V Británii to vře kvůli Československu

Britský labouristický poslanec Geoffrey Robinson se ostře ohradil proti nařčení ze špionáže pro někdejší komunistické Československo. Informaci přinesl nedělník Mail on Sunday a Daily Mail dnes k případu přinesl další podrobnosti.

Podle nich Robinson předal Čechům při 51 setkáních v letech 1966 až 1969 87 informací, z nichž některé se týkaly programu jaderných ponorek Polaris. Údajně dodal také informaci o stažení britských vojáků z tehdejšího západního Německa.

Informace pochází z pražského archivu bezpečnostních složek a obsahují také popis Robinsonova kontaktu ze sovětskými agenty KGB.

Osmdesátiletý Robinson ale informaci označil za "naprostý výmysl a lež", píše Daily Mail. Jeho mluvčí řekl, že "jsou to hanlivá a mylná obvinění a Robinson je důrazně odmítá". "Ta obvinění, zjevně založená na dokumentech shromážděných českými úřady v 60. letech, jsou naprostý výmysl. Pan Robinson nikdy žádnému zahraničnímu agentovi nepředal tajné vládní dokumenty ani informaci," sdělil mluvčí.

Československá StB se podle listu o Robinsona začala zajímat, protože se domnívala, že má přístup k tehdejšímu ministru zahraničí Georgi Brownovi a ministru obrany Denisovi Healeymu. Dostal krycí jméno Karko a byl označen za "nejproduktivnější zdroj" v Británii.

Případ je podle listu v archivní dokumentaci popsán na 390 stranách, kde se dá dočíst, jak byl Robinson pro spolupráci získán prostřednictvím darů a schůzek v exkluzivních restauracích a klubech. Popisuje se také navázání vztahu s českým agentem Karlem Pravcem. Na konferenci labouristů v Brightonu v roce 1966 údajně Robinson Pravce seznámil s Healeym a pro spolupráci s Stb byl získán v říjnu toho roku. V létě 1967 předal informaci o americko-britském jednání o plánech na koupi jaderných hlavic pro Polaris. Robinson prý žádal, aby se z touto informací zacházelo "opatrně", protože kdyby se ukázalo, kdo je zdrojem, mělo by to pro něj nepříjemné následky. Pravec byl v roce 1969 náhle odvolán z československého velvyslanectví, kde působil, a spolupráce skončila.

Robinsonův mluvčí řekl, že překlad jediného dokumentu, který měl možnost vidět, tvrzení tisku nepotvrzuje. "Popisuje ho (Robinsona) jako tajemníka ministra obrany, pana Healeyho", sdělil mluvčí s tím, že Robinson nikdy jako Healeyho tajemník nepůsobil.

Daily Mail dnešní článek opatřil Robinsonovým životopisem, v němž nechybí informace o půjče 373.000 liber, kterou poskytl členovi kabinetu Peterovi Mandelsonovi na dům. Oba kvůli tomu museli v roce 1999 odstoupit. Robinson je popsán jako bohatý člověk s majetkem až 30 milionů liber (asi 880 milionů Kč). Do parlamentu byl zvolen v roce 1976, avšak když se Tony Blair dostal do čela labouristů v roce 1994, Robinson nebyl povýšen. V letech strávených "ve stínu" věnoval energii rozvíjení svého bohatství a stal se nejbohatším labouristickým poslancem. Bylo o něm známo, že u sebe nemívá nikdy menší než padesátilibrové bankovky.

Dohlížel na finance firmy British Leyland, byť k tomu neměl žádnou teoretickou průpravu, a pak postoupil do vedení firmy Jaguar. Do roku 2008 vlastnil politický magazín New Statesman.

V době, kdy byl Gordon Brown ministrem financí, se stal pokladníkem labouristické vlády a klíčovým členem ministrova okruhu. Jeho hvězda zhasla, když se objevila informace o nepřiznané půjče Mandelsonovi. Zatímco Mandelson se do vysoké politiky ještě vrátil, Robinson ne. Pomstil se v roce 2000, když zveřejnil memoáry o svém působení v Labouristické straně za éry Tonyho Blaira, napsal Daily Mail.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Geoffrey Robinson Československo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy