Bude Kotlebova strana rozpuštěna? Na Slovensku začal soud, Vandas se rozkřikuje

Slovenský nejvyšší soud dnes začal projednávat návrh generálního prokurátora Jaromíra Čižnára na rozpuštění krajně pravicové opoziční strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby. Zástupce prokuratury se ve zdůvodnění návrhu zaměřil zejména na programové teze LSNS vůči početné romské menšině a na údajné snahy strany odstranit v zemi demokratický režim. Podle Kotleby neexistuje žádný důvod ke zrušení jeho strany. LSNS přišly podpořit desítky jejích sympatizantů včetně předsedy české Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáše Vandase.

LSNS přišly před soudní budovu podpořit desítky jejích sympatizantů, včetně předsedy české Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáše Vandase. Někteří si přinesli vlajky LSNS, která se s osmi procenti hlasů postarala v roce 2016 o největší překvapení parlamentních voleb. Podle dvou posledních průzkumů popularita LSNS dosáhla téměř 12 procent.

Prokurátor Ivan Minár u soudu řekl, že LSNS, která příslušníky romské menšiny označuje za parazity a která slibuje nastolit pořádek v romských osadách, prosazuje vůči Romům princip kolektivní viny a cíleně vyvolává pocity strachu. Zároveň podle něj porušuje ústavní práva romské menšiny. LSNS přirovnal prokurátor k jiné Kotlebově straně, Slovenské pospolitosti - Národní straně, kterou nejvyšší soud rozpustil v roce 2006.

"Je přirozené, že žalovaná politická strana kritizuje vládu, ale kritizuje ji způsobem, který přesahuje přiměřené politické hranice. Podle názoru žalobce (strana) porušuje ústavu, zákon a mezinárodní smlouvy. Pokud by se naplnily politické ambice strany, tak by se odstranila vláda práva, byla by nastolena vláda jedné strany," řekl prokurátor.

Minár též zmínil postoj LSNS k migrantům, který podle něj všechny uprchlíky považuje za agresivní muslimy, kteří chtějí obsadit Slovensko. Poukázal přitom na mezinárodní úmluvy, které uprchlíkům přiznávají právo na poskytnutí ochrany.

"Neexistuje žádný zákonný důvod, aby naše strana byla rozpuštěna," řekl novinářům před zahájením líčení Kotleba. Před soudem návrh prokuratury odmítl, a to včetně údajného uplatňování kolektivní viny ze strany LSNS vůči Romům. "Nikdy jsme nehodnotili jakékoliv lidi na základě jejich příslušnosti k původu, stavu nebo majetkové vrstvě," řekl Kotleba v emotivním projevu, kvůli němuž politika napomínal člen soudního senátu.

Kotleba také tvrdil, že stát nepostupuje razantně v těch oblastech potírání kriminality, kde je to potřeba. Zmínil dva násilné kriminální případy, kterých se podle něj dopustili pachatelé "cikánského původu".

LSNS obhajovali tři právníci i Kotleba, jejich vystoupení u soudu trvala několik hodin. Jeden z právníků Radovan Hrádek u soudu řekl, že návrh na rozpuštění ĽSNS je politickou objednávkou. "Odmítáme tvrzení žalobce, že žalovaný je pokračovatelem Slovenské pospolitosti," uvedl také Hrádek.

Prokuratura v návrhu na rozpuštění označila LSNS za extremistickou s fašistickými tendencemi. LSNS také prosazuje vystoupení Slovenska z EU a z NATO a kritizuje zavedené politické strany. Hlásí se i k válečnému slovenskému státu, který byl spjat s nacistickým Německem.

"To, co se děje na Slovensku, je jasný znak totality. My jsme se s tím sami setkali v České republice, kde byla Dělnická strana v roce 2010 rozpuštěna," řekl novinářům Vandas, který také přišel podpořit LSNS. Vandasova strana DSSS vystupuje jako nástupkyně Dělnické strany, kterou rozpustil český Nejvyšší správní soud. Strana podle soudu podněcovala k násilí a usilovala o radikální změnu demokratického zřízení.

Soudní jednání o rozpuštění LSNS se za přísných bezpečnostních opatření koná téměř dva roky poté, co šéf slovenské prokuratury Čižnár návrh na zrušení LSNS podal k nejvyššímu soudu.

Související

Ilustrační foto

Žádné pomníky fašistům ani komunistům. Slovensko zakázalo propagaci období nesvobody

Na Slovensku bude až na výjimky zakázáno pojmenovávat ulice a veřejná prostranství po představitelích komunistického, fašistického a nacistického režimu, stejně jako umisťovat na památníky, pomníky či pamětné desky symboly propagující zmíněných ideologií. Změnou příslušných zákonů, kterou navrhli poslanci vládní koalice, o tom dnes rozhodl slovenský parlament.

Více souvisejících

Lidová strana Naše Slovensko Marián Kotleba Slovensko extremismus Tomáš Vandas

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 50 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy