Pravděpodobnost, že Británie nakonec zůstane členem Evropské unie, odhaduje předseda Evropské rady Donald Tusk na 20 až 30 procent. Řekl to dnes v rozhovoru poskytnutém polskému listu Gazeta Wyborcza. Šéf unijních summitů naznačil, že by Britové o dalším vztahu své země s evropskou sedmadvacítkou mohli rozhodnout opět v referendu.
"Pokud mohlo referendum z roku 2016 změnit rozhodnutí z referenda v roce 1975, proč by se to nemohlo opět změnit?" uvedl Tusk v rozhovoru. "Nic není nezvratné, dokud lidé věří, že se to dá změnit," dodal.
V roce 1975 Britové hlasovali v referendu o setrvání v Evropském hospodářském společenství (EHS), které bylo předchůdcem EU. Jeho členy se přitom stali teprve v roce 1973. Před třemi lety pak hlasovali v referendu o setrvání v Evropské unii. Zatímco v prvním případě vyhráli zastánci členství v EHS, v druhém zvítězili odpůrci členství v EU.
"Skutečná debata o důsledcích brexitu nezačala před nebo během kampaně před referendem (v roce 2016), ale po něm. Dnes by jeho výsledek pravděpodobně vypadal jinak," řekl Tusk listu Gazeta Wyborcza. Za paradoxní označil, že plánovaný brexit ve Spojeném království oživil prounijní síly.
"Dnes je šance, že žádný brexit nebude, podle mého názoru asi dvacet až třicet procent. To je hodně," uvedl rovněž bývalý polský premiér, který v minulosti často vyjadřoval smutek a zklamání nad rozhodnutím Britů opustit EU.
Británie měla původně z EU odejít 29. března, poté 12. dubna a nyní je nejzazší termín brexitu stanoven na 31. října. Vláda premiérky Theresy Mayové nebyla dosud schopna prosadit v parlamentu brexitovou dohodu, kterou v Bruselu vyjednala loni. Poslanci ji třikrát odmítli. Nyní vládní konzervativci a opoziční labouristé jednají o kompromisu, který by zemi vyvedl z brexitové krize. Obě strany ale ve čtvrtek uznaly, že shoda zatím není v dohledu.
Průzkumy veřejného mínění v posledním půlroce naznačovaly, že by v případném dalším referendu zvítězili příznivci setrvání země v EU.
Související
Britové po 10 letech brexitu litují. Přijala by je EU zpátky?
Život se Britům po brexitu zhoršil, chtějí se vrátit do Unie. Co si o tom myslí obyvatelé EU?
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Politico: Rusko plánuje novou pozemní ofenzívu na Kyjev
před 1 hodinou
Plzeň už má náhradu za Hyského. Viktoriány nově povede Radoslav Kováč
před 1 hodinou
Únik dokumentů z Trumpova úřadu měl dokázat americkou cenzuru. Odhalil něco úplně jiného
před 2 hodinami
Island v referendum odmítl návrh na obnovení přístupových rozhovorů s EU
před 4 hodinami
NASA posílá do vesmíru zbrusu nový teleskop. Je tisíckrát rychlejší než Hubbleův
před 5 hodinami
Nyní a navždy. Kanada umístila na břeh Ontarijského jezera velkou ceduli s nápisem
před 6 hodinami
Po katastrofě v Nepálu je už 750 mrtvých. Hrozí další sesuvy půdy
před 7 hodinami
Počasí: Déšť bude příští týden výjimkou, tropické teploty se ale neobjeví vůbec
včera
Posádka mise Artemis II převzala od Trumpa nejvyšší americké vesmírné vyznamenání
včera
Vlna vymazala z povrchu země celé vesnice. Zaplavená místa jsou nepřístupná, kolik lidí bahno pohřbilo nikdo neví
včera
USA potřebují venezuelskou ropu víc než kdy dřív. Z kontroverzní dohody mohou těžit všichni
Aktualizováno včera
Tragédie u Buči: Ruský noční úder si vyžádal nejméně 37 mrtvých a stovky evakuovaných
včera
Jednání o míru se nekoná. Rozhovory jsou mrtvé, přiznává Moskva
včera
Královské námořnictvo provedlo mimořádnou operaci. Sledovalo ruská plavidla v britských vodách
včera
Ruší Netflix, nekupují pivo. Kanaďané začali bojkotovat americké služby a zboží
včera
Katastrofální povodně v Nepálu mají už přes 600 mrtvých. Pohřešují se 3000 lidí
včera
Merz obviní Rusko z pokusu o dronový útok v Lipsku. Německo oznámí rozsáhlé sankce
včera
Čína záběry katastrofy v Nepálu cenzuruje. Ven nepustí videa ani výpovědi svědků
včera
Ruská armáda přichází na Ukrajině každý měsíc o 6 000 vojáků více, než kolik dokáže rekrutovat
včera
Katastrofa v Nepálu už má přes 600 mrtvých. Tisíce lidí se dál pohřešují
Záchranné práce na hranicích mezi Nepálem a Tibetem vstoupily do čtvrtého dne po pustošivé bleskové povodni, která region zasáhla ve středu. Podle nejnovějších údajů nepálského Národního úřadu pro snižování rizika katastrof a jejich řízení si přírodní pohroma v Nepálu vyžádala již nejméně 626 lidských životů. Dalších více než 2 400 osob se nadále pohřešuje, přičemž bilance obětí i pohřešovaných v posledních hodinách výrazně vzrostla.
Zdroj: Libor Novák