Ultrapravicová Konzervativní lidová strana Estonska (EKRE), jejíž zástupci se minulý měsíc dostali do nové vlády staronového premiéra Jüriho Ratase, je jedním z dílů skládačky, která v nadcházejících volbách může poměrně výrazně změnit dosavadní poměr sil v Evropském parlamentu.
EKRE, která v březnových parlamentních volbách v Estonsku získala třetí příčku a 19 křesel ve sněmovně, stála vůdkyni francouzské krajní pravice Marine Le Penové za cestu do Pobaltí, aby podpořila potenciální spojence v novém EP. "Putinova velká kamarádka poprvé vyrazila do Estonska - za Putinovými nepřáteli," upozornila na paradox ruská redakce BBC.
Šéf EKRE a ministr vnitra Mart Helme i při této příležitosti požadoval, aby Rusko vrátilo Estonsku předválečné území. "Názory Le Penové na Rusko nesdílíme! Stejně jako na registrované partnerství, to se nám nelíbí," dodal jeho syn a ministr financí Martin Helme. Tyto výhrady ale nemají překazit spojenectví proti společnému nepříteli: evropské byrokracii a liberální ideologii.
EKRE je i na pobaltské poměry považováno za tvrdě protiruskou stranu, na rozdíl od většiny partnerů v případné koalici evropských pravicových populistů. V té tón udávají uskupení, jako je italská Liga Mattea Salviniho či Le Penové Národní sdružení. Ve spolku se počítá s rakouskými Svobodnými, Alternativou pro Německo (AfD) či českou stranou Svoboda a přímá demokracie. Podle analytiků ze střediska Europe Elects by se v tomto klubu v EP mohlo objevit 85 europoslanců, oproti dosavadním 36.
Estonsko bude v novém EP zastoupeno sedmi europoslanci, namísto dosavadních šesti, ale ten sedmý nastoupí až po odchodu Británie z EU.
V průzkumech se o první příčky přetahují středopravá Reformní strana, jejíž předsedkyně Kaja Kallasová po vítězství v domácích parlamentních volbách nedokázala sestavit vládu, opoziční sociální demokraté a Estonská strana středu premiéra Ratase, s odstupem následuje EKRE.
V Lotyšsku o každé z osmi křesel v EP zápolí tři desítky kandidátů. Výsledkem může podle expertů být "velice pestré", tedy nesoudržné, lotyšské zastoupení. Sotva se tak změní situace, kdy Lotyšsko patří mezi nejméně vlivné členské státy, usoudil politolog Normund Grostinš. To se podle něj projevilo i na množství peněz z unijních fondů na jednoho obyvatele v porovnání s Polskem. Vinu přičítá neschopnosti lotyšských politiků nalézt si v unii spojence, hlavně ve visegrádské čtyřce (ČR, Maďarsko, Polsko a Slovensko).
V předvolebních průzkumech o prvenství zápolí sociálnědemokratické Centrum shody (SC), které tradičně volí etničtí Rusové žijící v Lotyšsku, následované středopravou Jednotou premiéra Krišjánise Kariňše a uskupení Pro rozvoj/Ano!, která je součástí vládní koalice. Populární exstarosta Rigy Nils Ušakovs, který minulý měsíc přišel o křeslo na radnici kvůli kauze údajných úplatků při nákupu českých tramvají, si tak podle politologa Filinna Rajevského už může balit kufry do Bruselu.
"Až na vzácné výjimky o litevská křesla v EP zápolí veteráni domácí politiky a drtivá většina kandidátů jsou politické nuly," poznamenal server Baltnews o situaci v nejlidnatější pobaltské zemi, zastupované dosud ve Štrasburku 12 europoslanci (11 po brexitu). "Bez přehánění se lze obávat, že se budoucnost Litvy dostane do neschopných rukou," dodal.
Volby by podle průzkumů měla vyhrát vládní Unie rolníků a zelených (LVŽS), kteří by měli s více než čtvrtinou hlasů obdržet pět mandátů. Následovat by měli konzervativci, sociální demokraté a zástupci dalších středolevých a středopravých stran. Šanci má i basketbalová legenda Šarunas Marčiulionis.
Související
Za dvojí hlasování v evropských volbách bude hrozit sankce
Rok 2019 pohledem EU: Klíčové výzvy, kterým jsme čelili
Evropské volby 2019 , estonsko , lotyšsko , Litva
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 1 hodinou
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 4 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 5 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 6 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 9 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News.
Zdroj: Libor Novák