Zeman ocenil Maďarsko. Brání Evropu v otázce uprchlíků

Na podpoře jaderné energetiky, potřebě reformovat Evropskou unii či nutnosti dalšího rozvíjení hospodářské spolupráce se dnes na jednání v Budapešti shodli český prezident Miloš Zeman a jeho maďarský protějšek János Áder. Zeman Maďarsko po jednání označil za "obránce evropské kultury" a migrační vlnu minulých let přirovnal k historické invazi Osmanské říše do jihovýchodní a střední Evropy. Po Áderovi se Zeman setkal také s premiérem Viktorem Orbánem. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru tuto schůzku označil za "setkání statečných státníků".

Setkáním s prezidentem Áderem Zeman zahájil oficiální část své třídenní návštěvy Maďarska. Před Sándorovým palácem, sídlem hlavy maďarského státu, ho s manželkou Ivanou přijali s vojenskými poctami.

Hlavy států jednaly především o hospodářské spolupráci obou zemí, dotkly se ale také spolupráce v energetice, boje proti nelegální migraci, boje proti terorismu či další součinnosti v rámci visegrádské skupiny. Jejími členy je kromě Česka a Maďarska také Slovensko a Polsko.

Prezident Áder upozornil, že Česko je šestým nejvýznamnějším obchodním partnerem Maďarska a Češi jsou důležití i pro maďarský cestovní ruch. Loni jich do Maďarska přijelo téměř 300.000. Podle maďarského prezidenta se hlavy států shodly také na tom, že používání jaderné energie je z hlediska energetické bezpečnosti obou států nezbytné. Český prezident navštíví ve čtvrtek v rámci své návštěvy jadernou elektrárnu Paks jižně od Budapešti.

Zeman s Áderem hovořili také o nutnosti reformovat Evropskou unii. Podle českého prezidenta by si například Evropská komise "neměla hrát" na evropskou vládu a měla by být jen "obslužným aparátem". O užití zdrojů z rozpočtu EU by podle něj měli rozhodovat národní státy a v oblasti migrace by se podle Zemana měla posílit ochrana vnějších hranic.

Miloš Zeman zopakoval, že Maďarsko považuje za "čestného souseda", a skutečnost, že český prezident zemi navštívil naposledy před sedmi lety, označil za chybu, kterou nyní napravil.

Na státní návštěvě Maďarska byl naposledy v prosinci 2012 prezident Václav Klaus. Zeman je od března 2013, kdy se ujal funkce prezidenta, v Maďarsku na dvoustranném jednání poprvé, byl tam však v minulých letech jako hlava státu třikrát u příležitosti mnohostranných akcí.

Po setkání s Áderem se Zeman sešel i s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Čeští novináři na místo konání schůzky přístup neměli. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na twitteru schůzku označil za "setkání statečných státníků". Odkázal zároveň na vyjádření prezidenta USA Donalda Trumpa, který při pondělním setkání v Bílém domě Orbána ocenil za to, že odvádí "skvělou práci" v mnoha směrech, "respektovanou v celé Evropě". Mimo jiné Trump vyzdvihl maďarský postup při řešení nelegální migrace.

Orbánův mluvčí Bertalan Havasi agentuře MTI řekl, že maďarský premiér s českým prezidentem jednal o prohloubení spolupráce v rámci visegrádské čtyřky a v hospodářství především v jaderné energetice a cestovním ruchu. Mezivládní spolupráci Maďarska s Českem Orbán podle mluvčího označil za vynikající ve všech oblastech.

Po Orbánovi se český prezident setkal s předsedou parlamentu Lászlóem Kövérem. Počátku této schůzky novináři přítomni být mohli.

Zeman se už v úterý, kdy do Budapešti dorazil, setkal s českými a maďarskými podnikateli. Při této příležitosti se označil za lobbistu za jakoukoli českou firmu, která chce proniknout do zahraničí. Hlavu státu na návštěvu Maďarska doprovodily tři desítky zástupců českých firem, především z oblasti energetiky či strojírenství.

Zeman po loňských prezidentských volbách řekl, že by chtěl během svého druhého mandátu navštívit všechny sousední státy a "čestného souseda" Maďarsko. V Bratislavě, Varšavě a Berlíně byl již loni, do Vídně zavítal letos v dubnu. Návštěva Budapešti, kam přiletěl v úterý odpoledne, tak byla poslední na tomto seznamu.

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

Více souvisejících

Miloš Zeman Maďarsko János Áder

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 52 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Češi začnou nejvíce umírat na rakovinu, varují lékaři. Onemocní jí polovina lidí

Podle onkologů bude rakovina v roce 2030 nejčastější příčinou úmrtí v České republice. V současnosti vedou onemocnění srdce, ale nádory již nyní způsobují přibližně 28.000 úmrtí ročně, což představuje čtvrtinu všech úmrtí.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy