Po referendu o Brexitu se zástupci 27 členských zemí v roce 2016 sešli na Bratislavském summitu, kde slíbili reformu EU takovým způsobem, aby další země neměly jako Velká Británie potřebu z ní odcházet. Magazín Politico prozkoumal, jak EU splnila své cíle takřka tři roky později.
Komunikace s občany
Bratislavská deklarace slíbila, že zlepší komunikaci s občany a bude čelit „zjednodušujícím řešením extrémních či populistických politických sil.“ Podle Politica však výsledky voleb v některých členských státech ukazují, že EU se příliš nepodařilo dosáhnout těchto cílů. Tzv. populistické strany získaly poměrně silné politické postavení v řadě zemí včetně Německa či Nizozemska a v Itálii dokonce jsou nejsilnějšími, vládními stranami. Politico tak dává EU v této oblasti skóre 5/10.
Důvěra v EU
Podle průzkumu Eurobarometru z dubna 33% respondentů si EU spojuje především s“pochybami“. 28% respondentů si ji však spojuje s „nadějí“. Podpora pro EU stoupá napříč kontinentem, je nejvyšší za posledních 25 let. Většina Evropanů (51%) uvádí, že jejich hlas je v EU slyšet – v roce 2016, předtím než Británie zvolila Brexit, to tvrdilo jen 37% Evropanů. Avšak jen 42% Evropanů důvěřuje v EU, podle listopadového průzkumu Eurobarometru. Politico tak dává EU skóre 7/10.
Zahraniční politika
Politico uvádí, že zahraniční politika EU je považována za nemotornou a neefektivní, což je dáno do značné míry tím, že jednotlivé státy mají na řadu věcí odlišná stanoviska a je těžké dosáhnout konzensu. Pokud se to povede, i tak EU tahá v zápase mocností za ten kratší konec. EU nedokáže účinně řešit řadu mezinárodních záležitostí jako je krize ve Venezuele, na Ukrajině, v Sýrii či nyní v Íránu, kde v mnoha případech má jiné stanovisko než klíčoví hráči jako je USA či Rusko, kteří v nich dominují. Proto jí Politico v této oblasti dává pět bodů z deseti.
Migrace
Migrační krize v roce 2015 byla pro mnoho evropských občanů událostí, která změnila jejich pohled na EU – a to v mnoha případech značně k horšímu. EU se v Bratislavské deklaraci zavázala, že ochrání hranice a zamezí tomu, aby se migrační vlna opakovala. Ačkoliv se EU podařilo dohodami s Libyí a Tureckem snížit počet migrantů cestujících do Evropy, nepodařilo se jí prosadit zřízení detenčních center mimo její hranice v severoafrických státech, odkud migranti do Evropy putují.
Migrace stále je tématem, které využívají populisté k svému posílení a k podkopávání pověsti EU. Zemím jako je Itálie, Řecko či Španělsko, které jsou hlavními příjemci migrantů, se nedaří přesvědčit další, zvláště pak země Visegrádu, aby si je solidárně rozebraly. EU tedy nemá prakticky žádnou jednolitou politiku ohledně migrace a s problematikou je spojen značný chaos, napětí a nedůvěra. Proto Politico dává EU v této oblasti skóre 3/10.
Obrana a bezpečnost.
Politico však chválí EU jako celek za to, že vlády takřka všech členských států souhlasily s zvýšením výdajů na obranu EU a schválily iniciativu Stálé strukturované spolupráce (PESCO) v obraně, která usiluje o větší integraci evropské obranné spolupráce. Podle Politica od oznámení odchodu Británie z EU v této oblasti udělala EU skutečný pokrok a proto si zaslouží skóre 8/10.
Ekonomika a zaměstnanost
Od vyhlášení Bratislavské deklarace průměrná nezaměstnanost mladých lidí v EU klesla z 18,7% na 14,9%. Jedná se o velký posun od 58% nezaměstnanosti mladých lidí v Řecku v roce 2013, avšak stále to je velmi daleko od deklarované „ záruky pro mladé“, že každý ve věku 15 až 24 let bude mít zaměstnání či vzdělání.
Hospodářský růst je i nadále zklamáním. Zatímco míra růstu HDP v roce 2018 v osmi zemích překročila 4%, pouze dvě (Malta a Polsko) budou mít tuto procentní úspěšnost i tento rok, podle prognóz Evropské komise. Růst v Německu, Velké Británii, Francii a Itálii, které dohromady tvoří dvě třetiny hospodářství EU, bude 1,3% nebo méně. Pro srovnání, americká ekonomika rostla v prvním čtvrtletí 2019 tempem 3,2% a Světová banka předpovídá tempo růstu ve výši 2,9%. Politico tak dává EU za ekonomiku 6 bodů z 10.
Související
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
Politico: Evropě hrozí ekonomická apokalypsa
EU (Evropská unie) , Ekonomika , migrace , obrana , politika
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek