Weber chce změnu sídla Evropského parlamentu, o zasedáních ve Štrasburku budou hlasovat poslanci

Lídr kandidátky evropských lidovců pro volby do Evropského parlamentu Manfred Weber (CSU) je pro to, aby europoslanci sami rozhodli o tom, kde bude jejich parlament sídlit. Zatím se část jeho práce odehrává v Bruselu a část ve Štrasburku, což znamená každoroční výdaje kolem 110 milionů eur (2,8 miliardy korun).

Weber, který se chce stát příštím šéfem Evropské komise, německému listu Heilbronner Stimme řekl, že občané nechápou, proč existují dvě místa plenárních zasedání europarlamentu, což s sebou nese vysoké náklady. On sám je přitom "velkým přítelem" Štrasburku, v jehož starém městě je podle něj evropského ducha cítit více než v bruselských úřednických budovách. Na tom, aby se zasedání Evropského parlamentu nadále konala také ve Štrasburku, trvá Francie.

Podle Webera by bylo nejlepší, aby o sídle parlamentu rozhodli zákonodárci. "Jsem pro to, aby Evropský parlament dostal právo samostatně rozhodnout, jak bude organizovat svou práci. V důsledku by to znamenalo hlasování, jako jsme ho měli ve Spolkovém sněmu při rozhodování mezi Bonnem a Berlínem," uvedl Weber.

Jeho návrh ale podle německých médií nemá příliš šancí na úspěch. Změnu evropských smluv totiž může zablokovat kterákoli členská země, a Francie by tak v tomto případě podle všeho učinila.

Štrasburk byl jako jedno ze sídel Evropského parlamentu vybrán po druhé světové válce coby symbol určitého sblížení mezi Německem a Francií. Dlouhodobě je však kritizována praxe, kdy se každý měsíc úřednický aparát stěhuje z Bruselu do Štrasburku a naopak. Ve Štrasburku se na základě evropských smluv každoročně koná dvanáct čtyřdenních plenárních zasedání. Výbory a frakce parlamentu ale zasedají v Bruselu a generální sekretariát navíc sídlí v Lucemburku.

Související

Weber, Manfred (šéf EPP)

Šéf EPP varuje před populisty. Kdo je volí v eurovolbách, pomáhá Putinovi

Voliči, kteří se rozhodnou hlasovat pro populistické strany v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu (EP), by si měli být vědomi, že tito politici skončí ve skupině, která sympatizuje s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a nesdílí princip solidarity na evropské úrovni. Tuto myšlenku přednesl předseda Evropské lidové strany (EPP) Manfred Weber před kongresem EPP v Bukurešti. 

Více souvisejících

Manfred Weber (šéf EPP) EU (Evropská unie) evropský parlament Brusel Štrasburk

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy