Vzestup nacionalismu: Co stojí za úspěchem estonské krajní pravice?

Estonsko, stejně jako mnohé další evropské země, zažívá vzestup nacionalismu a stran, které se k němu hlásí. Estonská konzervativní lidová strana (EKRE), která vznikla v roce 2012 sloučením Estonské lidové unie a Estonského národního hnutí, obsadila po březnových národních volbách překvapivých 19 ze 101 křesel v tamějším parlamentu. Primárním cílem krajně pravicové EKRE je ochrana domácí estonské populace od hrozby, kterou v současnosti představuje migrace. Právě svojí anti-imigrační rétorikou si strana zajistila neočekávaně vysokou podporu.

Skutečné vítězství strana EKRE zaznamenala pár týdnu po zmíněných celostátních volbách, když se stala součástí nové koaliční vlády. EKRE následně obsadila pět klíčových ministerstev, mezi nimi například i ministerstvo hospodářských záležitostí.

Estonská lidová konzervativní strana, v jejímž čele od roku 2013 stojí současný ministr vnitra Mart Helme, se rázně staví vůči Evropské unii a jejímu současnému nastavení, dále odmítá například partnerství stejnopohlavních párů či feminismus. EKRE bychom mohli označit za protestní až populistickou stranu, řadí se tak k bloku evropských anti-systémových extremistických stran, jejichž popularita a veřejná podpora především před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu napříč kontinentem sílí.

EKRE byla nicméně estonským politickým vedením upozorněna, aby zmírnila svoji „buřičskou“ rétoriku, která narušuje politický diskurz země a nabádá k nacionalismu. Vedení strany toto ale odmítá, vyplývá to z rozhovoru jejího předsedy Helmeho pro server Politico. Helme v rozhovoru na konci dubna uvedl: „Nikdo nám nebude říkat, jaká slova můžeme říkat nebo jaké symboly můžeme používat.“

Strana EKRE ve své rétorice mimo jiné vyzdvihuje současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterého lídr strany nejednou označil za „naprostou inspiraci“.

Ve prospěch strany hrálo především skvělé načasování. EKRE získala své první mandáty tři roky po svém vzniknu – na jaře roku 2015. V tom samém roce, jen o dva měsíce později – v květnu, došlo ke zvolení Donalda Trumpa novým prezidentem Spojených států amerických. O rok později se ve Spojením království konalo referendum o členství země v Evropské unii, v němž se téměř 52 % britských občanů rozhodla pro odchod země z bloku. Všechny tyto a následující události vedly k tomu, čemu Evropa čelí dnes – rostoucímu tlaku protestních, extremistických a proti-unijních stran. Tato atmosféra tedy nenechala ani estonské voliče klidnými.

Strana pro zvýšení svého profilu využila především migrační tématiku, obdobně jako ji již několik let využívají mnohé populistické strany napříč Evropou, a udělala z ní primární bod své kampaně letošních voleb. A Estonci na to slyšeli. Země se totiž řadí na úplně první příčku v žebříčku evropských zemí, které považují imigraci za největší riziko pro nynější EU.

Dalším faktorem, který napomohl k vzestupu strany, bylo úspěšné získání venkovských voličů. Ti totiž ani přes konstantně rostoucí ekonomiku Estonska nepociťují benefity, které růst zemi přináší. V důsledku této skutečnost poté obyvatelstvo odlehlejších a vesnických oblastí podporuje strany, které se staví proti nastavení současného systému.

V uplynulém měsíci strana EKRE zveřejnila, že pro nadcházející evropské volby připojí k euroskeptickému krajně-pravicovému bloku, který vede italskou Liga Mattea Salviniho.

Související

Estonsko, ilustrační foto

Pobaltí končí s Ruskem. Odpojí se od jeho elektřiny

Provozovatelé elektrických sítí tří pobaltských zemí v úterý oficiálně oznámili Rusku a Bělorusku, že ukončí dohodu z roku 2001, která spojuje Estonsko, Lotyšsko a Litvu s elektrickou přenosovou soustavou kontrolovanou Moskvou.
Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

Více souvisejících

estonsko Eurovolby extremismus politické strany Politico nacionalismus Mart Helme migrace Liga Severu (Itálie) Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy