Vytváří EU Velkého Bratra? Evropský parlament schválil vytvoření obrovské biometrické databáze

Vytváří EU Velkého Bratra? Evropský parlament schválil vytvoření obrovské biometrické databáze Evropský parlament schválil utvoření centrální databáze biometrických identifikátorů napříč celou EU. Projekt je znám jako CIR - Common Identity Repository. Databáze propojí už existující hraniční, bezpečností, migrační a další systémy do jednoho celku, ve kterém budou údaje o více než 350 milionech lidí, rezidentů i nerezidentů členských států.

V databázi by mělo být zaevidováno jméno, příjmení, datum narození, číslo pasu či občanského průkazu a biometrické údaje jak příslušníků EU, tak občanů ze zemí mimo EU. Biometrické údaje zřejmě budou mít podobu otisku prstu, bude ale možné použít i nové biometrické identifikátory jako sken obličeje.

V celkové databázi budou propojeny  Schengenský informační systém, Eurodac a Visa Information System (VIS),  European Criminal Record for Third Country Nationals (ECRIS-TCN), Entry/Exit System (EES) a European Travel and Authorisation System (ETIAS).

Databáze bude především sloužit policistům a pohraničním strážcům na hranicích EU, kteří budou moci ihned identifikovat jedince, aniž by jej museli hledat v několika různých evropských databázích. CIR by tedy měla urychlit kontroly na hranicích.

EU zřízením CIR reaguje na dlouhodobou kritiku policejních organizací, např. Interpolu, podle kterých odlišnost a nepropojenost jednotlivých členských databází umožňovala teroristům či ilegálním migrantům prostřednictvím falešných pasů a děr v databázích proniknout přes jednotlivé evropské hranice. CIR by měla být schopna objevit těchto vícero identit občanů třetích zemí, stejně jako zjistit, zdali má daný jedinec oprávněné cestovní doklady. Pokud by policie měla pochybnosti, může použít CIR k identifikaci osoby na základě jeho biometrických údajů.

Evropský parlament schválil vytvoření CIR v pondělí 15. dubna ve dvou samostatných hlasováních. V prvním z nich pravidla CIR pro hraniční a vízové kontroly získaly 511 hlasů, zatímco 123 europoslanců bylo proti. Podobně legislativa CIR pro policejní a soudní spolupráci, azyl a migraci měla podporu 510 členů Evropského parlamentu, zatímco 130 členů bylo proti jejímu založení.

Advokáti práva na soukromí osočují EU, že vytváří „ Velkého Bratra“. Evropská rada i Evropský parlament tvrdí, že zajistí ochranu těchto práv a budou regulovat přístup policejních orgánů do databáze, aby nedošlo k jejich porušení. Experti upozorňují, že CIR jen spojí několik jiných databází, ve kterých už jsou všechna možná data o jedinci zaznamenána, takže se prakticky toho příliš nemění, co se týče dosavadní míry svobody soukromí jedince.

Zřízením CIR bude mít EU třetí největší biometrický sledovací systém na světě, po Číně a Indii. Americké státní agentury FBI a Úřad celní a hraniční ochrany (CBP) taktéž provozují podobné databáze na stejném principu jako CIR.

Související

Více souvisejících

evropský parlament schengen občanský průkaz migrace hranice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy