vynechat. Důvodem jsou změny politiky prezidenta Donalda Trumpa, celní opatření vůči spojencům a zpřísnění imigračních kontrol. Tento trend by mohl mít dalekosáhlé důsledky nejen pro americký turistický průmysl, ale i pro ekonomiku jako celek.

před 2 hodinami

Donald Trump

V USA se bouří proti odsouzení Le Penové. Ozval se i Trump

Prezident Spojených států Donald Trump ostře reagoval na pondělní verdikt francouzského soudu, který zakázal krajně pravicové političce Marine Le Penové kandidovat do veřejných funkcí po dobu pěti let. Trump označil rozhodnutí za „velkou věc“ a vyjádřil pochybnosti o spravedlnosti procesu.

před 2 hodinami

Jakub Menšík

Životní úspěch tenisty Menšíka. Ve finále turnaje Masters v Miami porazil svůj vzor Djokoviče

Životní cesta tenisty Jakuba Menšíka turnajem v Miami byla završena tím nejlepším možným způsobem. Uspěl nakonec ve finále, když v něm dokázal porazit svůj vzor Srba Novaka Djokoviče dvakrát 7:6. Pro teprve devatenáctiletého českého talenta se jedná o první velké vítězství na okruhu ATP a díky němu ve světovém žebříčku poskočil na pro zatím nejlepší umístění v kariéře, tedy na 24. místo. Menšík se mimochodem stal také prvním českým tenistou od roku 2005, který ovládl turnaj kategorie Masters 1000. Tehdy se to podařilo Tomáši Berdychovi.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml se poprvé vyjádřil ke slovům Trumpa, že je naštvaný na Putina

Rusko i nadále udržuje pracovní vztahy se Spojenými státy, přestože americký prezident Donald Trump v nedávném rozhovoru uvedl, že je „rozčílený“ a „naštvaný“ na ruského prezidenta Vladimira Putina. V prvním oficiálním vyjádření k Trumpovým výrokům se Kreml pokusil napětí mezi oběma lídry zmírnit.

včera

Elon Musk

Muska verdikt soudu nad Le Penovou vytočil: Standardní taktika po celém světě

Verdikt francouzského soudu, který vyloučil Marine Le Penovou z prezidentských voleb v roce 2027 kvůli jejímu odsouzení za zpronevěru, vyvolal ostrou reakci nejen ve Francii, ale i ve Spojených státech. Mezi nejhlasitější kritiky rozhodnutí patří Elon Musk, technologický magnát a důležitý poradce prezidenta USA Donalda Trumpa.

včera

včera

včera

Švédsko, ilustrační foto

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině

Švédsko oznámilo další rozsáhlý balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Nová podpora se zaměří na posílení protivzdušné obrany, dělostřelectva, satelitní komunikace a námořních kapacit. Švédsko se díky této sumě stává osmým největším přispěvatelem do obranného úsilí Kyjeva.

včera

včera

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury. Le Penová si u soudu vyslechla trest

V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.

včera

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

Slovní přestřelky mezi Teheránem a Washingtonem nabírají na ostrosti a svět s obavami sleduje, zda se nenaplňuje scénář ozbrojeného střetu. Zatímco americký prezident Donald Trump varoval Írán před možným bombardováním, pokud nepřistoupí na přímá jednání o jaderné dohodě, íránské vedení reagovalo po svém – uvedlo své raketové jednotky do stavu bojové pohotovosti.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy