Opustí Británie vůbec někdy EU? Termín Halloweenu potvrzuje, že se tak nemusí stát ani do roku 2020, míní komentátor

Druhé prodloužení brexitu na dobu Halloweenu potvrzuje, že Spojené království nikdy neopustí Evropskou unii (EU). Odložení termínu brexitu na říjen, o němž rozhodli v noci lídři EU, naznačuje, že odchod z EU je příliš obtížný, píše britský liberálně-levicový deník The Independent.

Existují dvě otázky týkající se nového termínu brexitu k 31. říjnu, píše John Rentoul, komentátor listu The Independent. Ta první zní: „Bude do té doby hlasovat britská Poslanecká sněmovna pro dohodu?" Odpověď je pravděpodobně: ne. Druhá otázka zní: „A dovolí EU další rozšíření po Halloweenu?" Odpověď na tuto otázku je pravděpodobně: ano.

Další jednání mezi Mayovou a Crobynem budou prostě... k ničemu

V poslední době premiérce Therese Mayové chybělo 30 hlasů k tomu, aby získala většinu, kterou potřebovala. Od té doby bylo rozhodnuto, že alespoň jeden konzervativní poslanec, totiž Richard Drax, znovu nehlasoval. Partneři ze severního Irska, spojení v Demokratické unionistické straně (DUP), tím pádem musí mít alespoň 31 pracovních poslanců na podporu svého obchodu, uvažuje komentátor.

Je těžké pochopit, píše The Independent, proč by to bylo v zájmu Jeremyho Corbyna dát Mayové takovou podporu. Rozhovory mezi vládou a opozicí jistě slouží ke cti zemi, ale oba nejsou stejně nejsou schopni dohodu o brexitu odsouhlasit. „To samotné již nyní rozrušuje mnoho členů labouristické strany a jejich voličů. Dokonce i nejhorlivější Corbynovi stoupencizpochbňují jeho pomoc konzervativní premiérce," píše. Z čehož plyne, domnívá se komentátor, že „jednání budou k ničemu".

Co je možné dělat dál? Premiérka bude snažit přesvědčit své poslance, aby podpořili dohodu bez požehnání Corbyna – s čímž se nedá počítat vůbec, neboť doposud se jejich rozporné postoje ukázaly jako naprosto nepřekonatelné. A to i u labouristů. Před dvěma týdny hlasovalo pro smlouvu o „odstoupení od smlouvy" pouze pět labouristů (a dva vyškolení poslanci, Ian Austin a Frank Field). Více labouristických poslanců by mohla Mayová získat v příštích několika týdnech před volbami do Evropského parlamentu v pokušení, což je ovšem také nepravděpodobné, míní, že budou svými voliči obviněni, pokud by tyto volby ještě pokračovaly.

Stále nepanuje shoda, a nepanovala by ani po pádu Mayové

Co se tedy v příštích šesti měsících změní? Konzervativci premiérky Mayové mohou mít „vůdčí hlas", ale jejich mluvčí a poslanci se jí „stejně mohou zbavit". Pravidla výboru z roku 1922, který zastupuje poslance tyoryů, brání další snaze pokračovat pod jejím vedení od konce tohoto prosince. „Ale tato pravidla mohou být samozřejmě změněna," podotýká.

Pokud by měla Mayová být nahrazen, pravděpodobně kandidátem, který obhajuje opuštění EU bez dohody, tento nový premiér by stejně nebyl schopen získat pro tento návrh sněmovnu. A jak ukázala Yvette Cooperová, sněmovna může vydat zákony, aby ji zmařila.

Takže co pak, bude-li do října Spojené království stále stále členem EU? Jiní lídři EU, kteří udělili prodloužení, by to s největší pravděpodobností prodloužení opět odsouhlasili. Prezident Emmanuel Macron by sice mohl být „naštvaný a nafouknutý", ale včera večer byl přesvědčen, aby nakonec souhlasil s „konsenzuálním náhledem" na delší prodloužení (brexitu). Stejné argumenty se budou používat i příště, míní komentátor. 

Strategická solidarita a tolerance. Politický systém nelze opustit

EU nebude obviňována z neřešeného brexitu - v neposlední řadě kvůli ekonomickým škodám, které by to přineslo Irsku, s nímž se všechny členské státy EU solidárně spojily.

Politici budou možná „nemocní z nekonečných argumentů" o brexitu, ale bude to jen „šest měsíců od poslední série krizí" a dalších problémů, které budou poutat jejich pozornost. „Nejprve uvedou příčinu evropské jednoty a řeknou si znovu, že Britové se nemohou dostat ze svého politického systému, čímž projeví strategickou toleranci," píše John Rentoul.

Ukázali jsme, stejně jako anonymní bloger Spinning Hugo, že „nemůžeme opustit politický systém"! Obě hlavní strany jsou rozděleny: konzervativci mají svůj „vlastní hlas a nehlasují pro něj". A žádná strana nebude hlasovat v dostatečném počtu pro brexit, který navrhla druhá strana," uzavírá komentátor britskou kvadraturu kruhu.

A kdy tedy k brexitu dojede? Pokud vůbec? „Předpokládám, že budeme v EU ještě v roce 2020," končí ironicky komentátor svou vyhlídku.

Související

Více souvisejících

Brexit Velká Británie Media Theresa Mayová Demokratická unionistická strana (DUP)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy