Na Slovensku se protestovalo proti vládě a restrikcím, většina demonstrantů neměla roušky

Odhadem tisíce lidí přišly dnes do centra Bratislavy na demonstraci proti vládě premiéra Igora Matoviče a proti karanténním omezením, která úřady zavedly v zájmu zpomalení šíření koronaviru. Podobné menší akce se navzdory platnému zákazu shromažďování více než šesti osob konaly i v několika dalších slovenských městech.

Šlo o největší protivládní demonstrace od březnového nástupu Matovičovy vlády do úřadu. Ministerský předseda v reakci uvedl, že část lidí si myslí, že svoboda je absolutní.

Lidé nespokojení s vládou a s omezeními vyvolanými koronavirem využili k protestům státní svátek Dne boje za svobodu a demokracii, kterým si Slovensko stejně jako Česko připomíná takzvanou sametovou revoluci z roku 1989. Ta vedla k pádu komunistického režimu v tehdejším Československu.

Hlavní část bratislavského protestu se konala u prezidentského paláce. Dav zaplnil nejen samotné náměstí u sídla hlavy státu Zuzany Čaputové, ale i přilehlou vozovku a další veřejné prostranství.

Lidé skandováním hesla "Odstoupit" požadovali demisi předsedy vlády. Mnozí drželi plakáty s nápisem "Stop Matovič", další měli koláže přirovnávající premiéra k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi. Řada lidí neměla roušku, která je na Slovensku povinná i venku. K davu mimo jiné promluvil poslanec krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Milan Mazurek a v závěru demonstrace i šéf LSNS Marian Kotleba.

Protivládní protest předem podpořila část opozice, jejíž představitelé zvažují uspořádat petici za vypsání referenda o předčasných volbách. Vlastní akci u budovy sněmovny zorganizoval expremiér a šéf opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico.

Dříve během dne proti Matovičovi a karanténním omezením u úřadu vlády demonstrovaly stovky fotbalových fanoušků. Na rozdíl od podobné akce v říjnu, po které policie obvinila z útoku na policisty i jednoho Čecha, ale tentokrát nedošlo k výraznějším střetům. Policisté dnes umístili u úřadu vlády zátarasy.

Podle Matoviče si část lidí myslí, že svoboda je absolutní a že jde o zásah do jejich práv, když se stát v době pandemie snaží chránit zdraví a životy starých a nemocných. Matovič také ocenil výročí sametové revoluce.

"Nemějme obavu o Listopad. Dnešek není jeho pohřbem, je jen budíčkem. Budíčkem, abychom si o to více uvědomili, že jeho hodnoty musíme neustále chránit a dětem vysvětlovat," napsal na sociální síti Matovič.

Kromě protivládních demonstrací se na Slovensku konaly také vzpomínkové akce na sametovou revoluci. Například občanská iniciativa Za slušné Slovensko, která po předloňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky zorganizovala mohutné protesty proti tehdejší Ficově vládě, na vícero místech po celé zemi položila květy ve tvaru čísla 89. Připomenula si tím studentskou demonstraci ze 17. listopadu 1989 v Praze, kterou bezpečnostní složky komunistického Československu brutálně potlačily.

Slovensko v zájmu zpomalení šíření koronaviru například až na výjimky zakázalo konání hromadných akcí, většina žáků a studentů přešla na distanční formu výuky, řada provozů v oblasti služeb musela přerušit nebo omezit svou činnost. Od začátku tohoto týdne naopak mohou v omezeném režimu otevřít pro veřejnost divadla, kina, kostely, fitness centra i plovárny.

Související

Slovenská policie dnes zasáhla proti snaze odpůrců očkování ochromit dopravu v centru Bratislavy

200 lidí demonstrovalo v Bratislavě proti očkování. Zasahovala policie i záchranáři

lovenská policie dnes zasáhla proti snaze odpůrců očkování ochromit dopravu v centru Bratislavy. "Gestapo!" vykřikovali demonstranti podle listu Sme. Při zákroku byl jeden člověk zraněn a musela jej odvézt sanitka. Podle serveru Teraz.sk policisté dva demonstranty zadrželi. Část protestujících se následně přesunula před policejní stanici, aby žádala jejich propuštění.

Více souvisejících

Demonstrace na Slovensku 17. listopad Bratislava Igor Matovič (OLaNO) Lidová strana Naše Slovensko Robert Fico Slovensko

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy