Španělé půjdou v neděli už potřetí za necelé čtyři roky k parlamentním volbám, v nichž zřejmě opět žádná ze stran nezíská absolutní většinu poslaneckých mandátů. Povolební jednání tak budou podobně složitá jako po dvou předchozích hlasováních. Favoritem jsou vládní socialisté, kteří se dostali k moci loni poté, co poslanci poprvé od pádu diktatury v roce 1975 vyslovili nedůvěru vládě. Kartami ale ještě mohou zamíchat nerozhodnutí voliči, jichž je podle průzkumů asi třetina.
Poslední volby v červnu 2016 vyhrála se 33 procenty hlasů pravicová Lidová strana (PP), která byla u moci od prosince 2011. Volby se tehdy konaly po půl roce, protože králem pověřený politik nedostal důvěru poslanců pro sestavení kabinetu.
Nyní průzkumy slibují lidovcům méně než 20 procent hlasů a asi o 50 mandátů méně, než měli dosud. Voliče ztratili i kvůli korupčním skandálům svých regionálních politiků, což byl důvod loňského hlasování o nedůvěře vládě tehdejšího šéfa PP Mariana Rajoye.
Body lidovcům ubrala i krize v Katalánsku, s jehož separatistickou vládou odmítal Rajoy jednat. Krize se vyhrotila na podzim 2017, kdy katalánská vláda uspořádala neústavní referendum o nezávislosti. To provázely střety se španělskou policií, která lidem bránila hlasovat. Katalánský parlament pak schválil rezoluci o nezávislosti, na což španělská vláda poprvé v historii reagovala dočasným převzetím přímé správy autonomního regionu. Sesazenou katalánskou vládu pak prokuratura obžalovala ze vzpoury, soudní proces ještě neskončil.
Problém Katalánska, kde je i nová vláda složena ze separatistů, byl jedním z hlavních témat kampaně před nynějšími parlamentními volbami ve Španělsku. Kromě lidovců používají téma katalánského separatismu i středopravicová strana Ciudadanos (Občané) a ultrapravicová strana Vox, které průzkumy dávají kolem 30 mandátů a která se tak v neděli zřejmě poprvé dostane do dolní komory parlamentu. Poprvé od pádu diktatury v roce 1975 tak bude mít Španělsko ultrapravicové poslance; v Senátu už má Vox jednoho zástupce díky loňským volbám v Andalusii.
Stranou Vox, která brojí proti feministkám či nelegální migraci, naopak hrozili v kampani socialisté. Pokud totiž bude vládu sestavovat pravicový či středopravicový politik, buď šéf lidovců Pablo Casado (38), nebo lídr Ciudadanos Albert Rivera (39), neobejde se zřejmě bez podpory strany Vox. Podle místních médií se mezi Casadem a Riverou rozhořel boj o vůdčí roli v pravicovém bloku a rozdíl mezi jejich stranami činí podle průzkumů asi pět procentních bodů ve prospěch PP.
Vzhledem k množství nerozhodnutých voličů je zatím jisté jen to, že Španělsko bude mít mladého premiéra. Nejstarším z kandidátů je nynější premiér Pedro Sánchez (47), jehož socialisté mají šanci vyhrát parlamentní volby poprvé po 15 letech.
? Este domingo, podemos acabar con la corrupción legal en este país cerrando las puertas giratorias.#HoldTheDoor pic.twitter.com/ZGJa7nH3iu
— PODEMOS (@ahorapodemos) 24. dubna 2019
Pokud král Felipe VI. pověří sestavením vlády Sáncheze, očekává se, že ho podpoří levicová strana Podemos. Potřebovat ale zřejmě bude i další hlasy, podpořit by ho mohli baskičtí nacionalisté a možná také katalánští separatisté, kteří mu loni pomohli k funkci premiéra za slib jednání o širší autonomii. Letos ale separatisté spolu s opozicí odmítli vládní návrh rozpočtu a Sánchez pak vyhlásil předčasné volby.
Španělé v neděli volí 350členný Kongres poslanců a 208 z 266 senátorů, zbytek senátorů jmenují parlamenty autonomních regionů. Znovu k volbám půjdou obyvatelé této 47milionové konstituční monarchie už 26. května, kdy budou volit parlamenty většiny autonomních regionů a europoslance.
Související

Volby ve Španělsku vyhrála Lidová strana vedená Feijóem, skutečně jasný vítěz ale není

Španělé uprostřed parného léta volili novou vládu. Sánchez asi jako premiér skončí
volby ve Španělsku , Lidová strana (Partido Popular, PP) , PSOE , Podemos (Můžeme - španělská levicová strana) , Pedro Sánchez , Španělsko
Aktuálně se děje
před 11 minutami

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech
před 1 hodinou

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál
před 2 hodinami

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně
před 3 hodinami

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel
před 3 hodinami

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump
před 5 hodinami

Letní počasí se blíží. Teploty tento týden citelně vyrostou
Aktualizováno před 11 hodinami

Kometa Brno slaví návrat mezi elitu. Udolala pražskou Spartu a míří do finále Tipsport extraligy
včera

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?
Aktualizováno včera

Brutalita Rusů nezná mezí. Během oslav hodili raketu na město plné civilistů, na ulicích leží desítky mrtvých
včera

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla
včera

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní
včera

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války
včera

Komu poděkovat za extrémní počasí? Experti odhalili největší znečišťovatelé ovzduší
včera

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize
včera

Diplomaté promluvili: Už nevíme, co Trump vlastně chce. Snažíme se jednat, ale kašle na nás.
včera

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak
včera

USA chtějí ovládnout klíčový plynovod na Ukrajině. Bílý dům čelí obviněním z koloniálního nátlaku
včera

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů
včera

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem
včera
Velikonoční předpověď počasí se zlepšuje, potvrzuje nejnovější pohled
Velikonoční počasí nakonec může být lepší, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě