Španělé půjdou v neděli už potřetí za necelé čtyři roky k parlamentním volbám, v nichž zřejmě opět žádná ze stran nezíská absolutní většinu poslaneckých mandátů. Povolební jednání tak budou podobně složitá jako po dvou předchozích hlasováních. Favoritem jsou vládní socialisté, kteří se dostali k moci loni poté, co poslanci poprvé od pádu diktatury v roce 1975 vyslovili nedůvěru vládě. Kartami ale ještě mohou zamíchat nerozhodnutí voliči, jichž je podle průzkumů asi třetina.
Poslední volby v červnu 2016 vyhrála se 33 procenty hlasů pravicová Lidová strana (PP), která byla u moci od prosince 2011. Volby se tehdy konaly po půl roce, protože králem pověřený politik nedostal důvěru poslanců pro sestavení kabinetu.
Nyní průzkumy slibují lidovcům méně než 20 procent hlasů a asi o 50 mandátů méně, než měli dosud. Voliče ztratili i kvůli korupčním skandálům svých regionálních politiků, což byl důvod loňského hlasování o nedůvěře vládě tehdejšího šéfa PP Mariana Rajoye.
Body lidovcům ubrala i krize v Katalánsku, s jehož separatistickou vládou odmítal Rajoy jednat. Krize se vyhrotila na podzim 2017, kdy katalánská vláda uspořádala neústavní referendum o nezávislosti. To provázely střety se španělskou policií, která lidem bránila hlasovat. Katalánský parlament pak schválil rezoluci o nezávislosti, na což španělská vláda poprvé v historii reagovala dočasným převzetím přímé správy autonomního regionu. Sesazenou katalánskou vládu pak prokuratura obžalovala ze vzpoury, soudní proces ještě neskončil.
Problém Katalánska, kde je i nová vláda složena ze separatistů, byl jedním z hlavních témat kampaně před nynějšími parlamentními volbami ve Španělsku. Kromě lidovců používají téma katalánského separatismu i středopravicová strana Ciudadanos (Občané) a ultrapravicová strana Vox, které průzkumy dávají kolem 30 mandátů a která se tak v neděli zřejmě poprvé dostane do dolní komory parlamentu. Poprvé od pádu diktatury v roce 1975 tak bude mít Španělsko ultrapravicové poslance; v Senátu už má Vox jednoho zástupce díky loňským volbám v Andalusii.
Stranou Vox, která brojí proti feministkám či nelegální migraci, naopak hrozili v kampani socialisté. Pokud totiž bude vládu sestavovat pravicový či středopravicový politik, buď šéf lidovců Pablo Casado (38), nebo lídr Ciudadanos Albert Rivera (39), neobejde se zřejmě bez podpory strany Vox. Podle místních médií se mezi Casadem a Riverou rozhořel boj o vůdčí roli v pravicovém bloku a rozdíl mezi jejich stranami činí podle průzkumů asi pět procentních bodů ve prospěch PP.
Vzhledem k množství nerozhodnutých voličů je zatím jisté jen to, že Španělsko bude mít mladého premiéra. Nejstarším z kandidátů je nynější premiér Pedro Sánchez (47), jehož socialisté mají šanci vyhrát parlamentní volby poprvé po 15 letech.
? Este domingo, podemos acabar con la corrupción legal en este país cerrando las puertas giratorias.#HoldTheDoor pic.twitter.com/ZGJa7nH3iu
— PODEMOS (@ahorapodemos) 24. dubna 2019
Pokud král Felipe VI. pověří sestavením vlády Sáncheze, očekává se, že ho podpoří levicová strana Podemos. Potřebovat ale zřejmě bude i další hlasy, podpořit by ho mohli baskičtí nacionalisté a možná také katalánští separatisté, kteří mu loni pomohli k funkci premiéra za slib jednání o širší autonomii. Letos ale separatisté spolu s opozicí odmítli vládní návrh rozpočtu a Sánchez pak vyhlásil předčasné volby.
Španělé v neděli volí 350členný Kongres poslanců a 208 z 266 senátorů, zbytek senátorů jmenují parlamenty autonomních regionů. Znovu k volbám půjdou obyvatelé této 47milionové konstituční monarchie už 26. května, kdy budou volit parlamenty většiny autonomních regionů a europoslance.
Související
Volby ve Španělsku vyhrála Lidová strana vedená Feijóem, skutečně jasný vítěz ale není
Španělé uprostřed parného léta volili novou vládu. Sánchez asi jako premiér skončí
volby ve Španělsku , Lidová strana (Partido Popular, PP) , PSOE , Podemos (Můžeme - španělská levicová strana) , Pedro Sánchez , Španělsko
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek