Mimořádný summit EU: V Bruselu se řeší žádost Londýna o další odklad brexitu

V Bruselu dnes večer začal mimořádný summit Evropské unie, na kterém lídři 27 zemí opět rozhodují o žádosti Londýna odložit odchod Británie ze společenství. Začátek jednání oznámil na twitteru Preben Aaman, mluvčí šéfa vrcholných unijních schůzek Donalda Tuska. Státníci při příchodu dávali najevo ochotu vyhovět už druhé žádosti britské premiérky Theresy Mayové, jasné ale zatím úplně není, jak dlouhý odklad si přejí a s jakými podmínkami jej hodlají případně spojit.

Schůzka začala tradičním setkáním s předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim. Obvykle formální část summitů měla nyní větší význam, v případě odkladu přesahujícího 22. květen totiž bude muset i Británie uspořádat jako stále ještě členská země unie volby do europarlamentu. Zamíchá to kartami, místa po britských poslancích, s nimiž už se totiž nepočítalo, si částečně rozdělily jiné unijní státy.

"Evropské volby nejsou hra a nemohou jako hra vypadat v důsledku lehkovážného přístupu některých na britské straně," upozornil Tajani na tiskové konferenci po svém setkání s prezidenty a premiéry sedmadvacítky. "Potřebujeme jistotu," dodal.

Právě situace, kdy Británie jako "země na odchodu" bude dál ze své pozice rovnoprávného člena EU moci ovlivňovat další diskuse o budoucnosti unie, je jednou ze zásadních věcí, které dnes budou premiéři a prezidenti 27 zemí probírat. Francie je v čele států, která žádá určité záruky a jejíž prezident Emmanuel Macron dnes při příchodu upozorňoval, že dopředu "není nic rozhodnuté".

Po schůzce s Tajanim je na programu setkání s Mayovou, které začalo před 19:00. Premiérka by měla partnerům vysvětlit, proč žádá už podruhé o odklad do 30. června a především, jak si představuje cestu dál. Sama Mayová před novináři vysvětlovala, že nyní je její vláda uprostřed vážných rozhovorů s labouristickou opozicí o dalším postupu tak, aby bylo možné co nejdříve schválit s EU už domluvený - a britskou sněmovnou třikrát odmítnutý - text smlouvy o spořádaném odchodu země z unie.

Mayovou požadovaný termín ale nemá u ostatních zemí moc příznivců. Šéf schůzek Donald Tusk nabídl místo toho představu - která se dostala i do předem připraveného návrhu závěrů summitu - pružného až ročního odkladu. Británie by v rámci tohoto řešení mohla unii opustit k prvnímu dni měsíce následujícího po tom, v němž dolní sněmovna ratifikuje smlouvu o vystoupení. Tusk a jeho lidé jako konečné datum před diplomaty navrhovali 30. březen 2020, o konkrétním datu se ale bude jednat až přímo dnes večer. Jiné státy v přípravných diskusích zmiňovaly například konec letošního roku či dokonce kratší odklad jen o několik měsíců.

Pokud by nyní sedmadvacítka britské žádosti nevyhověla, opustila by Británie EU už v pátek bez toho, že by okolnosti tohoto odchodu byly nějak smluvně upraveny. Sedmadvacítka se také na tuto možnost a její negativní důsledky chystala, a jak dnes oznámila Evropská komise, jsou tyto přípravy úspěšně u konce. "Nebojíme se toho," uvedl mluvčí EK.

Související

Více souvisejících

Brexit Theresa Mayová Donald Tusk Antonio Tajani

Aktuálně se děje

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

včera

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

včera

včera

včera

včera

15. listopadu 2024 21:08

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

15. listopadu 2024 19:43

Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna

Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy