Britové varují před eskalací sporu USA s Íránem

Velká Británie je vážně znepokojena možností, že spory mezi Spojenými státy a Íránem neúmyslně povedou k výrazné eskalaci konfliktu v oblasti, ačkoliv si takový vývoj ani jedna ze stran nepřeje. Novinářům to dnes na okraj schůzky ministrů zahraničí zemí EU řekl šéf britské diplomacie Jeremy Hunt. Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová večer na tiskové konferenci zdůraznila, že zájmem EU je vždy dialog a snaha o diplomatické řešení.

V Bruselu dnes s unijními ministry o Íránu diskutoval americký ministr zahraničí Mike Pompeo. "Slyšel dnes od nás velmi jasně, že žijeme v klíčovém momentě, kdy je nejodpovědnějším přístupem maximální zdrženlivost a snaha vyhnout se jakékoliv vojenské eskalaci," řekla Mogheriniová. Zopakovala, že unie bude dodržovat závazky plynoucí pro ni z íránské jaderné dohody do té doby, dokud bude dohodu dodržovat také Írán. Podle EU může dodržování dohody ze strany Íránu posuzovat jen Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

V belgické metropoli dnes Hunt a Mogheriniová o jaderné dohodě mluvili také společně se svými kolegy z Německa Heiko Maasem a Francie Jeanem-Yvesem Le Drianem. Probírali cesty, jak do života uvést plán, který by z evropské strany zajistil fungování mechanismu přes společnost Instex, který by měl umožnit evropským podnikům dál s Íránem obchodovat.

"Myslím, že teď je potřeba určité uklidnění, které zajistí, že všichni pochopí, co si myslí druhá strana," poznamenal Hunt. Klíčové podle něj je, aby se Teherán nevrátil ke snaze o získání jaderných zbraní. "Protože pokud se Írán stane jadernou mocností, jeho sousedé o to budou pravděpodobně stát také. A už teď je to jedna z nejméně stabilních oblastí na světě," dodal britský ministr zahraničí.

Pompeo kvůli svým dnešním bruselským jednáním odřekl návštěvu Moskvy. Spojené státy by si přály, aby Evropa jejich tvrdý postup vůči Íránu podporovala. Napětí mezi Íránem a USA vzrostlo loni, když Washington odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 a obnovil protiíránské sankce. EU se naopak snaží mezinárodní dohodu s Teheránem, označovanou jako JCPOA, zachovat.

Spojené státy kvůli neupřesněné íránské hrozbě posilují v oblasti Blízkého východu své vojenské kapacity, do regionu mimo jiné vyslaly letadlovou loď USS Abraham Lincoln s doprovodnými plavidly a také bombardéry B-52.

"V Evropě jsme zajedno, že tato dohoda je pro naši bezpečnost nutností," řekl novinářům německý ministr Maas.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Írán USA (Spojené státy americké) EU (Evropská unie) Jeremy Hunt (britský politik)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy