Vzestup nacionalismu: Co stojí za úspěchem estonské krajní pravice?

Estonsko, stejně jako mnohé další evropské země, zažívá vzestup nacionalismu a stran, které se k němu hlásí. Estonská konzervativní lidová strana (EKRE), která vznikla v roce 2012 sloučením Estonské lidové unie a Estonského národního hnutí, obsadila po březnových národních volbách překvapivých 19 ze 101 křesel v tamějším parlamentu. Primárním cílem krajně pravicové EKRE je ochrana domácí estonské populace od hrozby, kterou v současnosti představuje migrace. Právě svojí anti-imigrační rétorikou si strana zajistila neočekávaně vysokou podporu.

Skutečné vítězství strana EKRE zaznamenala pár týdnu po zmíněných celostátních volbách, když se stala součástí nové koaliční vlády. EKRE následně obsadila pět klíčových ministerstev, mezi nimi například i ministerstvo hospodářských záležitostí.

Estonská lidová konzervativní strana, v jejímž čele od roku 2013 stojí současný ministr vnitra Mart Helme, se rázně staví vůči Evropské unii a jejímu současnému nastavení, dále odmítá například partnerství stejnopohlavních párů či feminismus. EKRE bychom mohli označit za protestní až populistickou stranu, řadí se tak k bloku evropských anti-systémových extremistických stran, jejichž popularita a veřejná podpora především před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu napříč kontinentem sílí.

EKRE byla nicméně estonským politickým vedením upozorněna, aby zmírnila svoji „buřičskou“ rétoriku, která narušuje politický diskurz země a nabádá k nacionalismu. Vedení strany toto ale odmítá, vyplývá to z rozhovoru jejího předsedy Helmeho pro server Politico. Helme v rozhovoru na konci dubna uvedl: „Nikdo nám nebude říkat, jaká slova můžeme říkat nebo jaké symboly můžeme používat.“

Strana EKRE ve své rétorice mimo jiné vyzdvihuje současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterého lídr strany nejednou označil za „naprostou inspiraci“.

Ve prospěch strany hrálo především skvělé načasování. EKRE získala své první mandáty tři roky po svém vzniknu – na jaře roku 2015. V tom samém roce, jen o dva měsíce později – v květnu, došlo ke zvolení Donalda Trumpa novým prezidentem Spojených států amerických. O rok později se ve Spojením království konalo referendum o členství země v Evropské unii, v němž se téměř 52 % britských občanů rozhodla pro odchod země z bloku. Všechny tyto a následující události vedly k tomu, čemu Evropa čelí dnes – rostoucímu tlaku protestních, extremistických a proti-unijních stran. Tato atmosféra tedy nenechala ani estonské voliče klidnými.

Strana pro zvýšení svého profilu využila především migrační tématiku, obdobně jako ji již několik let využívají mnohé populistické strany napříč Evropou, a udělala z ní primární bod své kampaně letošních voleb. A Estonci na to slyšeli. Země se totiž řadí na úplně první příčku v žebříčku evropských zemí, které považují imigraci za největší riziko pro nynější EU.

Dalším faktorem, který napomohl k vzestupu strany, bylo úspěšné získání venkovských voličů. Ti totiž ani přes konstantně rostoucí ekonomiku Estonska nepociťují benefity, které růst zemi přináší. V důsledku této skutečnost poté obyvatelstvo odlehlejších a vesnických oblastí podporuje strany, které se staví proti nastavení současného systému.

V uplynulém měsíci strana EKRE zveřejnila, že pro nadcházející evropské volby připojí k euroskeptickému krajně-pravicovému bloku, který vede italskou Liga Mattea Salviniho.

Související

Více souvisejících

estonsko Eurovolby extremismus politické strany Politico nacionalismus Mart Helme migrace Liga Severu (Itálie) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 2 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 5 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 18 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

Lipavský: Ruský imperialismus je největší hrozbou. Je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina ubránila Rusku

Podle šéfa české diplomacie Jana Lipavského je ruský imperialismus největší hrozbou pro bezpečnost a je v zájmu Evropy, aby se Ukrajina bránila proti ruské agresi. Uvedl to po jednání s maďarským ministrem zahraničí Péterem Szijjártem v Budapešti. Szijjártó potvrdil postoj Maďarska, které není ochotno dodávat zbraně Ukrajině.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy