Španělsko postupuje do nové éry: Krajní pravice a populismus už pro něj nejsou tabu

Španělsko se dlouhou dobu úspěšně bránilo vlivu krajně pravicových a populistických stran, které v něm od pádu Francova režimu neměly téměř žádný vliv. Nyní se ale začínají opět hlásit o slovo. Politology zaskočil slušný volební výsledek pravicově extremistické strany Vox do parlamentu. Ačkoliv bude její vliv slabý, nelze vyloučit její další posilování. Informoval o tom server Politico.eu.

Sociologové si španělský fenomén, kdy populismu a krajní pravici takříkajíc nekvetla pšenka, vysvětlovali tím, že většina Španělů ještě pochází z generace, která pamatuje režim fašistického diktátora Francesca Franca. Ten způsobil masový odliv tamního obyvatelstva do demokratických zemí Evropy a Latinské Ameriky. Díky tomu jsou také Španělé velmi vstřícní k nově příchozím, neboť si sami na vlastní kůži vyzkoušeli, jaké to je začínat v jiné zemi a kultuře.

Španělsko je taktéž na rozdíl od Velké Británie, která měla vždy "zaječí úmysly", silně proevropské. Své impérium ztratilo už v 19. století a tudíž usoudilo, že se mu politika izolacionalismu může silně nevyplatit. Většina Španělů se proto držela doktríny filozofa Josého Ortegy y Gasseta - "Španělsko je problém a Evropa jeho řešením".

Tuto výjimečnost ale Španělsko vzhledem k výsledku nedávných voleb zřejmě ztratilo. Jak se tedy bude vyvíjet dál? Dříve by bylo naprosto nemyslitelné, aby se krajně pravicová Vox dostala do parlamentu. Nyní se neuvěřitelné stalo skutkem. Dříve irelevantní strana postoupila z dřívějších 0,2 % na 10,3 %, což jí zajistilo 24 křesel v dolní komoře a 1 křeslo v horní komoře Generálních kortes (název španělského parlamentu). Nemalého úspěchu dosáhla také v prosinci, kdy se v Andalusii volil nový regionální parlament. Obhájila celkem 12 mandátů.

Na základě čeho Vox posílila?

Na otázku, co dříve slabou a irelevantní Vox v zemi, která byla vždy imunní vůči extremismu a populismu, posílilo, není vůbec snadné odpovědět. Můžeme pouze spekulovat. Prvním a zřejmě nejdůležitějším faktorem je Katalánsko. Většina Španělů si jednostranný pokus katalánské vlády o získání nezávislosti, včetně vypsání nelegálního referenda v roce 2017, vyložila jako útok vůči národním zájmům. I proto se zvýšila poptávka po identitě a sebeurčení.

Ačkoliv byl bývalý španělský premiér Mariano Rajoy kritizován za možná příliš tvrdý postup vůči Kataláncům, někteří Španělé, u nichž se z důvodu obav o budoucnost země začalo čím dál víc hlásit o slovo vlastenectví, jej naopak vyhodnotili jako umírněný. Nesmíme zapomínat, že Katalánsko je ekonomickým tahounem španělské ekonomiky, a jeho odtržení by mohlo mít nedozírné následky na hospodářství. Patrioté se proto domnívali, že by si Rajoy neměl brát servítky, a víc si kleknout na katalánskou vládu.

Dále je důležité vzít v potaz, že ve Španělsku dorůstá generace lidí, která se už se necítí zatížená stíny minulosti. Vox nabízela distanc od Ortegoy doktríny a větší důraz na španělskou identitu a kulturu, zejména v době, kdy je v Evropě jedním z nejdiskutovanějších témat migrace. Nezapomínejme, že si Španělsko v dávné minulosti prošlo obdobím chalífátu, kdy jej ovládali muslimové. I dnes má problémy s Maročany. 

Tak jako tak je ale třeba připomenout, že ve volbách zvítězili socialisté, u nichž lze v ostatních evropských zemích, zejména ve Francii, kde se dříve těšili silné podpoře, vypozorovat, že jim spíše hrozí zánik. Španělsko je tedy spíše výjimkou z tohoto pravidla, protože se v něm po neúspěšné Zapaterově vládě těšili podpoře lidovci, které ale kromě Katalánska oslabily taktéž korupční skandály.

Pablo Sanchéz bude mít sice komplikované sestavování vlády, protože se bude muset spoléhat na podporu více stran, ale Vox každopádně zůstane v opozici. Otázkou však zůstává, zda se k ní nebude postupem času hlásit čím dál víc voličů. I v Itálii by v době přijímání eura nikdo nevěřil, že se protestní Hnutí pěti hvězd Beppe Grilla bude podílet na vládě a v loňských volbách se stalo stranou, která jako jednotlivec získala nejvíc hlasů.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko extremismus EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy