Vzestup nacionalismu: Co stojí za úspěchem estonské krajní pravice?

Estonsko, stejně jako mnohé další evropské země, zažívá vzestup nacionalismu a stran, které se k němu hlásí. Estonská konzervativní lidová strana (EKRE), která vznikla v roce 2012 sloučením Estonské lidové unie a Estonského národního hnutí, obsadila po březnových národních volbách překvapivých 19 ze 101 křesel v tamějším parlamentu. Primárním cílem krajně pravicové EKRE je ochrana domácí estonské populace od hrozby, kterou v současnosti představuje migrace. Právě svojí anti-imigrační rétorikou si strana zajistila neočekávaně vysokou podporu.

Skutečné vítězství strana EKRE zaznamenala pár týdnu po zmíněných celostátních volbách, když se stala součástí nové koaliční vlády. EKRE následně obsadila pět klíčových ministerstev, mezi nimi například i ministerstvo hospodářských záležitostí.

Estonská lidová konzervativní strana, v jejímž čele od roku 2013 stojí současný ministr vnitra Mart Helme, se rázně staví vůči Evropské unii a jejímu současnému nastavení, dále odmítá například partnerství stejnopohlavních párů či feminismus. EKRE bychom mohli označit za protestní až populistickou stranu, řadí se tak k bloku evropských anti-systémových extremistických stran, jejichž popularita a veřejná podpora především před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu napříč kontinentem sílí.

EKRE byla nicméně estonským politickým vedením upozorněna, aby zmírnila svoji „buřičskou“ rétoriku, která narušuje politický diskurz země a nabádá k nacionalismu. Vedení strany toto ale odmítá, vyplývá to z rozhovoru jejího předsedy Helmeho pro server Politico. Helme v rozhovoru na konci dubna uvedl: „Nikdo nám nebude říkat, jaká slova můžeme říkat nebo jaké symboly můžeme používat.“

Strana EKRE ve své rétorice mimo jiné vyzdvihuje současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterého lídr strany nejednou označil za „naprostou inspiraci“.

Ve prospěch strany hrálo především skvělé načasování. EKRE získala své první mandáty tři roky po svém vzniknu – na jaře roku 2015. V tom samém roce, jen o dva měsíce později – v květnu, došlo ke zvolení Donalda Trumpa novým prezidentem Spojených států amerických. O rok později se ve Spojením království konalo referendum o členství země v Evropské unii, v němž se téměř 52 % britských občanů rozhodla pro odchod země z bloku. Všechny tyto a následující události vedly k tomu, čemu Evropa čelí dnes – rostoucímu tlaku protestních, extremistických a proti-unijních stran. Tato atmosféra tedy nenechala ani estonské voliče klidnými.

Strana pro zvýšení svého profilu využila především migrační tématiku, obdobně jako ji již několik let využívají mnohé populistické strany napříč Evropou, a udělala z ní primární bod své kampaně letošních voleb. A Estonci na to slyšeli. Země se totiž řadí na úplně první příčku v žebříčku evropských zemí, které považují imigraci za největší riziko pro nynější EU.

Dalším faktorem, který napomohl k vzestupu strany, bylo úspěšné získání venkovských voličů. Ti totiž ani přes konstantně rostoucí ekonomiku Estonska nepociťují benefity, které růst zemi přináší. V důsledku této skutečnost poté obyvatelstvo odlehlejších a vesnických oblastí podporuje strany, které se staví proti nastavení současného systému.

V uplynulém měsíci strana EKRE zveřejnila, že pro nadcházející evropské volby připojí k euroskeptickému krajně-pravicovému bloku, který vede italskou Liga Mattea Salviniho.

Související

Estonsko, ilustrační foto

Pobaltí končí s Ruskem. Odpojí se od jeho elektřiny

Provozovatelé elektrických sítí tří pobaltských zemí v úterý oficiálně oznámili Rusku a Bělorusku, že ukončí dohodu z roku 2001, která spojuje Estonsko, Lotyšsko a Litvu s elektrickou přenosovou soustavou kontrolovanou Moskvou.
Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

Více souvisejících

estonsko Eurovolby extremismus politické strany Politico nacionalismus Mart Helme migrace Liga Severu (Itálie) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

Bleskový zásah policie v České Lípě. Po sídlišti se procházel muž se zbraní

Bleskový zásah museli ve čtvrtek podniknout policisté v České Lípě v Libereckém kraji. Po sídlišti se totiž procházel muž se zbraní. Naštěstí se ukázalo, že jde pouze o airsoftovou pušku. Muž přesto skončil v rukou policistů a bude ho čekat správní řízení. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy