Nejnovější plán britské premiérky Theresy Mayové na realizaci odchodu své země z Evropské unie vyvolal revoltu v jejím rozděleném kabinetu. S odkazem na své zdroje o tom dnes informují mnohá britská média. Uvnitř britských vládních konzervativců také zesílil tlak na Mayovou, aby co nejdříve opustila svůj úřad. Parlamentní zpravodaj televize Sky News citoval nejmenovaného "velmi vlivného poslance", podle něhož je ve hře rezignace premiérky ještě dnes večer.
"Velmi vlivný poslanec mi sdělil, že ve vládních kuloárech Dolní sněmovny se hovoří o tom, že premiérka rezignuje dnes večer," uvádí reportér Jon Craig. Zdůrazňuje však, že informace není ověřená.
Vzpouru kabinetu podle všeho vyvolal text zákona o odchodu země z EU, který již členové vlády měli možnost vidět. Návrh z pohledu části kabinetu zachází ve snaze docílit kompromisu mnohem dále, než bylo dohodnuto na úterním bouřlivém několikahodinovém zasedání vlády. Oficiálně má být návrh zákona zveřejněn v pátek.
Premiérka chce hluboce rozdělené Dolní sněmovně v prvním červnovém týdnu předložit třikrát odmítnutou dohodu o podmínkách odchodu z EU právě formou zmíněného prováděcího zákona, který by dokument včlenil do britského práva. V něm Mayová ve snaze získat na svou stranu různé skupiny odpůrců hodlá zakotvit i úterní návrhy, které mluvčí vlády prezentoval jako "významné změny".
Premiérka dnes na půdě sněmovny trvala na tom, že o návrhu zákona o "rozvodové dohodě" se bude hlasovat po nadcházejících týdenních prázdninách poslanců, tedy po 3. červnu. Podle informací britských novinářů ale nyní řada ministrů požaduje odvolání tohoto plánu kvůli údajným rozdílům mezi textem navrhovaného zákona a úterní dohodou členů kabinetu.
"Mám informace, že skupina ministrů podporujících brexit hovoří s premiérkou o tom, že musí hlasování o zákoně o brexitové dohodě zrušit," napsal na twitteru moderátor televize ITV Robert Peston. Členové vlády, kteří preferují výraznější odluku Británie od EU, jsou údajně nespokojeni se slibem Mayové řídit se případným rozhodnutím parlamentu v otázce konání nového referenda.
Pokud by se nakonec o brexitovém zákoně v červnu v Dolní sněmovně hlasovalo, pravděpodobnost jeho schválení je podle médií mizivá. Řada kompromisních opatření představuje odpovědi na požadavky Labouristické strany, její šéf Jeremy Corbyn, ale podporu nového plánu vyloučil.
Zmínka o druhém referendu, které by potvrdilo dojednané podmínky brexitu, zase rozhněvala mnoho konzervativních poslanců. Podle bilance serveru BuzzFeed News od úterý poskočil o 41 počet "rebelů", kteří plánují hlasovat proti plánu Mayové. Při třetím hlasování o brexitové dohodě čítala tato skupina 34 konzervativců.
V souvislosti s velmi negativně přijatým úterním projevem také sílí tlak na Mayovou, aby svůj úřad co nejdříve opustila. Dnes večer se sejde takzvaný Výbor 1922, který sdružuje většinu poslanců Konzervativní strany. Vlivný poslanec Nigel Evans se na schůzi podle britského tisku pokusí docílit změny stranických pravidel, která by umožnila okamžité hlasování o nedůvěře Mayové jako šéfce strany. Sama Mayová minulý týden přislíbila, že harmonogram svého odchodu určí po červnovém hlasování v parlamentu, a to bez ohledu na jeho výsledek.
K urychlené rezignaci vyzval premiérku také konzervativní předseda parlamentního výboru pro zahraniční věci Tom Tugendhat, a to skrze komentář v deníku Financial Times. "Každý den se starým zdiskreditovaným vedením je dalším promarněným dnem, který přibližuje zemi k rozchodu s unií bez patřičné přípravy," napsal.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Theresa Mayová , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
před 30 minutami
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno před 44 minutami
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
před 1 hodinou
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
před 1 hodinou
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
před 3 hodinami
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
před 4 hodinami
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
před 5 hodinami
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
před 6 hodinami
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
před 7 hodinami
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
před 8 hodinami
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
před 9 hodinami
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
před 10 hodinami
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
před 11 hodinami
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
před 12 hodinami
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
před 13 hodinami
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
před 14 hodinami
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
před 15 hodinami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad.
Zdroj: Jan Hrabě