Na Slovensku se protestovalo proti vládě a restrikcím, většina demonstrantů neměla roušky

Odhadem tisíce lidí přišly dnes do centra Bratislavy na demonstraci proti vládě premiéra Igora Matoviče a proti karanténním omezením, která úřady zavedly v zájmu zpomalení šíření koronaviru. Podobné menší akce se navzdory platnému zákazu shromažďování více než šesti osob konaly i v několika dalších slovenských městech.

Šlo o největší protivládní demonstrace od březnového nástupu Matovičovy vlády do úřadu. Ministerský předseda v reakci uvedl, že část lidí si myslí, že svoboda je absolutní.

Lidé nespokojení s vládou a s omezeními vyvolanými koronavirem využili k protestům státní svátek Dne boje za svobodu a demokracii, kterým si Slovensko stejně jako Česko připomíná takzvanou sametovou revoluci z roku 1989. Ta vedla k pádu komunistického režimu v tehdejším Československu.

Hlavní část bratislavského protestu se konala u prezidentského paláce. Dav zaplnil nejen samotné náměstí u sídla hlavy státu Zuzany Čaputové, ale i přilehlou vozovku a další veřejné prostranství.

Lidé skandováním hesla "Odstoupit" požadovali demisi předsedy vlády. Mnozí drželi plakáty s nápisem "Stop Matovič", další měli koláže přirovnávající premiéra k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi. Řada lidí neměla roušku, která je na Slovensku povinná i venku. K davu mimo jiné promluvil poslanec krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Milan Mazurek a v závěru demonstrace i šéf LSNS Marian Kotleba.

Protivládní protest předem podpořila část opozice, jejíž představitelé zvažují uspořádat petici za vypsání referenda o předčasných volbách. Vlastní akci u budovy sněmovny zorganizoval expremiér a šéf opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico.

Dříve během dne proti Matovičovi a karanténním omezením u úřadu vlády demonstrovaly stovky fotbalových fanoušků. Na rozdíl od podobné akce v říjnu, po které policie obvinila z útoku na policisty i jednoho Čecha, ale tentokrát nedošlo k výraznějším střetům. Policisté dnes umístili u úřadu vlády zátarasy.

Podle Matoviče si část lidí myslí, že svoboda je absolutní a že jde o zásah do jejich práv, když se stát v době pandemie snaží chránit zdraví a životy starých a nemocných. Matovič také ocenil výročí sametové revoluce.

"Nemějme obavu o Listopad. Dnešek není jeho pohřbem, je jen budíčkem. Budíčkem, abychom si o to více uvědomili, že jeho hodnoty musíme neustále chránit a dětem vysvětlovat," napsal na sociální síti Matovič.

Kromě protivládních demonstrací se na Slovensku konaly také vzpomínkové akce na sametovou revoluci. Například občanská iniciativa Za slušné Slovensko, která po předloňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky zorganizovala mohutné protesty proti tehdejší Ficově vládě, na vícero místech po celé zemi položila květy ve tvaru čísla 89. Připomenula si tím studentskou demonstraci ze 17. listopadu 1989 v Praze, kterou bezpečnostní složky komunistického Československu brutálně potlačily.

Slovensko v zájmu zpomalení šíření koronaviru například až na výjimky zakázalo konání hromadných akcí, většina žáků a studentů přešla na distanční formu výuky, řada provozů v oblasti služeb musela přerušit nebo omezit svou činnost. Od začátku tohoto týdne naopak mohou v omezeném režimu otevřít pro veřejnost divadla, kina, kostely, fitness centra i plovárny.

Související

Slovenská policie dnes zasáhla proti snaze odpůrců očkování ochromit dopravu v centru Bratislavy

200 lidí demonstrovalo v Bratislavě proti očkování. Zasahovala policie i záchranáři

lovenská policie dnes zasáhla proti snaze odpůrců očkování ochromit dopravu v centru Bratislavy. "Gestapo!" vykřikovali demonstranti podle listu Sme. Při zákroku byl jeden člověk zraněn a musela jej odvézt sanitka. Podle serveru Teraz.sk policisté dva demonstranty zadrželi. Část protestujících se následně přesunula před policejní stanici, aby žádala jejich propuštění.

Více souvisejících

Demonstrace na Slovensku 17. listopad Bratislava Igor Matovič (OLaNO) Lidová strana Naše Slovensko Robert Fico Slovensko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy