Britové volí zastupitelstva. Konzervativce v čele s Mayovou čeká výprask, soudí analytici

Voliči ve velké části Anglie a v celém Severním Irsku dnes rozhodují o složení místních rad. Pozorovatelé se shodují, že volby ukážou náladu mezi lidmi v době, kdy se země nachází v patové situaci ohledně brexitu. Podle průzkumů musí konzervativci premiérky Theresy Mayové počítat s velkými ztrátami, naopak zřejmě posílí menší strany.

Zastupitelé se v důsledku specifických britských pravidel nebudou volit v celé zemi, nýbrž jen do všech 11 rad v Severním Irsku a do 248 ze 343 anglických zastupitelstev. V Anglii je podle BBC ve hře 8400 zastupitelských míst, dalších 462 v Severním Irsku. V šesti anglických městech se budou přímo volit starostové.

Hlasování skončí ve 23:00 SELČ; první část výsledků se očekává v pátek ráno, další pravděpodobně odpoledne. Sečíst hlasy odevzdané v Severním Irsku potrvá kvůli složitosti tamního volebního systému déle, uvádí BBC.

Voliči nemohou hlasovat pro letos založenou Stranu pro brexit europoslance Nigela Farage, jež nasadila kandidáty jen do blížících se voleb do Evropského parlamentu, které má podle průzkumů největší šanci vyhrát.

Dnešní místní volby zastínilo středeční odvolání ministra obrany Gavina Williamsona, který prý předával médiím utajované informace. Úřad premiérky Mayové uvedl, že šéf resortu ztratil důvěru ministerské předsedkyně kvůli vyšetřování úniku informací z dubnového jednání Národní bezpečnostní rady (NSC) o čínském výrobci telekomunikačních zařízení Huawei a o jeho účasti na budování mobilních sítí páté generace (5G). Williamson obvinění odmítá.

Související

Liz Trussová a Petr Fiala

České reakce na britské volby: První slova Fialy a Rakušana. Změny v zahraniční politice nečekají

Premiér Petr Fiala (ODS) očekává, že britská zahraniční politika se navzdory střídání stráží v Downing Street zásadně nezmění, informovala ČT. Podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) dopadly volby na Ostrovech podle očekávání. Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců, pohodlnou většinu získali labouristé. Novým premiérem bude Keir Starmer. 
Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel

Ve Velké Británii po čtrnácti letech končí vláda konzervativců. Vítěz byl do rána určen v naprosté většině z celkových 650 obvodů, přičemž labouristé mají pohodlnou většinu o nejméně 100 křesel, uvedla televize Sky News. Současný premiér Rishi Sunak uznal porážku a pogratuloval lídrovi opozice Keiru Starmerovi, který se stane příštím předsedou britské vlády. 

Více souvisejících

Volby ve Velké Británii Konzervativní strana (VB) Theresa Mayová

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy