Loď plná migrantů je zoufalá. Nikdo jí nechce, neví co dál

Přes šest desítek migrantů, které už před více než týdnem zachránila na moři u Libye loď německé neziskové organizace Sea-Eye, stále čeká na to, zda je přijme některá z evropských zemí. Podle mluvčího Evropské komise (EK) už se ozvalo několik států, které jsou ochotny se části migrantů ujmout, plavidlo však dál neúspěšně vyčkává u Malty na povolení zakotvit. Dnes museli zdravotníci z paluby evakuovat další nemocnou ženu, informovala agentura DPA.

Na palubě lodi Alan Kurdi se momentálně nachází 62 zachráněných migrantů včetně žen a dětí a 17 členů posádky. Ta se už od minulé středy snaží získat povolení zakotvit v některém z evropských přístavů. Nejprve ji odmítla Itálie, poté i Malta, v jejíž blízkosti se plavidlo nyní nachází.

"Mluvíme se všemi členskými státy EU, které ukázaly ochotu k solidárnímu kroku. Počítáme s tím, že se vše rychle vyřeší," uvedl dnes mluvčí Evropské komise. Nesdělil ale, které konkrétní země přijetí migrantů nabídly.

V noci na dnešek musela loď u Malty narychlo opustit už druhá osoba: těhotnou ženu s epileptickými záchvaty převezlo plavidlo maltské pobřežní stráže do nemocnice, její manžel však musel zůstat na místě. Už počátkem tohoto týdne skončila v péči maltských zdravotníků jiná žena s poruchami vědomí.

"Zatěžuje to nejen posádku a zachráněné. Připravuje to už řadu dní o spánek i nás a jejich blízké. Musíme tomu učinit konec. Nemůžeme připustit, aby se tu musel hroutit jeden člověk za druhým, aby se konečně dokázali dostat z paluby," uvedl mluvčí organizace Sea-Eye Gorden Isler.

Do Itálie mezitím směřuje loď s 90 migranty, kterou italské úřady lokalizovaly u Sicílie. Italská pobřežní stráž plavidlo doprovází k ostrovu Lampedusa. Italské přístavy jsou na příkaz vlády uzavřené pouze pro lodě neziskových organizací, které na moři poskytují asistenci migrantům v nouzi. Pokud záchrannou akci provádějí italské lodě, pak se migranti smějí na italském území vylodit.

Italští politici ale zároveň poskytují pomoc libyjské pobřežní stráži a trvají na tom, aby zadržené migranty odvážela zpět do Libye. Ve středu se takto do Libye z moře vrátilo 20 zadržených migrantů, uvedl ve středu italský ministr vnitra Matteo Salvini.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci EU (Evropská unie) Sea-Eye

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy