Španělsko se řítí do politické krize? Parlamentní volby mohou skončit patem

Španělé půjdou v neděli už potřetí za necelé čtyři roky k parlamentním volbám, v nichž zřejmě opět žádná ze stran nezíská absolutní většinu poslaneckých mandátů. Povolební jednání tak budou podobně složitá jako po dvou předchozích hlasováních. Favoritem jsou vládní socialisté, kteří se dostali k moci loni poté, co poslanci poprvé od pádu diktatury v roce 1975 vyslovili nedůvěru vládě. Kartami ale ještě mohou zamíchat nerozhodnutí voliči, jichž je podle průzkumů asi třetina.

Poslední volby v červnu 2016 vyhrála se 33 procenty hlasů pravicová Lidová strana (PP), která byla u moci od prosince 2011. Volby se tehdy konaly po půl roce, protože králem pověřený politik nedostal důvěru poslanců pro sestavení kabinetu.

Nyní průzkumy slibují lidovcům méně než 20 procent hlasů a asi o 50 mandátů méně, než měli dosud. Voliče ztratili i kvůli korupčním skandálům svých regionálních politiků, což byl důvod loňského hlasování o nedůvěře vládě tehdejšího šéfa PP Mariana Rajoye.

Body lidovcům ubrala i krize v Katalánsku, s jehož separatistickou vládou odmítal Rajoy jednat. Krize se vyhrotila na podzim 2017, kdy katalánská vláda uspořádala neústavní referendum o nezávislosti. To provázely střety se španělskou policií, která lidem bránila hlasovat. Katalánský parlament pak schválil rezoluci o nezávislosti, na což španělská vláda poprvé v historii reagovala dočasným převzetím přímé správy autonomního regionu. Sesazenou katalánskou vládu pak prokuratura obžalovala ze vzpoury, soudní proces ještě neskončil.

Problém Katalánska, kde je i nová vláda složena ze separatistů, byl jedním z hlavních témat kampaně před nynějšími parlamentními volbami ve Španělsku. Kromě lidovců používají téma katalánského separatismu i středopravicová strana Ciudadanos (Občané) a ultrapravicová strana Vox, které průzkumy dávají kolem 30 mandátů a která se tak v neděli zřejmě poprvé dostane do dolní komory parlamentu. Poprvé od pádu diktatury v roce 1975 tak bude mít Španělsko ultrapravicové poslance; v Senátu už má Vox jednoho zástupce díky loňským volbám v Andalusii.

Stranou Vox, která brojí proti feministkám či nelegální migraci, naopak hrozili v kampani socialisté. Pokud totiž bude vládu sestavovat pravicový či středopravicový politik, buď šéf lidovců Pablo Casado (38), nebo lídr Ciudadanos Albert Rivera (39), neobejde se zřejmě bez podpory strany Vox. Podle místních médií se mezi Casadem a Riverou rozhořel boj o vůdčí roli v pravicovém bloku a rozdíl mezi jejich stranami činí podle průzkumů asi pět procentních bodů ve prospěch PP.

Vzhledem k množství nerozhodnutých voličů je zatím jisté jen to, že Španělsko bude mít mladého premiéra. Nejstarším z kandidátů je nynější premiér Pedro Sánchez (47), jehož socialisté mají šanci vyhrát parlamentní volby poprvé po 15 letech.

? Este domingo, podemos acabar con la corrupción legal en este país cerrando las puertas giratorias.#HoldTheDoor pic.twitter.com/ZGJa7nH3iu

— PODEMOS (@ahorapodemos) 24. dubna 2019

Pokud král Felipe VI. pověří sestavením vlády Sáncheze, očekává se, že ho podpoří levicová strana Podemos. Potřebovat ale zřejmě bude i další hlasy, podpořit by ho mohli baskičtí nacionalisté a možná také katalánští separatisté, kteří mu loni pomohli k funkci premiéra za slib jednání o širší autonomii. Letos ale separatisté spolu s opozicí odmítli vládní návrh rozpočtu a Sánchez pak vyhlásil předčasné volby.

Španělé v neděli volí 350členný Kongres poslanců a 208 z 266 senátorů, zbytek senátorů jmenují parlamenty autonomních regionů. Znovu k volbám půjdou obyvatelé této 47milionové konstituční monarchie už 26. května, kdy budou volit parlamenty většiny autonomních regionů a europoslance.

Související

Pedro Sánchez

Španělé uprostřed parného léta volili novou vládu. Sánchez asi jako premiér skončí

Španělé poprvé v historii zamířili k volebním urnám uprostřed parného léta, kdy je spousta lidí na dovolené. Hlas mohlo do nedělní 20. hodiny místního času odevzdat 37 milionů voličů. Více než dva miliony lidí předem využily možnosti korespondenční volby. Podle prvních povolebních odhadů by pravice měla získat většinu. Konečné výsledky mohou být známé kolem půlnoci.

Více souvisejících

volby ve Španělsku Lidová strana (Partido Popular, PP) PSOE Podemos (Můžeme - španělská levicová strana) Pedro Sánchez Španělsko

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Rubl, ilustrační foto

Opravu hrozí Rusku ekonomický kolaps? Nezhroutí se, zažilo i horší časy, varuje ekonom

Od zahájení nelegální invaze na Ukrajinu v roce 2022 je Rusko nejvíce sankcionovanou zemí světa, přesto jeho ekonomika vykazuje nečekanou odolnost. Podle oficiálních údajů ruské vlády dokonce v roce 2024 ekonomika země rostla rychleji než všechny státy G7 – tedy Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Velké Británie a Spojených států. Růst ruského HDP činil 4,3 %, zatímco například v Británii to bylo 1,1 % a v USA 2,8 %.

před 37 minutami

Ilustrační foto

Jak Írán zareaguje na americký útok? Může to být podobná, ale daleko rozsáhlejší reakce než po zabití Sulejmáního, míní Salem

Napětí mezi Íránem, Izraelem a Spojenými státy se dále vyostřuje. Podle experta Paula Salema z Middle East Institute může Teherán odpovědět na útoky „ve zřetelně větším měřítku“, i když se bude snažit vyhnout přímé konfrontaci. Cílem Íránu je ukončení izraelských úderů a omezení americké eskalace. Opatrná deeskalace je podle něj možná, ale dohoda s USA zůstává nepravděpodobná.

před 44 minutami

Summit NATO

NATO se dohodlo na cíli 5 % HDP na obranu, Španělsko dostalo výjimku

Spojenci Severoatlantické aliance dosáhli dohody o novém obranném výdajovém cíli ve výši 5 % hrubého domácího produktu. S výjimkou pro Španělsko, které si v poslední chvíli vyjednalo volnější podmínky, se na něm podle informací serveru Politico dohodli představitelé NATO během příprav nadcházejícího summitu v Haagu. Impuls k navýšení obranného rozpočtu vzešel přímo od amerického prezidenta Donalda Trumpa, který dlouhodobě kritizuje evropské spojence za nízké výdaje na obranu.

před 1 hodinou

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud zrušil osvobození Babiše. Kauzu Čapí hnízdo vrátil na začátek

Případ známý jako kauza Čapí hnízdo se opět vrací do soudní síně. Vrchní soud v Praze v pondělí zrušil osvobozující rozsudek Městského soudu a nařídil nové projednání případu. Hlavními aktéry jsou předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně, dnes europoslankyně Jana Nagyová. Oba dosud jakoukoliv vinu odmítají.

před 1 hodinou

Bouřka, ilustrační fotografie.

Pondělní počasí si žádá novou výstrahu. Bouřky hrozí až do noci

Bouřky se v Česku vyskytly už ráno a dopoledne, ale varování jsou v platnosti i nadále. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) po poledni časově upřesnil výstrahu před velmi silnými bouřkami a snížil stupeň nebezpečí pro západní a severní části Čech. Meteorologové také rozšířili území platnost varování před vysokými teplotami.

před 2 hodinami

Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové

Pražský vrchní soud dnes rozhoduje o osudu Andreje Babiše a Jany Nagyové v kauze spojené s farmou Čapí hnízdo. Oba obžalovaní se však závěrečného vyhlášení rozsudku nezúčastní – omluvili se z jednání. Babiš u soudu opakovaně prohlašuje, že je nevinný, že případ považuje za politicky motivovaný a že se stal terčem kvůli svému vstupu do politiky.

před 2 hodinami

Teherán pod útokem

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo

Izrael podniká masivní sérii leteckých úderů proti strategickým cílům v Íránu, přičemž terčem se stal i podzemní jaderný komplex Fordo. Jak informují zahraniční média, útok směřoval přímo na zařízení nacházející se v provincii Qom, jižně od Teheránu. Mluvčí místního krizového štábu potvrdil, že „agresor opět zaútočil na jaderné zařízení Fordo“.

před 3 hodinami

Íránské jaderné zařízení Fordo

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza

Americký útok na íránská jaderná zařízení, který prezident Donald Trump označil za „spektakulární vojenský úspěch“, sice způsobil rozsáhlé škody, ale zároveň může paradoxně urychlit ambice Teheránu získat jadernou zbraň. Analýza CNN poukazuje na to, že i když byly klíčové íránské jaderné komplexy silně zasaženy, neznamená to konec hrozby. Naopak – mohlo dojít k jejímu prohloubení.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

před 4 hodinami

Hormuzský průliv

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Trump ukončil Hlas Ameriky. Nechal propustit stovky novinářů

Administrativa Donalda Trumpa propustila stovky novinářů americké vládní zpravodajské agentury Voice of America (VOA), což podle mnohých fakticky znamená její zánik. Americký prezident tak pokračuje v rozsáhlém omezování federálních médií, která dlouhodobě kritizuje za údajnou „levicovou zaujatost“.

včera

včera

včera

včera

včera

USA zveřejnili podrobný plán útoku. Mise "Půlnoční kladivo" trvala 18 hodin

Předseda Sboru náčelníků štábů americké armády generál Dan Caine v neděli na tiskové konferenci v Pentagonu představil podrobný časový plán vojenské operace „Operation Midnight Hammer“, tedy „Půlnoční kladivo“. Cílem byla přesně koordinovaná série útoků na íránská jaderná zařízení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy