Bude Kotlebova strana rozpuštěna? Na Slovensku začal soud, Vandas se rozkřikuje

Slovenský nejvyšší soud dnes začal projednávat návrh generálního prokurátora Jaromíra Čižnára na rozpuštění krajně pravicové opoziční strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby. Zástupce prokuratury se ve zdůvodnění návrhu zaměřil zejména na programové teze LSNS vůči početné romské menšině a na údajné snahy strany odstranit v zemi demokratický režim. Podle Kotleby neexistuje žádný důvod ke zrušení jeho strany. LSNS přišly podpořit desítky jejích sympatizantů včetně předsedy české Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáše Vandase.

LSNS přišly před soudní budovu podpořit desítky jejích sympatizantů, včetně předsedy české Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáše Vandase. Někteří si přinesli vlajky LSNS, která se s osmi procenti hlasů postarala v roce 2016 o největší překvapení parlamentních voleb. Podle dvou posledních průzkumů popularita LSNS dosáhla téměř 12 procent.

Prokurátor Ivan Minár u soudu řekl, že LSNS, která příslušníky romské menšiny označuje za parazity a která slibuje nastolit pořádek v romských osadách, prosazuje vůči Romům princip kolektivní viny a cíleně vyvolává pocity strachu. Zároveň podle něj porušuje ústavní práva romské menšiny. LSNS přirovnal prokurátor k jiné Kotlebově straně, Slovenské pospolitosti - Národní straně, kterou nejvyšší soud rozpustil v roce 2006.

"Je přirozené, že žalovaná politická strana kritizuje vládu, ale kritizuje ji způsobem, který přesahuje přiměřené politické hranice. Podle názoru žalobce (strana) porušuje ústavu, zákon a mezinárodní smlouvy. Pokud by se naplnily politické ambice strany, tak by se odstranila vláda práva, byla by nastolena vláda jedné strany," řekl prokurátor.

Minár též zmínil postoj LSNS k migrantům, který podle něj všechny uprchlíky považuje za agresivní muslimy, kteří chtějí obsadit Slovensko. Poukázal přitom na mezinárodní úmluvy, které uprchlíkům přiznávají právo na poskytnutí ochrany.

"Neexistuje žádný zákonný důvod, aby naše strana byla rozpuštěna," řekl novinářům před zahájením líčení Kotleba. Před soudem návrh prokuratury odmítl, a to včetně údajného uplatňování kolektivní viny ze strany LSNS vůči Romům. "Nikdy jsme nehodnotili jakékoliv lidi na základě jejich příslušnosti k původu, stavu nebo majetkové vrstvě," řekl Kotleba v emotivním projevu, kvůli němuž politika napomínal člen soudního senátu.

Kotleba také tvrdil, že stát nepostupuje razantně v těch oblastech potírání kriminality, kde je to potřeba. Zmínil dva násilné kriminální případy, kterých se podle něj dopustili pachatelé "cikánského původu".

LSNS obhajovali tři právníci i Kotleba, jejich vystoupení u soudu trvala několik hodin. Jeden z právníků Radovan Hrádek u soudu řekl, že návrh na rozpuštění ĽSNS je politickou objednávkou. "Odmítáme tvrzení žalobce, že žalovaný je pokračovatelem Slovenské pospolitosti," uvedl také Hrádek.

Prokuratura v návrhu na rozpuštění označila LSNS za extremistickou s fašistickými tendencemi. LSNS také prosazuje vystoupení Slovenska z EU a z NATO a kritizuje zavedené politické strany. Hlásí se i k válečnému slovenskému státu, který byl spjat s nacistickým Německem.

"To, co se děje na Slovensku, je jasný znak totality. My jsme se s tím sami setkali v České republice, kde byla Dělnická strana v roce 2010 rozpuštěna," řekl novinářům Vandas, který také přišel podpořit LSNS. Vandasova strana DSSS vystupuje jako nástupkyně Dělnické strany, kterou rozpustil český Nejvyšší správní soud. Strana podle soudu podněcovala k násilí a usilovala o radikální změnu demokratického zřízení.

Soudní jednání o rozpuštění LSNS se za přísných bezpečnostních opatření koná téměř dva roky poté, co šéf slovenské prokuratury Čižnár návrh na zrušení LSNS podal k nejvyššímu soudu.

Související

Ilustrační foto

Žádné pomníky fašistům ani komunistům. Slovensko zakázalo propagaci období nesvobody

Na Slovensku bude až na výjimky zakázáno pojmenovávat ulice a veřejná prostranství po představitelích komunistického, fašistického a nacistického režimu, stejně jako umisťovat na památníky, pomníky či pamětné desky symboly propagující zmíněných ideologií. Změnou příslušných zákonů, kterou navrhli poslanci vládní koalice, o tom dnes rozhodl slovenský parlament.

Více souvisejících

Lidová strana Naše Slovensko Marián Kotleba Slovensko extremismus Tomáš Vandas

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy