Nejdřív Klaus, teď Mečiar. Expremiér připouští návrat, nešetřil Fica, Kisku ani Čaputovou

Zajímavá shoda okolností. Po bývalém prezidentovi Václavu Klausovi připustil návrat do politiky i jeho slovenský generační souputník Vladimír Mečiar. I u něj totiž panuje kritický názor k současným představitelům na státní politické scéně.

Českem nedávno proletěla zpráva, že exprezident Václav Klaus v reakci na slova současného předsedy ODS Petra Fialy připustil návrat do politiky. O pár dní později jej nevyloučil ani Vladimír Mečiar. Oba politici se spolu v roce 1992 v rolích předsedů vlád obou zemí dohodli na rozdělení Československa.

Sedmasedmdesátiletý Mečiar to připustil v rozhovoru pro deník Nový Čas, v němž také hodnotil současnou situaci na slovenské politické scéně. Logicky se tedy mluvilo o Robertu Ficovi, končící hlavě státu Andreji Kiskovi, ale také o nastávající prezidentce Zuzaně Čaputové.

Podle slovenského expremiéra si lidé sedli do autobusu bez řidiče. Zřetelně tak poukazoval na nedostatek reálných politických zkušeností zvolené prezidentky. „Ty volby ukázaly obrovské rozdíly ve společnosti, kde drtivá většina volby ignorovala nebo byla proti,“ konstatoval Mečiar pro Nový Čas.

Vybrat za prezidenta „někoho z domácnosti“ je podle Mečiara velká odvaha voličů. „Člověk má ve funkci prezidenta končit, ne začínat,“ tvrdí někdejší neúspěšný prezidentský kandidát. Na mysli tím měl nejen Čaputovou, ale i Kisku. „Já myslím, že Kiska vůbec nemá co dělat v politice. Člověk s jeho problémy by dávno neměl být prezidentem,“ míní expremiér.

Mečiar má na Slovensku stále řadu přívrženců, kteří ho vyzývají k návratu. Zvážil by prý ale jen opravdu zajímavou nabídku. Spekulovalo se rovněž o jeho angažmá ve straně neúspěšného prezidentského kandidáta Štefana Harabina. „Však on nemá stranu a pochybuji, že by měl, protože je soudcem Nejvyššího soudu a chce jím zůstat,“ uvedl Mečiar na toto téma.

Kvůli zrušení jeho amnestií nemůže přijít na jméno ani hegemonovi slovenské politiky posledních let Robertu Ficovi. Šéf Smeru k tomu podle něj sáhl kvůli klesajícím preferencím, jednou za to však podle Mečiara bude trestně stíhán pro zneužití pravomocí.

„Když se to celé dělalo, pomyslel jsem si, že Fico je chudák, ale nejen morální, ale i politický. Chce se zachránit, strašně se bojí a z toho strachu to vyplývá,“ uzavřel Mečiar svou kritiku předsedy nejsilnější slovenské strany.

Mečiar z politiky definitivně zmizel v roce 2013, největších úspěchů však dosáhl v 90. letech. V letech 1990-98 byl opakovaně slovenským premiérem. V letech 1999 a 2004 se dvakrát neúspěšně ucházel o post prezidenta.

Související

Lubomír Kopeček

ROZHOVOR: 30 let od Deklarace o svrchovanosti Slovenské republiky. Pokud by Československo přežilo, asi by se podobalo Belgii, míní profesor Kopeček

Slovenská národní rada před 30 lety, 17. července 1992, schválila Deklaraci o svrchovanosti Slovenské republiky. Dokument, který se proklamoval coby základ „suverénního státu slovenského národa“, byl přijat hlasy 117 ze 147 přítomných slovenský poslanců. Dali tím najevo, že Československo v dosavadní podobě považují za mrtvé, konstatuje politolog Lubomír Kopeček v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Profesor působící na brněnské Masarykově univerzitě, kterému letos vyšla kniha Hodný, zlý a ošklivý? Havel, Klaus, Zeman: Paralelní životopisy, v něm mimo jiné nastínil, jakým směrem by se mohla ubírat česká politika, pokud by k rozdělení společného státu nedošlo. Okomentoval také nedávné výroky exprezidenta Václava Klause o údajných důvodech pokojného česko-slovenského rozchodu.

Více souvisejících

Vladimír Mečiar Slovensko Robert Fico Andrej Kiska Zuzana Čaputová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Lukáš Vlček

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku

Zatímco v rožnovském závodě onsemi došlo koncem března k výraznému propouštění zaměstnanců, ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček na místo vyrazil jednat o strategické podpoře výroby čipů. Redakce EuroZprávy.cz proto zjišťovala, zda byl ministr o rozsahu propouštění před svou návštěvou informován, a jestli má aktuální situace vliv na vyjednávání mezi státem a americkou firmou.

před 3 hodinami

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou

Evropská unie zvažuje uvalení nových daní na americké technologické firmy, pokud se nepodaří dosáhnout dohody se Spojenými státy o zrušení cel na evropské zboží. Uvedla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v rozhovoru pro britský deník Financial Times. Unie je podle jejích slov připravena na odvetná opatření, která by mohla citelně zasáhnout například společnosti jako Meta, Google či Facebook.

před 4 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého

V pátek krátce po poledni došlo v Jílovišti u Prahy k vážnému incidentu, při kterém byl ve firemním areálu postřelen muž. Ten utrpěl velmi vážná zranění a záchranáři ho letecky transportovali do pražské motolské nemocnice. Během převozu zůstával v kritickém stavu, lékaři ho museli resuscitovat a připojit na umělou plicní ventilaci.

před 6 hodinami

Evropská unie

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek

Evropští spojenci oznámili zásadní navýšení vojenské pomoci Ukrajině v době, kdy se v Bruselu koná obranný summit NATO. Británie představila balík pomoci v hodnotě 450 milionů liber (580 milionů dolarů), přičemž hlavní část financí – 350 milionů – bude uvolněna ještě letos. Cílem je nejen posílení obrany Ukrajiny, ale i zajištění výhodnější vyjednávací pozice při případném mírovém urovnání s Ruskem.

před 7 hodinami

Petr Gazdík (STAN)

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce

Po patnácti letech opouští Poslaneckou sněmovnu jeden z nejviditelnějších politiků hnutí STAN a bývalý ministr školství Petr Gazdík. Na páteční krajské konferenci Starostů a nezávislých ve Zlínském kraji oznámil, že se již nebude ucházet o místo na podzimní kandidátce. Tím de facto opouští vrcholnou politiku. I nadále však zůstává aktivní jako zastupitel v Suché Lozi na Uherskohradišťsku.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Čína, ilustrační foto

Nejistota v obchodní politice otřásá celým světem. Co přijde nyní?

Obchodní spory, celní opatření a rostoucí geopolitické napětí postupně mění strukturu globální ekonomiky. Zatímco důvěra v předvídatelnost Spojených států oslabuje, Čína rozšiřuje svůj vliv v Asii, Africe i Latinské Americe. Svět se posouvá směrem k více rozdělenému a konkurenčnímu uspořádání.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

CNN: Obchodní válka mezi USA a Čínou může být katastrofální pro celý svět

Rychle eskalující obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou, dvěma největšími geopolitickými mocnostmi světa, hrozí těžkými dopady nejen na jejich vlastní ekonomiky, ale i na globální trhy. Prezident Donald Trump, který tuto krizi rozpoutal, zatím nenabízí jasnou strategii a jeho kroky působí spíše jako improvizace než promyšlený plán. Vyplývá to z analýzy serveru CNN.

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

Dopravní nehoda na Pražském okruhu

Hromadná nehoda zablokovala Pražský okruh. Stojí i dálnice D1

Jedna osoba zemřela a další byla těžce zraněna při vážné dopravní nehodě, která se odehrála ve čtvrtek odpoledne na 77. kilometru dálnice D0 u Modletic na Pražském okruhu. Na místě se srazila dvě osobní a dvě nákladní vozidla. Provoz ve směru na D1 byl okamžitě zastaven, na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému včetně letecké záchranné služby.

včera

Česká televize, ilustrační foto

Češi si připlatí. Koncesionářské poplatky vzrostou ještě letos, schválil Senát

Senát Parlamentu České republiky schválil novelu zákona, která přináší zásadní změny v oblasti televizních a rozhlasových poplatků. Tyto poplatky se podle nových pravidel zvýší a rozšíří se i okruh občanů, kteří je budou muset platit. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky a pokud ji podepíše, začnou změny platit už od května.

včera

včera

Vlastimil Válek

Černochové se vymstila její sóĺo akce. Pohádala se s Válkem

Nečekané ráno zažili členové vlády ve středu, kdy ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na tiskové konferenci těsně před zasedáním kabinetu oznámila, že chce, aby vojáci dostali od léta přidáno nejméně 8300 korun měsíčně. Její krok zaskočil všechny kolegy a rozpoutal ostrou hádku na půdě vlády, která vyústila v odchod ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) z jednání.

včera

Německo činí historický vojenský krok, chce své jednotky přímo u ruských hranic

V historickém kroku Německo posílá vojáky do Litvy na první trvalé zahraniční nasazení od druhé světové války, což znamená zásadní změnu v jeho obrané strategii. Činí tak v reakci na ruskou válku vedenou proti Ukrajině. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy