Předseda Evropské rady Donald Tusk dospěl k závěru, že ve stávající situaci kolem britského odchodu z Evropské unie by byl nejlepším řešením pružný roční odklad brexitu. Novinářům to dnes řekl vysoce postavený unijní činitel. Plán, se kterým nyní šéf unijních summitů seznamuje členské země bloku, by Britům umožnil odejít z EU spořádaným způsobem i dříve, a to poté, co schválí text dohody o vystoupení.
Podle dobře informovaného unijního představitele je takové řešení v souladu s dopisem, kterým dnes britská premiérka Theresa Mayová své evropské partnery požádala už o druhý odklad brexitu. Podle informací ČTK Tusk ono "pružné prodloužení" nynějšího vyjednávání podle článku 50 unijní smlouvy ve svém návrhu předpokládá do konce března 2020. "Chce maximální, co nejvelkorysejší termín," prohlásil o návrhu informovaný diplomat s tím, že Tusk zřejmě zohlednil i názor německé kancléřky Angely Merkelové a irského premiéra Lea Varadkara. Ti spolu o situaci hovořili v Dublinu ve čtvrtek.
O věci budou ve středu jednat prezidenti a premiéři ostatních 27 zemí EU. Tuskova představa řešení je - spolu s britskou žádostí o odklad do 30. června - podkladem pro jejich rozhodování. Vyloučen ale dál není ani britský odchod bez dohody už za týden. Otázkou totiž nyní podle diplomatů je, zda premiérka bude moci s tím, co jí sedmadvacítka na summitu nabídne, rovnou souhlasit či se s případným jiným datem prodloužení bude muset nejprve vrátit před britské poslance.
Donald Tusk will tell EU to back Brexit 'flextension' for UK - The Guardian https://t.co/SuTWGgiC8Y #Brexit #News
— Brexit News (@brexit_politics) 5. dubna 2019
Unijní zdroje přitom zdůrazňují, že sedmadvacítka musí - navzdory únavě, která už je s brexitovým děním spojena - zachovat při řešení problematiky jednotný postoj. Některé země, například Francie, totiž dávají najevo, že jim dochází trpělivost s odklady a s neschopností britské politické scény dosáhnout vnitropolitické dohody. Diplomaté navíc připomínají, že podpora Tuskova návrhu je de facto popřením toho, na čem se země bloku usnesly v březnu, kdy dal summit na schválení připraveného textu dohody o vystoupení Londýnu čas do minulého pátku.
Británie měla původně EU opustit 29. března. Termín ale v březnu unijní summit po první žádosti premiérky Mayové odložil na pátek 12. dubna. Pokud by se ovšem minulý týden v britském parlamentu podařilo najít většinu pro text dohody o spořádaném odchodu, měla podle summitových závěrů Británie odcházet k 22. květnu. Dohodu o brexitových podmínkách ale britští poslanci i na třetí pokus odmítli. Hrozbu brexitu bez dohody už za týden se tak dnes Mayová snaží odvrátit druhou žádostí o odklad.
Podle činitele EU, který je o Tuskových postojích a názorech dobře informován, došel předseda Evropské rady k závěru, že pružný roční odklad je lepším řešením než trvalá a pokračující nejistota, kdy lidé ani firmy netuší přesné datum britského odchodu a politici by museli opakovaně rozhodovat o žádostech o odklad.
Předpokladem prodloužení britského členství v unii za 22. květen letošního roku je to, že také v Británii budou uspořádány volby do Evropského parlamentu, které začnou 23. května, připomněl unijní činitel.
Podle diplomatů v případě, že Tuskův návrh dostane příští středu podporu, bude muset být s velkou pravděpodobností ještě v květnu před eurovolbami jako určitá pojistka opět svolán mimořádný unijní summit.
Pro mnohé země EU může být při delším odkladu brexitu problémem představa přítomnosti britských zástupců při klíčových jednáních třeba o budoucím rozpočtu unie a budou žádat v tomto směru určité záruky. "Bude ale dost složité říct, že (Britové) sice budou u stolu, ale už nebudou smět nic dělat," míní dobře informovaný diplomat.
Tento problém dnes připomněl například Guy Verhofstadt, koordinátor europarlamentu pro otázky brexitu, když upozornil na tweet britského zastánce tvrdého brexitu Jacoba Reese-Mooga.
For those in the EU who may be tempted to further extend the #Brexit saga, I can only say, be careful what you wish for. ?? https://t.co/wVmdxQubgj
— Guy Verhofstadt (@guyverhofstadt) 5. dubna 2019
Ten napsal, že Británie by v případě dlouhého brexitového odkladu měla uvnitř EU působit co největší problémy a vetovat například zvyšování rozpočtu, snahy o posilování společné obrany či plány na hlubší integraci prosazovné francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.
"Těm, kdo by mohli být v pokušení dál brexitovou ságu protahovat, mohu jen říct - opatrně s tím, co si přejete," uvedl Verhofstadt.
Související
Tusk řekl, na čem závisí budoucnost demokracie v Evropské unii
Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl
Donald Tusk , Brexit , Velká Británie , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
včera
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
včera
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
včera
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
včera
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
15. listopadu 2024 21:08
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
15. listopadu 2024 19:43
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad.
Zdroj: Jan Hrabě