Britský labouristický poslanec Geoffrey Robinson se ostře ohradil proti nařčení ze špionáže pro někdejší komunistické Československo. Informaci přinesl nedělník Mail on Sunday a Daily Mail dnes k případu přinesl další podrobnosti.
Podle nich Robinson předal Čechům při 51 setkáních v letech 1966 až 1969 87 informací, z nichž některé se týkaly programu jaderných ponorek Polaris. Údajně dodal také informaci o stažení britských vojáků z tehdejšího západního Německa.
Informace pochází z pražského archivu bezpečnostních složek a obsahují také popis Robinsonova kontaktu ze sovětskými agenty KGB.
Osmdesátiletý Robinson ale informaci označil za "naprostý výmysl a lež", píše Daily Mail. Jeho mluvčí řekl, že "jsou to hanlivá a mylná obvinění a Robinson je důrazně odmítá". "Ta obvinění, zjevně založená na dokumentech shromážděných českými úřady v 60. letech, jsou naprostý výmysl. Pan Robinson nikdy žádnému zahraničnímu agentovi nepředal tajné vládní dokumenty ani informaci," sdělil mluvčí.
Československá StB se podle listu o Robinsona začala zajímat, protože se domnívala, že má přístup k tehdejšímu ministru zahraničí Georgi Brownovi a ministru obrany Denisovi Healeymu. Dostal krycí jméno Karko a byl označen za "nejproduktivnější zdroj" v Británii.
Případ je podle listu v archivní dokumentaci popsán na 390 stranách, kde se dá dočíst, jak byl Robinson pro spolupráci získán prostřednictvím darů a schůzek v exkluzivních restauracích a klubech. Popisuje se také navázání vztahu s českým agentem Karlem Pravcem. Na konferenci labouristů v Brightonu v roce 1966 údajně Robinson Pravce seznámil s Healeym a pro spolupráci s Stb byl získán v říjnu toho roku. V létě 1967 předal informaci o americko-britském jednání o plánech na koupi jaderných hlavic pro Polaris. Robinson prý žádal, aby se z touto informací zacházelo "opatrně", protože kdyby se ukázalo, kdo je zdrojem, mělo by to pro něj nepříjemné následky. Pravec byl v roce 1969 náhle odvolán z československého velvyslanectví, kde působil, a spolupráce skončila.
Robinsonův mluvčí řekl, že překlad jediného dokumentu, který měl možnost vidět, tvrzení tisku nepotvrzuje. "Popisuje ho (Robinsona) jako tajemníka ministra obrany, pana Healeyho", sdělil mluvčí s tím, že Robinson nikdy jako Healeyho tajemník nepůsobil.
Daily Mail dnešní článek opatřil Robinsonovým životopisem, v němž nechybí informace o půjče 373.000 liber, kterou poskytl členovi kabinetu Peterovi Mandelsonovi na dům. Oba kvůli tomu museli v roce 1999 odstoupit. Robinson je popsán jako bohatý člověk s majetkem až 30 milionů liber (asi 880 milionů Kč). Do parlamentu byl zvolen v roce 1976, avšak když se Tony Blair dostal do čela labouristů v roce 1994, Robinson nebyl povýšen. V letech strávených "ve stínu" věnoval energii rozvíjení svého bohatství a stal se nejbohatším labouristickým poslancem. Bylo o něm známo, že u sebe nemívá nikdy menší než padesátilibrové bankovky.
Dohlížel na finance firmy British Leyland, byť k tomu neměl žádnou teoretickou průpravu, a pak postoupil do vedení firmy Jaguar. Do roku 2008 vlastnil politický magazín New Statesman.
V době, kdy byl Gordon Brown ministrem financí, se stal pokladníkem labouristické vlády a klíčovým členem ministrova okruhu. Jeho hvězda zhasla, když se objevila informace o nepřiznané půjče Mandelsonovi. Zatímco Mandelson se do vysoké politiky ještě vrátil, Robinson ne. Pomstil se v roce 2000, když zveřejnil memoáry o svém působení v Labouristické straně za éry Tonyho Blaira, napsal Daily Mail.
Související
Británií otřásá skandál. Král přijal rezignaci arcibiskupa z Canterbury
Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy
Velká Británie , Geoffrey Robinson , Československo
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák