Vytváří EU Velkého Bratra? Evropský parlament schválil vytvoření obrovské biometrické databáze

Vytváří EU Velkého Bratra? Evropský parlament schválil vytvoření obrovské biometrické databáze Evropský parlament schválil utvoření centrální databáze biometrických identifikátorů napříč celou EU. Projekt je znám jako CIR - Common Identity Repository. Databáze propojí už existující hraniční, bezpečností, migrační a další systémy do jednoho celku, ve kterém budou údaje o více než 350 milionech lidí, rezidentů i nerezidentů členských států.

V databázi by mělo být zaevidováno jméno, příjmení, datum narození, číslo pasu či občanského průkazu a biometrické údaje jak příslušníků EU, tak občanů ze zemí mimo EU. Biometrické údaje zřejmě budou mít podobu otisku prstu, bude ale možné použít i nové biometrické identifikátory jako sken obličeje.

V celkové databázi budou propojeny  Schengenský informační systém, Eurodac a Visa Information System (VIS),  European Criminal Record for Third Country Nationals (ECRIS-TCN), Entry/Exit System (EES) a European Travel and Authorisation System (ETIAS).

Databáze bude především sloužit policistům a pohraničním strážcům na hranicích EU, kteří budou moci ihned identifikovat jedince, aniž by jej museli hledat v několika různých evropských databázích. CIR by tedy měla urychlit kontroly na hranicích.

EU zřízením CIR reaguje na dlouhodobou kritiku policejních organizací, např. Interpolu, podle kterých odlišnost a nepropojenost jednotlivých členských databází umožňovala teroristům či ilegálním migrantům prostřednictvím falešných pasů a děr v databázích proniknout přes jednotlivé evropské hranice. CIR by měla být schopna objevit těchto vícero identit občanů třetích zemí, stejně jako zjistit, zdali má daný jedinec oprávněné cestovní doklady. Pokud by policie měla pochybnosti, může použít CIR k identifikaci osoby na základě jeho biometrických údajů.

Evropský parlament schválil vytvoření CIR v pondělí 15. dubna ve dvou samostatných hlasováních. V prvním z nich pravidla CIR pro hraniční a vízové kontroly získaly 511 hlasů, zatímco 123 europoslanců bylo proti. Podobně legislativa CIR pro policejní a soudní spolupráci, azyl a migraci měla podporu 510 členů Evropského parlamentu, zatímco 130 členů bylo proti jejímu založení.

Advokáti práva na soukromí osočují EU, že vytváří „ Velkého Bratra“. Evropská rada i Evropský parlament tvrdí, že zajistí ochranu těchto práv a budou regulovat přístup policejních orgánů do databáze, aby nedošlo k jejich porušení. Experti upozorňují, že CIR jen spojí několik jiných databází, ve kterých už jsou všechna možná data o jedinci zaznamenána, takže se prakticky toho příliš nemění, co se týče dosavadní míry svobody soukromí jedince.

Zřízením CIR bude mít EU třetí největší biometrický sledovací systém na světě, po Číně a Indii. Americké státní agentury FBI a Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) taktéž provozují podobné databáze na stejném principu jako CIR.

Související

Více souvisejících

evropský parlament schengen občanský průkaz migrace hranice

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 16 minutami

Aktualizováno před 19 minutami

před 22 minutami

před 34 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

I na stará kolena vypadá Schwarzenegger pořád drsně.

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína se dohodla s Kubou na vybudování špionážní stanice na ostrově

Čína se dohodla s Kubou na vybudování své špionážní stanice na ostrově. Píše o tom dnes deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na zdroje z americké administrativy. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy