Estonsko, stejně jako mnohé další evropské země, zažívá vzestup nacionalismu a stran, které se k němu hlásí. Estonská konzervativní lidová strana (EKRE), která vznikla v roce 2012 sloučením Estonské lidové unie a Estonského národního hnutí, obsadila po březnových národních volbách překvapivých 19 ze 101 křesel v tamějším parlamentu. Primárním cílem krajně pravicové EKRE je ochrana domácí estonské populace od hrozby, kterou v současnosti představuje migrace. Právě svojí anti-imigrační rétorikou si strana zajistila neočekávaně vysokou podporu.
Skutečné vítězství strana EKRE zaznamenala pár týdnu po zmíněných celostátních volbách, když se stala součástí nové koaliční vlády. EKRE následně obsadila pět klíčových ministerstev, mezi nimi například i ministerstvo hospodářských záležitostí.
Estonská lidová konzervativní strana, v jejímž čele od roku 2013 stojí současný ministr vnitra Mart Helme, se rázně staví vůči Evropské unii a jejímu současnému nastavení, dále odmítá například partnerství stejnopohlavních párů či feminismus. EKRE bychom mohli označit za protestní až populistickou stranu, řadí se tak k bloku evropských anti-systémových extremistických stran, jejichž popularita a veřejná podpora především před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu napříč kontinentem sílí.
EKRE byla nicméně estonským politickým vedením upozorněna, aby zmírnila svoji „buřičskou“ rétoriku, která narušuje politický diskurz země a nabádá k nacionalismu. Vedení strany toto ale odmítá, vyplývá to z rozhovoru jejího předsedy Helmeho pro server Politico. Helme v rozhovoru na konci dubna uvedl: „Nikdo nám nebude říkat, jaká slova můžeme říkat nebo jaké symboly můžeme používat.“
Strana EKRE ve své rétorice mimo jiné vyzdvihuje současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterého lídr strany nejednou označil za „naprostou inspiraci“.
Ve prospěch strany hrálo především skvělé načasování. EKRE získala své první mandáty tři roky po svém vzniknu – na jaře roku 2015. V tom samém roce, jen o dva měsíce později – v květnu, došlo ke zvolení Donalda Trumpa novým prezidentem Spojených států amerických. O rok později se ve Spojením království konalo referendum o členství země v Evropské unii, v němž se téměř 52 % britských občanů rozhodla pro odchod země z bloku. Všechny tyto a následující události vedly k tomu, čemu Evropa čelí dnes – rostoucímu tlaku protestních, extremistických a proti-unijních stran. Tato atmosféra tedy nenechala ani estonské voliče klidnými.
Strana pro zvýšení svého profilu využila především migrační tématiku, obdobně jako ji již několik let využívají mnohé populistické strany napříč Evropou, a udělala z ní primární bod své kampaně letošních voleb. A Estonci na to slyšeli. Země se totiž řadí na úplně první příčku v žebříčku evropských zemí, které považují imigraci za největší riziko pro nynější EU.
Dalším faktorem, který napomohl k vzestupu strany, bylo úspěšné získání venkovských voličů. Ti totiž ani přes konstantně rostoucí ekonomiku Estonska nepociťují benefity, které růst zemi přináší. V důsledku této skutečnost poté obyvatelstvo odlehlejších a vesnických oblastí podporuje strany, které se staví proti nastavení současného systému.
V uplynulém měsíci strana EKRE zveřejnila, že pro nadcházející evropské volby připojí k euroskeptickému krajně-pravicovému bloku, který vede italskou Liga Mattea Salviniho.
Související
Estonsko: NATO musí dalších 20 let odstrašovat Rusko, aby nemělo hloupé nápady
Odolejte hoaxům, připravte si devět litrů vody. Jak se severské státy připravují na krizi počasí či válku?
estonsko , Eurovolby , extremismus , politické strany , Politico , nacionalismus , Mart Helme , migrace , Liga Severu (Itálie) , Donald Trump
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek