Weber chce změnu sídla Evropského parlamentu, o zasedáních ve Štrasburku budou hlasovat poslanci

Lídr kandidátky evropských lidovců pro volby do Evropského parlamentu Manfred Weber (CSU) je pro to, aby europoslanci sami rozhodli o tom, kde bude jejich parlament sídlit. Zatím se část jeho práce odehrává v Bruselu a část ve Štrasburku, což znamená každoroční výdaje kolem 110 milionů eur (2,8 miliardy korun).

Weber, který se chce stát příštím šéfem Evropské komise, německému listu Heilbronner Stimme řekl, že občané nechápou, proč existují dvě místa plenárních zasedání europarlamentu, což s sebou nese vysoké náklady. On sám je přitom "velkým přítelem" Štrasburku, v jehož starém městě je podle něj evropského ducha cítit více než v bruselských úřednických budovách. Na tom, aby se zasedání Evropského parlamentu nadále konala také ve Štrasburku, trvá Francie.

Podle Webera by bylo nejlepší, aby o sídle parlamentu rozhodli zákonodárci. "Jsem pro to, aby Evropský parlament dostal právo samostatně rozhodnout, jak bude organizovat svou práci. V důsledku by to znamenalo hlasování, jako jsme ho měli ve Spolkovém sněmu při rozhodování mezi Bonnem a Berlínem," uvedl Weber.

Jeho návrh ale podle německých médií nemá příliš šancí na úspěch. Změnu evropských smluv totiž může zablokovat kterákoli členská země, a Francie by tak v tomto případě podle všeho učinila.

Štrasburk byl jako jedno ze sídel Evropského parlamentu vybrán po druhé světové válce coby symbol určitého sblížení mezi Německem a Francií. Dlouhodobě je však kritizována praxe, kdy se každý měsíc úřednický aparát stěhuje z Bruselu do Štrasburku a naopak. Ve Štrasburku se na základě evropských smluv každoročně koná dvanáct čtyřdenních plenárních zasedání. Výbory a frakce parlamentu ale zasedají v Bruselu a generální sekretariát navíc sídlí v Lucemburku.

Související

Weber, Manfred (šéf EPP)

Šéf EPP varuje před populisty. Kdo je volí v eurovolbách, pomáhá Putinovi

Voliči, kteří se rozhodnou hlasovat pro populistické strany v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu (EP), by si měli být vědomi, že tito politici skončí ve skupině, která sympatizuje s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a nesdílí princip solidarity na evropské úrovni. Tuto myšlenku přednesl předseda Evropské lidové strany (EPP) Manfred Weber před kongresem EPP v Bukurešti. 

Více souvisejících

Manfred Weber (šéf EPP) EU (Evropská unie) evropský parlament Brusel Štrasburk

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy