Kiska svolá ustavující sjezd strany na září

Současný slovenský prezident Andrej Kiska ustavující sjezd své středové strany plánuje na září. O tom, kdo s ním chce spolupracovat, nechce do skončení prezidentského mandátu mluvit.

"Jsem zastáncem zlaté střední cesty a tato naše strana by měla být středová," řekl dnes Kiska v rozhovoru se zpravodajskou televizi TA3. Dodal, že lidé, které oslovil, nevyznávají extrémní hodnoty. "Ke konkrétním jménům se vyjádřím až 17. června, protože bych rád dokončil svůj prezidentský mandát nadstranicky," vysvětlil. Řekl také, že bude předsedou nového politického uskupení a povede jeho kandidátku do voleb, zároveň prý nepůjde o projekt jediného člověka. Slováci budou rozhodovat o novém složení parlamentu nejpozději příští rok na jaře.

Slovensko podle něho středovou stranu potřebuje i kvůli tomu, že se do politiky údajně chystá neúspěšný kandidát z prvního kola nedávných prezidentských voleb Štefan Harabin. Tento kontroverzní soudce, který se podle svých kritiků v minulosti zapletl s mafií a bránil boji s korupcí, se netají svým kritickým postojem vůči EU a chválí Rusko.

Kiska oznámil, že chystá vlastní stranu, po vítězství Zuzany Čaputové ve druhém kole prezidentských voleb před dvěma týdny, načež se objevily spekulace, že se veze na vlně její popularity. Dnes k tomu řekl, že s tímto oznámením přišel právě tehdy, kdy se pozornost zaměřila na příští prezidentku, na její výroky a postoje.

Prezident také řekl, že se v pondělí vyjádří k volbě nových ústavních soudců. Parlament podle něho "fatálně selhal" a porušil slovenskou ústavu, když nezvolil všechny kandidáty. Ústavní soud byl kvůli nedostatku soudců před časem paralyzovaný. Stalo se tak i kvůli obstrukci nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, jehož ambice stát se předsedou ústavního soudu Kiska zamítl.

Související

Zuzana Čaputová a Petr Pavel

Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince

Slováci budou nejpozději začátkem dubna vědět jméno svého šestého prezidenta. Od roku 1993 se v paláci vystřídalo o dvě hlavy státu více než v České republice. Důvod je jednoduchý: pouze jediný prezident na pozici vydržel dvě volební období. EuroZprávy.cz vám nyní přinášejí seznam všech, kteří nejbližšímu sousedovi Česka vládli. 

Více souvisejících

Andrej Kiska Slovensko

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy