EU drtí migrace a populisté. Prestižní magazín jí vystavil vysvědčení

Po referendu o Brexitu se zástupci 27 členských zemí v roce 2016 sešli na Bratislavském summitu, kde slíbili reformu EU takovým způsobem, aby další země neměly jako Velká Británie potřebu z ní odcházet. Magazín Politico prozkoumal, jak EU splnila své cíle takřka tři roky později.

Komunikace s občany

Bratislavská deklarace slíbila, že zlepší komunikaci s občany a bude čelit „zjednodušujícím řešením extrémních či populistických politických sil.“ Podle Politica však výsledky voleb v některých členských státech ukazují, že EU se příliš nepodařilo dosáhnout těchto cílů. Tzv. populistické strany získaly poměrně silné politické postavení v řadě zemí včetně Německa či Nizozemska a v Itálii dokonce jsou nejsilnějšími, vládními stranami. Politico tak dává EU v této oblasti skóre 5/10.

Důvěra v EU

Podle průzkumu Eurobarometru z dubna 33% respondentů si EU spojuje především s“pochybami“. 28% respondentů si ji však spojuje s „nadějí“. Podpora pro EU stoupá napříč kontinentem, je nejvyšší za posledních 25 let. Většina Evropanů (51%) uvádí, že jejich hlas je v EU slyšet – v roce 2016, předtím než Británie zvolila Brexit, to tvrdilo jen 37% Evropanů. Avšak jen 42% Evropanů důvěřuje v EU, podle listopadového průzkumu Eurobarometru. Politico tak dává EU skóre 7/10.

Zahraniční politika

Politico uvádí, že zahraniční politika EU je považována za nemotornou a neefektivní, což je dáno do značné míry tím, že jednotlivé státy mají na řadu věcí odlišná stanoviska a je těžké dosáhnout konzensu. Pokud se to povede, i tak EU tahá v zápase mocností za ten kratší konec. EU nedokáže účinně řešit řadu mezinárodních záležitostí jako je krize ve Venezuele, na Ukrajině, v Sýrii či nyní v Íránu, kde v mnoha případech má jiné stanovisko než klíčoví hráči jako je USA či Rusko, kteří v nich dominují. Proto jí Politico v této oblasti dává pět bodů z deseti.

Migrace

Migrační krize v roce 2015 byla pro mnoho evropských občanů událostí, která změnila jejich pohled na EU – a to v mnoha případech značně k horšímu. EU se v Bratislavské deklaraci zavázala, že ochrání hranice a zamezí tomu, aby se migrační vlna opakovala. Ačkoliv se EU podařilo dohodami s Libyí a Tureckem snížit počet migrantů cestujících do Evropy, nepodařilo se jí prosadit zřízení detenčních center mimo její hranice v severoafrických státech, odkud migranti do Evropy putují.

Migrace stále je tématem, které využívají populisté k svému posílení a k podkopávání pověsti EU. Zemím jako je Itálie, Řecko či Španělsko, které jsou hlavními příjemci migrantů, se nedaří přesvědčit další, zvláště pak země Visegrádu, aby si je solidárně rozebraly. EU tedy nemá prakticky žádnou jednolitou politiku ohledně migrace a s problematikou je spojen značný chaos, napětí a nedůvěra. Proto Politico dává EU v této oblasti skóre 3/10.

Obrana a bezpečnost.

Politico však chválí EU jako celek za to, že vlády takřka všech členských států souhlasily s zvýšením výdajů na obranu EU a schválily iniciativu Stálé strukturované spolupráce (PESCO) v obraně, která usiluje o větší integraci evropské obranné spolupráce. Podle Politica od oznámení odchodu Británie z EU v této oblasti udělala EU skutečný pokrok a proto si zaslouží skóre 8/10.

Ekonomika a zaměstnanost

Od vyhlášení Bratislavské deklarace průměrná nezaměstnanost mladých lidí v EU klesla z 18,7% na 14,9%. Jedná se o velký posun od 58% nezaměstnanosti mladých lidí v Řecku v roce 2013, avšak stále to je velmi daleko od deklarované „ záruky pro mladé“, že každý ve věku 15 až 24 let bude mít zaměstnání či vzdělání.

Hospodářský růst je i nadále zklamáním. Zatímco míra růstu HDP v roce 2018 v osmi zemích překročila 4%, pouze dvě (Malta a Polsko) budou mít tuto procentní úspěšnost i tento rok, podle prognóz Evropské komise. Růst v Německu, Velké Británii, Francii a Itálii, které dohromady tvoří dvě třetiny hospodářství EU, bude 1,3% nebo méně. Pro srovnání, americká ekonomika rostla v prvním čtvrtletí 2019 tempem 3,2% a Světová banka předpovídá tempo růstu ve výši 2,9%. Politico tak dává EU za ekonomiku 6 bodů z 10.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Ekonomika migrace obrana politika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy