Před rokem o půl bylo prioritou Evropské unie udržet britskou premiérku Theresu Mayovou u moci. Nyní však unijní představitelé už v soukromí přiznávají, že jim na politickém přežití Mayové už nezáleží tak jako dříve. Píše to agentura Bloomberg.
Na summitu v Bruselu v říjnu 2017 šéfové vlád zbylých 27 unijních států skoro hodinu hovořili o Mayové, místo toho, aby se zabývali drobnými detaily rodící se brexitové dohody. Řada z nich vyjádřila obavy, že britskou premiérku z funkce vytlačí některý ze zastánců tvrdého brexitu, například tehdejší ministr zahraničí Boris Johnson. Ještě pár měsíců později se evropští lídři snažili znít smířlivě, a Brusel, s cílem pomoci, ohlašoval každý malý pokrok v jednáních s velkou pompou.
Nyní, vyčerpaní a frustrovaní z toho, jaký kurz brexit ve Spojeném království nabral, se unijní činitelé v soukromí svěřují, že by je politický skon Mayové už tolik netrápil. Ve čtvrtek britští konzervativní zákonodárci premiérku přinutili, aby souhlasila se sestavením harmonogramu jejího odchodu z funkce.
Možnost, která nějaký čas budí hrůzu, tedy že se Johnson stane premiérem, nyní vypadá realisticky. Představa, že by v budoucnu museli vyjednávat s Johnsonem, ale unijní představitele, jak tvrdí, děsí, a viní mnohé v Bruselu z toho, že brexit způsobili.
Johnson už v 90. letech živil euroskeptismus svými přehnanými články o bruselské byrokracii, a jeho rozhodnutí na poslední chvíli podpořit v roce 2016 brexitovou kampaň pomohlo v referendu k vítězství zastánců odchodu Spojeného království z Evropské unie. Evropští lídři včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona otevřeně obvinili kampaň za brexit ze lhaní.
Mnozí unijní představitelé se obávají, že by se Johnson snažil znovu vyjednávat brexitovou dohodu a požadoval by po EU ústupky. To by podle nich vedlo k chaosu, nevraživosti, ještě více by to prodloužilo brexitovou nejistotu a způsobilo by to zhoršení vztahů.
Patovou situaci v britském parlamentu, který je rozdělen na ty, kteří se domnívají, že vyjednaná dohoda není dostatečným odtržením od unijních struktur, a na ty, kteří věří, že by veřejnost měla dostat možnost brexit odvolat, unijní činitelé sledují s překvapením a dávkou zoufalství. Domnívají se ale, že nemají šanci situaci ovlivnit.
Evropská komise, která vedla jednání se Spojeným královstvím, tvrdí, že si dala od brexitu pauzu a odmítá odpovídat na dotazy na toto téma, píše Bloomberg. Unijní představitelé očekávají, že se Mayové v červnu nepodaří získat v parlamentu podporu pro její dohodu a že nový předseda vlády bude požadovat další odklad brexitu od října, kdy ten současný vyprší. Zda na to sedmadvacítka přistoupí, zatím není jasné. V bruselských kuloárech se ale proslýchá, že se k tomu vlády členských států postaví s nelibostí, ale nakonec další odklad umožní.
V průběhu loňského roku, kdy se brexitová jednání přehoupla přes jejich původně plánovanou lhůtu, lídři unijních států postupně ztratili v Mayovou důvěru. Po listopadu, kdy Mayová a EU konečně vyjednaly dohodu, se vztahy ještě zhoršily, jelikož se britské premiérce v jejím parlamentu nepodařilo získat pro dokument potřebnou podporu.
Komentovat tento britský politický horor se pro mnoho unijních činitelů stalo koníčkem, i když se jej už třeba nesnaží pochopit. Při středeční debatě v Bruselu místopředseda Evropské komise Frans Timmermans přirovnal Spojené království k populárnímu fantasy seriálu Hra o trůny, ve kterém se bojuje o moc. "Spojené království vypadá jako Hra o trůny na steroidech," poznamenal Timmermans.
Související
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
EU (Evropská unie) , Theresa Mayová
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák