Poslední dny Theresy Mayové: Kdo jsou její možní nástupci? Přinášíme první jména vyzyvatelů

Osud Theresy Mayové, premiérky Spojeného království, by měl být v průběhu června zpečetěn. Zatímco je tlačena členy své Konzervativní strany, aby stanovila časový harmonogram k volbě nového vůdce toryů, kandidáti se již zvolna objevují na horizontu, píše agentura AFP.

Theresa May se rozhodla znovu předložit Parlamentu svou dohodu o vystoupení z Evropské unie (EU), která již byla od ledna 2019 třikrát zamítnuta. I když byla v případě ratifikace textu odhodlána k odchodu, předsedkyně vlády se rovněž rozhodla k odstoupení v případě svého nezdaru.

„Dohodli jsme se, že se sejdeme po druhém čtení zákona (hlasování začátkem června), abychom se dohodli na harmonogramu volby nového vůdce Konzervativní strany, " řekl Graham Brady, předseda výboru 1922, který sdružuje zasloužilé pohlaváry Konzervativní strany, agentuře.

Boris Johnson, bývalý londýnský starosta, je zatím první, kdo oficiálně potvrdil svou kandidaturu na pozici premiérky Mayové, již ve čtvrtek 16. května. Ostatní potenciální kandidáti, poznamenává agentura, by mohli vyhlásit svou kandidaturu v následujících týdnech.

Boris Johnson

Bývalý starosta Londýna byl jednou z nejvýraznějších osobností, které spojily svůj postoj s vítězstvím brexitu v červnovém referendu 2016, z něhož dnes, jak uvádí AFP, stále čerpá velkou část své legitimity. Ačkoliv byl jmenován ministrem zahraničí, nepřestal kritizoval strategii premiérky Mayové při jednáních s Bruselem, než opustil vládu, aby dal jasně najevo svůj odpor vůči EU. Kvalifikovaný a charismatický politik, přezdívaný Bojo, je ve věku 54 let velmi populární mezi aktivisty, ale méně již mezi svými vrstevníky, kteří ho viní za jeho časté přešlapy a jistý diletantismus.

Andrea Leadsomová

Ministryně parlamentních vztahů prohrála svůj zápas o premiérský post v roce 2016 s Theresou Mayovou. Velká obdivovatelka Margaret Thatcherové, Andrea Leadsomová, jež završila věk 55 let, strávila tři desetiletí v londýnském City, kde pracovala pro Barclays Bank.

Today is the International Day Against Homophobia, Transphobia and Biphobia, which is recognised in more than 130 countries. I was pleased therefore to give time to the @CommonsBBCom to hold a debate in the @HouseofCommons on this important issue yesterday. @ParliOUT #IDAHOBIT pic.twitter.com/RjbkNk1oRI

— Andrea Leadsom MP (@andrealeadsom) 17. května 2019

Proslavila se během kampaně o referendum v červnu 2016, kdy byla státní tajemnicí pro energetiku, svými pozoruhodnými intervencemi během televizních debat, při nichž vášnivě obhajovala opouštění EU, aniž by sama opustila svůj klid a úsměv. Agentura AFP je hodnotí jako možnou kandidátku, jež by mohla získat konsenzus.

Michael Gove

Ministr životního prostředí a obhájce plastů. Euroskeptický politik byl ve svém věku 51 let, vnímán jako zástupce brexitu v Mayové vládě. Podporovatel Borise Johnsona během kampaně v referendu v roce 2016, odstoupil ze své podpory v okamžiku, kdy se Johnson připravoval na převzetí vlády, aby představil svou vlastní kandidaturu.

WOW!! Michael Gove, who ran the Leave campaign, says a No-Deal Brexit was NEVER the plan and that it would make YOUR life harder! #Marr pic.twitter.com/hz4hALXkzo

— Our Future, Our Choice (@OFOCBrexit) 24. února 2019

Gove byl nakonec sám vyloučen hlasováním členů vlastní strany. Pokud vyhlásí svou kandidaturu, může být vnímán jako člověk, který dokáže získat zejména díky flexibilitě svých vlastních pozic, soudí AFP.

Jeremy Hunt

Ministr zahraničních věcí, nyní ve věku 52 let, podporoval v roce 2016 zůstání Spojeného království v EU, než změnil názor, neboť byl podle svých slov zklamaný bruselským „arogantním" přístupem k jednáním.

Once #Brexit has happened, be in no doubt that the UK will retain all the capabilities of a global power. Britain has been shaping the world for centuries and we’re here to stay 1/2

— Jeremy Hunt (@Jeremy_Hunt) 29. března 2019

Bývalý podnikatel, který hovoří plynně po japonsky, si získal pověst vůdce, který se nebojí výzev, protože šest let stál na čele veřejné zdravotnické služby (NHS), kdy jako ministr zdravotnictví dokázal čelit hluboké krizi svého resortu.

Dominic Raab

Dominik Raab, který byl jmenován ministrem brexitu v červenci, odstoupil o čtyři měsíce později, když nesouhlasil s dohodou Theresy Mayové o odchodu Velké Británie EU. Podle něj byla dohoda Mayové s Bruselem špatná „pro britskou ekonomiku a demokracii". Mohl by být premiérem?

Today, I have resigned as Brexit Secretary. I cannot in good conscience support the terms proposed for our deal with the EU. Here is my letter to the PM explaining my reasons, and my enduring respect for her. pic.twitter.com/tf5CUZnnUz

— Dominic Raab (@DominicRaab) 15. listopadu 2018

„Nikdy, neříkej nikdy," tvrdí tento ultra-liberální poslanec, jenž ve věku 45 patří k těm nejčistším euroskeptikům. Má třetí dan z karate, píše AFP: bývalý právník, který se specializuje na mezinárodní právo, je jednou z postav nových v Konzervativní straně

Sajid Javid

Bývalý bankéř a syn pákistánského řidiče autobusu, Sajid Javid, je ve věku 49 let, vlivným vůdcem Konzervativní strany. V dubnu 2018 byl jmenován na čelo ministerstva vnitra, kde se mu podařilo prosadit svůj styl a získat respekt konzervativních poslanců.

Wow! That was painful to watch. Even Brexiteer Sajid Javid can't deny that a No Deal Brexit would endanger the lives of the British People.#Marr pic.twitter.com/AbhyLybYnn

— Our Future, Our Choice (@OFOCBrexit) 3. února 2019

Ti jsou vděční zejména za to, že se zabýval skandálem Windrush – týkající se zacházení s přistěhovalci karibského původu, kteří přijeli do Spojeného království po 2. světové válce. Tento bývalý euroskeptik, zastánce thatcherismu a volného trhu, vystupoval v době konání referenda proti brexitu.

Související

Ursula von der Leyenová

Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili

Britští poslanci dnes ve druhém čtení jasnou většinou schválili vyjednanou dohodu s Evropskou unií o pobrexitových vztazích. Podle BBC ji podpořilo 521 členů Dolní sněmovny oproti 73 zákonodárcům, kteří byli proti. Nyní se dokumentem zabývá Sněmovna lordů. Po schválení v horní komoře, které britská média považují za hotovou věc a které se očekává pozdě v noci, musí dohodu podepsat královna Alžběta II.
Brexit, ilustrační foto

Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky

Referendum o brexitu, kterým Britové v červnu 2016 vyslovili souhlas s odchodem z EU, odstartovalo pracná vyjednávání s konečným cílem dosáhnout obchodní dohody mezi EU a Británií. Ke svému konci dospěla po mnoha odkladech až dnes, kdy úřad britského premiéra Borise Johnsona oznámil, že se obě strany dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období.

Více souvisejících

Theresa Mayová Velká Británie Brexit Boris Johnson Andrea Leadsomová - Michael Gove Jeremy Hunt (britský politik) Dominic Raab Sajid Javid (britský ministr)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Dříve barevné a plné života. Dnes jsou korály bílé a mrtvé

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci

Světové korálové útesy čelí největší ekologické krizi ve své historii. Od ledna 2023 došlo k jejich bezprecedentnímu masovému vybělení, které dopadlo na více než 80 % všech útesů na Zemi. Podle vědců se planeta dostala do „neprobádaných vod“, co se týče škod způsobených rostoucími teplotami oceánů. Podle webu The Guardian jde o nejhorší globální událost v dějinách.

před 1 hodinou

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

Zdroj: Tomáš Řepa

Další zprávy