Na podpoře jaderné energetiky, potřebě reformovat Evropskou unii či nutnosti dalšího rozvíjení hospodářské spolupráce se dnes na jednání v Budapešti shodli český prezident Miloš Zeman a jeho maďarský protějšek János Áder. Zeman Maďarsko po jednání označil za "obránce evropské kultury" a migrační vlnu minulých let přirovnal k historické invazi Osmanské říše do jihovýchodní a střední Evropy. Po Áderovi se Zeman setkal také s premiérem Viktorem Orbánem. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru tuto schůzku označil za "setkání statečných státníků".
Setkáním s prezidentem Áderem Zeman zahájil oficiální část své třídenní návštěvy Maďarska. Před Sándorovým palácem, sídlem hlavy maďarského státu, ho s manželkou Ivanou přijali s vojenskými poctami.
Hlavy států jednaly především o hospodářské spolupráci obou zemí, dotkly se ale také spolupráce v energetice, boje proti nelegální migraci, boje proti terorismu či další součinnosti v rámci visegrádské skupiny. Jejími členy je kromě Česka a Maďarska také Slovensko a Polsko.
Prezident Áder upozornil, že Česko je šestým nejvýznamnějším obchodním partnerem Maďarska a Češi jsou důležití i pro maďarský cestovní ruch. Loni jich do Maďarska přijelo téměř 300.000. Podle maďarského prezidenta se hlavy států shodly také na tom, že používání jaderné energie je z hlediska energetické bezpečnosti obou států nezbytné. Český prezident navštíví ve čtvrtek v rámci své návštěvy jadernou elektrárnu Paks jižně od Budapešti.
Zeman s Áderem hovořili také o nutnosti reformovat Evropskou unii. Podle českého prezidenta by si například Evropská komise "neměla hrát" na evropskou vládu a měla by být jen "obslužným aparátem". O užití zdrojů z rozpočtu EU by podle něj měli rozhodovat národní státy a v oblasti migrace by se podle Zemana měla posílit ochrana vnějších hranic.
Miloš Zeman zopakoval, že Maďarsko považuje za "čestného souseda", a skutečnost, že český prezident zemi navštívil naposledy před sedmi lety, označil za chybu, kterou nyní napravil.
Na státní návštěvě Maďarska byl naposledy v prosinci 2012 prezident Václav Klaus. Zeman je od března 2013, kdy se ujal funkce prezidenta, v Maďarsku na dvoustranném jednání poprvé, byl tam však v minulých letech jako hlava státu třikrát u příležitosti mnohostranných akcí.
Po setkání s Áderem se Zeman sešel i s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Čeští novináři na místo konání schůzky přístup neměli. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na twitteru schůzku označil za "setkání statečných státníků". Odkázal zároveň na vyjádření prezidenta USA Donalda Trumpa, který při pondělním setkání v Bílém domě Orbána ocenil za to, že odvádí "skvělou práci" v mnoha směrech, "respektovanou v celé Evropě". Mimo jiné Trump vyzdvihl maďarský postup při řešení nelegální migrace.
Orbánův mluvčí Bertalan Havasi agentuře MTI řekl, že maďarský premiér s českým prezidentem jednal o prohloubení spolupráce v rámci visegrádské čtyřky a v hospodářství především v jaderné energetice a cestovním ruchu. Mezivládní spolupráci Maďarska s Českem Orbán podle mluvčího označil za vynikající ve všech oblastech.
Po Orbánovi se český prezident setkal s předsedou parlamentu Lászlóem Kövérem. Počátku této schůzky novináři přítomni být mohli.
Zeman se už v úterý, kdy do Budapešti dorazil, setkal s českými a maďarskými podnikateli. Při této příležitosti se označil za lobbistu za jakoukoli českou firmu, která chce proniknout do zahraničí. Hlavu státu na návštěvu Maďarska doprovodily tři desítky zástupců českých firem, především z oblasti energetiky či strojírenství.
Zeman po loňských prezidentských volbách řekl, že by chtěl během svého druhého mandátu navštívit všechny sousední státy a "čestného souseda" Maďarsko. V Bratislavě, Varšavě a Berlíně byl již loni, do Vídně zavítal letos v dubnu. Návštěva Budapešti, kam přiletěl v úterý odpoledne, tak byla poslední na tomto seznamu.
Související
Duda v Polsku schytává nálož kritiky za účast na Zemanově oslavě
Miloš Zeman má osmdesátiny. Slavit bude na Hluboké, dorazí Fico či Babiš
Miloš Zeman , Maďarsko , János Áder
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák