"Hnědý rubikon byl překročen," řekl o úpadku AfD politolog

Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) je už podle známého německého politologa Haja Funkeho za svým zenitem. Může za to podle něj především rostoucí pravicová radikalizace strany, kterou velká většina Němců vnímá kriticky. Nepomáhají ani neustávající vnitřní spory nebo přibývající podezření týkající se nelegálních volebních příspěvků.

"Zenitu této zčásti pravicově extremistické strany bylo dosaženo," je přesvědčen Funke, podle něhož k tomu výrazně přispěla i loňská napjatá situace ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici), kde se po vraždě pětatřicetiletého Němce, z níž jsou podezřelí dva přistěhovalci, uskutečnily rozsáhlé demonstrace. AfD přitom neváhala stát při nich bok po boku s radikály.

"Od roku 1949 nebyla v parlamentu žádná zvolená strana, která by se vědomě a otevřeně spolčila s pravicovými extremisty připravenými k násilnostem," poznamenal politolog Svobodné univerzity v Berlíně k demonstracím, na nichž se otevřeně hajlovalo. "Hnědý rubikon byl překročen," řekl také zahraničním novinářům s odkazem na typickou barvu nacistů.

Postupný posun strany od populismu k extremismu, který se projevuje i výroky zlehčujícími zločiny nacistického režimu, podle Funkeho dobře vnímají i voliči, jejichž podpora klesla ze zhruba 16 až 17 procent na dnešních 13. Němci mají podle politologa kvůli své historii ve velké většině oprávněný strach z pravicového radikalismu, který by mohl vyústit v násilí.

Řada občanů vnímá negativně také to, že Alternativu pro Německo prověřuje německá kontrarozvědka, která uvažuje o tom, že by ji začala sledovat jako celek. V několika spolkových zemích už kontrarozvědka sleduje mládežnické organizace AfD a také její konkrétní politiky kvůli aktivitám, které by mohly být v rozporu se svobodným demokratickým řádem země. Jeho základní aspekt, tedy ochranu důstojnosti každého jednotlivce, přitom podle průzkumů podporuje 90 procent občanů.

Popularitě AfD, která by ve volbách do Evropského parlamentu mohla dostat kolem deseti procent hlasů, nepřispívá ani to, že se v posledních měsících objevilo hned několik případů jejího podezřelého financování. Týkají se i vrcholných představitelů strany. Také proto je Funke přesvědčen, že AfD dosáhla svého vrcholu. I když na německé politické scéně bude zřejmě působit ještě léta, podle politologa nehrozí, že by jí dominovala, jak se někteří obávali.

Související

Sahra Wagenknechtová

Konec jistot v německé politice. Po AfD jsou na vzestupu i komunisté

Německé regionální volby ukázaly vyjma dobrých výsledků krajně pravicové AfD i vzestup jiné strany – komunistické. Z výsledku je patrný nárust voličů extremistických stran. Německé titulky hlásaly „Konec jistot v politice“, či „Vítejte v populistické éře“.  Vítězství těchto stran může mít vliv i na německou podporu Ukrajině – již nyní si strany přátelské Rusku vynucují jiné jednání s Kremlem.
Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

Alternativa pro Německo (AfD) politolog extremismus

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 56 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy