Nejdřív Klaus, teď Mečiar. Expremiér připouští návrat, nešetřil Fica, Kisku ani Čaputovou

Zajímavá shoda okolností. Po bývalém prezidentovi Václavu Klausovi připustil návrat do politiky i jeho slovenský generační souputník Vladimír Mečiar. I u něj totiž panuje kritický názor k současným představitelům na státní politické scéně.

Českem nedávno proletěla zpráva, že exprezident Václav Klaus v reakci na slova současného předsedy ODS Petra Fialy připustil návrat do politiky. O pár dní později jej nevyloučil ani Vladimír Mečiar. Oba politici se spolu v roce 1992 v rolích předsedů vlád obou zemí dohodli na rozdělení Československa.

Sedmasedmdesátiletý Mečiar to připustil v rozhovoru pro deník Nový Čas, v němž také hodnotil současnou situaci na slovenské politické scéně. Logicky se tedy mluvilo o Robertu Ficovi, končící hlavě státu Andreji Kiskovi, ale také o nastávající prezidentce Zuzaně Čaputové.

Podle slovenského expremiéra si lidé sedli do autobusu bez řidiče. Zřetelně tak poukazoval na nedostatek reálných politických zkušeností zvolené prezidentky. „Ty volby ukázaly obrovské rozdíly ve společnosti, kde drtivá většina volby ignorovala nebo byla proti,“ konstatoval Mečiar pro Nový Čas.

Vybrat za prezidenta „někoho z domácnosti“ je podle Mečiara velká odvaha voličů. „Člověk má ve funkci prezidenta končit, ne začínat,“ tvrdí někdejší neúspěšný prezidentský kandidát. Na mysli tím měl nejen Čaputovou, ale i Kisku. „Já myslím, že Kiska vůbec nemá co dělat v politice. Člověk s jeho problémy by dávno neměl být prezidentem,“ míní expremiér.

Mečiar má na Slovensku stále řadu přívrženců, kteří ho vyzývají k návratu. Zvážil by prý ale jen opravdu zajímavou nabídku. Spekulovalo se rovněž o jeho angažmá ve straně neúspěšného prezidentského kandidáta Štefana Harabina. „Však on nemá stranu a pochybuji, že by měl, protože je soudcem Nejvyššího soudu a chce jím zůstat,“ uvedl Mečiar na toto téma.

Kvůli zrušení jeho amnestií nemůže přijít na jméno ani hegemonovi slovenské politiky posledních let Robertu Ficovi. Šéf Smeru k tomu podle něj sáhl kvůli klesajícím preferencím, jednou za to však podle Mečiara bude trestně stíhán pro zneužití pravomocí.

„Když se to celé dělalo, pomyslel jsem si, že Fico je chudák, ale nejen morální, ale i politický. Chce se zachránit, strašně se bojí a z toho strachu to vyplývá,“ uzavřel Mečiar svou kritiku předsedy nejsilnější slovenské strany.

Mečiar z politiky definitivně zmizel v roce 2013, největších úspěchů však dosáhl v 90. letech. V letech 1990-98 byl opakovaně slovenským premiérem. V letech 1999 a 2004 se dvakrát neúspěšně ucházel o post prezidenta.

Související

Lubomír Kopeček

ROZHOVOR: 30 let od Deklarace o svrchovanosti Slovenské republiky. Pokud by Československo přežilo, asi by se podobalo Belgii, míní profesor Kopeček

Slovenská národní rada před 30 lety, 17. července 1992, schválila Deklaraci o svrchovanosti Slovenské republiky. Dokument, který se proklamoval coby základ „suverénního státu slovenského národa“, byl přijat hlasy 117 ze 147 přítomných slovenský poslanců. Dali tím najevo, že Československo v dosavadní podobě považují za mrtvé, konstatuje politolog Lubomír Kopeček v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Profesor působící na brněnské Masarykově univerzitě, kterému letos vyšla kniha Hodný, zlý a ošklivý? Havel, Klaus, Zeman: Paralelní životopisy, v něm mimo jiné nastínil, jakým směrem by se mohla ubírat česká politika, pokud by k rozdělení společného státu nedošlo. Okomentoval také nedávné výroky exprezidenta Václava Klause o údajných důvodech pokojného česko-slovenského rozchodu.

Více souvisejících

Vladimír Mečiar Slovensko Robert Fico Andrej Kiska Zuzana Čaputová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy