EU drtí migrace a populisté. Prestižní magazín jí vystavil vysvědčení

Po referendu o Brexitu se zástupci 27 členských zemí v roce 2016 sešli na Bratislavském summitu, kde slíbili reformu EU takovým způsobem, aby další země neměly jako Velká Británie potřebu z ní odcházet. Magazín Politico prozkoumal, jak EU splnila své cíle takřka tři roky později.

Komunikace s občany

Bratislavská deklarace slíbila, že zlepší komunikaci s občany a bude čelit „zjednodušujícím řešením extrémních či populistických politických sil.“ Podle Politica však výsledky voleb v některých členských státech ukazují, že EU se příliš nepodařilo dosáhnout těchto cílů. Tzv. populistické strany získaly poměrně silné politické postavení v řadě zemí včetně Německa či Nizozemska a v Itálii dokonce jsou nejsilnějšími, vládními stranami. Politico tak dává EU v této oblasti skóre 5/10.

Důvěra v EU

Podle průzkumu Eurobarometru z dubna 33% respondentů si EU spojuje především s“pochybami“. 28% respondentů si ji však spojuje s „nadějí“. Podpora pro EU stoupá napříč kontinentem, je nejvyšší za posledních 25 let. Většina Evropanů (51%) uvádí, že jejich hlas je v EU slyšet – v roce 2016, předtím než Británie zvolila Brexit, to tvrdilo jen 37% Evropanů. Avšak jen 42% Evropanů důvěřuje v EU, podle listopadového průzkumu Eurobarometru. Politico tak dává EU skóre 7/10.

Zahraniční politika

Politico uvádí, že zahraniční politika EU je považována za nemotornou a neefektivní, což je dáno do značné míry tím, že jednotlivé státy mají na řadu věcí odlišná stanoviska a je těžké dosáhnout konzensu. Pokud se to povede, i tak EU tahá v zápase mocností za ten kratší konec. EU nedokáže účinně řešit řadu mezinárodních záležitostí jako je krize ve Venezuele, na Ukrajině, v Sýrii či nyní v Íránu, kde v mnoha případech má jiné stanovisko než klíčoví hráči jako je USA či Rusko, kteří v nich dominují. Proto jí Politico v této oblasti dává pět bodů z deseti.

Migrace

Migrační krize v roce 2015 byla pro mnoho evropských občanů událostí, která změnila jejich pohled na EU – a to v mnoha případech značně k horšímu. EU se v Bratislavské deklaraci zavázala, že ochrání hranice a zamezí tomu, aby se migrační vlna opakovala. Ačkoliv se EU podařilo dohodami s Libyí a Tureckem snížit počet migrantů cestujících do Evropy, nepodařilo se jí prosadit zřízení detenčních center mimo její hranice v severoafrických státech, odkud migranti do Evropy putují.

Migrace stále je tématem, které využívají populisté k svému posílení a k podkopávání pověsti EU. Zemím jako je Itálie, Řecko či Španělsko, které jsou hlavními příjemci migrantů, se nedaří přesvědčit další, zvláště pak země Visegrádu, aby si je solidárně rozebraly. EU tedy nemá prakticky žádnou jednolitou politiku ohledně migrace a s problematikou je spojen značný chaos, napětí a nedůvěra. Proto Politico dává EU v této oblasti skóre 3/10.

Obrana a bezpečnost.

Politico však chválí EU jako celek za to, že vlády takřka všech členských států souhlasily s zvýšením výdajů na obranu EU a schválily iniciativu Stálé strukturované spolupráce (PESCO) v obraně, která usiluje o větší integraci evropské obranné spolupráce. Podle Politica od oznámení odchodu Británie z EU v této oblasti udělala EU skutečný pokrok a proto si zaslouží skóre 8/10.

Ekonomika a zaměstnanost

Od vyhlášení Bratislavské deklarace průměrná nezaměstnanost mladých lidí v EU klesla z 18,7% na 14,9%. Jedná se o velký posun od 58% nezaměstnanosti mladých lidí v Řecku v roce 2013, avšak stále to je velmi daleko od deklarované „ záruky pro mladé“, že každý ve věku 15 až 24 let bude mít zaměstnání či vzdělání.

Hospodářský růst je i nadále zklamáním. Zatímco míra růstu HDP v roce 2018 v osmi zemích překročila 4%, pouze dvě (Malta a Polsko) budou mít tuto procentní úspěšnost i tento rok, podle prognóz Evropské komise. Růst v Německu, Velké Británii, Francii a Itálii, které dohromady tvoří dvě třetiny hospodářství EU, bude 1,3% nebo méně. Pro srovnání, americká ekonomika rostla v prvním čtvrtletí 2019 tempem 3,2% a Světová banka předpovídá tempo růstu ve výši 2,9%. Politico tak dává EU za ekonomiku 6 bodů z 10.

Související

Evropa

Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa

Stagnace, klesající konkurenceschopnost a blížící se návrat Donalda Trumpa do Bílého domu vytvářejí existenční výzvu, která by mohla otřást základy prosperity kontinentu. Evropa se nachází ve zlomovém bodě, kdy musí čelit hlubokým hospodářským problémům, jež by mohly výrazně ovlivnit její budoucnost, uvedl server Politico.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Ekonomika migrace obrana politika

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy