V průzkumech veřejného mínění v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu se ukazuje, že Češi příliš o EU neví. Mnozí z nich např. neví, jaké jsou její všechny instituce, např. neznají Evropskou radu. Tento stručný průvodce by Vám měl pomoci rozeznat ty nejdůležitější evropské instituce a představit jejich účel.
Evropská rada
Evropská rada představuje jeden z hlavních politických orgánů EU. Jedná se o setkání nejvyšších představitelů členských států, tj. hlav států a předsedů vlád. Schází se čtyřikrát ročně, svolává ji stálý předseda Evropské rady a navštěvuje ji i předseda Evropské komise. Jejím účelem je předkládat strategické „určování směru vývoje evropské integrace“ a sloužit jako „fórum pro vrcholnou politickou diskuzi v krizových situacích".
Evropská rada obvykle dává podněty k úpravě zakládajících smluv. Sama však nemůže schvalovat právní předpisy. Její deklarace a směrnice nejsou pro členské státy formálně právně závazné. Tu získávají teprve až poté, co je schválena Evropským parlamentem a případně i členskými státy. Evropská rada musí Evropskému parlamentu povinně předložit zprávu o jednání. Její závěry jednání jsou považovány za důležitý návod pro činnost Evropské komise i Rady EU.
Český premiér Andrej Babiš si na poměrně malou moc Evropské rady dlouhodobě stěžuje a rád by její pravomoci rozšířil. Ústavní právník a kandidát do Evropského parlamentu za Pirátskou stranu, Lukáš Lev Červinka, naopak radí, aby se tento orgán opustil, protože dle něj slouží jako nástroj moci evropských premiérů. Namísto toho Červenka navrhuje posílit Evropský parlament.
Evropská rada bývá často zaměňována s Radou EU a Radou Evropy. Rada Evropy nemá s EU nic společného, jedná se o mezivládní organizaci, která usiluje o ochranu lidských práv a dosažení větší jednoty mezi státy Evropy. Evropskou radu za Radu Evropy zaměnil i premiér Babiš ještě jako ministr financí v roce 2015.
Rada EU
Rada EU je spolu s Evropským parlamentem hlavním rozhodovacím orgánem EU. Jedná se o setkání ministrů členských zemí EU, kteří schvalují jednotlivé právní předpisy a koordinují politiky jednotlivých zemí EU. Rada EU formuje zahraniční a bezpečností politiku EU a též uzavírá dohody mezi EU a dalšími státy či mezinárodními organizacemi.
Zasedání Rady EU není vždy ve stejném složení. Schází se v 10 různých složeních v závislosti na projednávaném tématu. Členské státy vždy vyšlou svého ministra či státního tajemníka, pod něhož daná probíraná problematika spadá. Rada může v kterémkoli ze svých 10 složení přijímat akty, které spadají do oblasti působnosti Rady v jiném složení.
Zasedání Rady EU – dříve Rada ministrů – jsou veřejná. Zasedáním předsedá ministr z členského státu, který v Radě vykonává šestiměsíční předsednictví. Výjimkou je Rada pro zahraniční věci, které obvykle předsedá vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku. Rozhodnutí Rady jsou schvalována většinou kvalifikovanou většinou, tj. 55% členských států, tj. 16 států, které dohromady počtem obyvatel musí zastupovat minimálně 65 % všech obyvatel EU. K zablokování rozhodnutí jsou zapotřebí alespoň 4 země, které zároveň představují minimálně 35 % obyvatel EU.
Evropský parlament
Evropský parlament je zákonodárným orgánem EU. Na přijímání legislativy se podílí ve spolupráci s Radou EU. Pokud nedojde k shodě, může návrh odmítnout. Má též rozpočtovou pravomoc, tj. schvaluje návrh rozpočtu. V oblasti daní, práva hospodářské soutěže či společné zahraniční a bezpečnostní politiky je Evropský parlament pouze „konzultován“ a Rada EU nemá zákonnou povinnost řídit se jeho stanoviskem.
Evropský parlament má zastupovat občany EU. Poslanci Evropského parlamentu jsou voleni v přímé volbě každých pět let. Parlament má 751 poslanců, Česko zastupuje 21 poslanců. Počet je odvozen od počtu obyvatel. Evropský parlament volí předsedu Evropské komise (na návrh členských států) a následně ji celou schvaluje. Parlament má právo odvolat Komisi, ještě nikdy to ale neudělal. Sídlem Evropského parlamentu je Štrasburk, ale parlament zasedá také v Bruselu (výbory, schůze politických skupin) a Lucemburku (sekretariát).
Evropská komise
Evropská komise jako jediná může může navrhovat právní předpisy, které předkládá Evropskému parlamentu a Radě EU. Evropský parlament a Rada EU však se mohou chopit iniciativy a požádat Komisi, aby předložila legislativní návrh Zástupci Evropské komise se účastní jednání Parlamentu, kde musí obhajovat svá stanoviska a čelit interpelacím členů Parlamentu, pokud jsou k tomu vyzváni.
Komisi tvoří 28 komisařů, každý za jeden členský stát. Sbor komisařů je složen z předsedy Komise, šesti místopředsedů, včetně jednoho prvního místopředsedy, vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku a 21 komisařů odpovídajících za jednotlivá portfolia. Úkolem Komise je sloužit jako protiváha zájmům jednotlivých členských států a hájit zájmy EU jako celku. Sídlo má v Bruselu.
Související

EU se může stát stejně závislou na čínských bateriích, jako byla na energii z Ruska

Erdogan naznačil, že by Turecko mohlo přestat usilovat o členství v EU
EU , evropský parlament , rada evropské unie , evropská komise , Evropská rada
Aktuálně se děje
před 32 minutami

Češi platili v první půlce roku přes 7 tisíc za MWh elektřiny, zjistil ČSÚ
před 1 hodinou

Vážná nehoda na D3 uzavřela dálnici na několik hodin. Pro řidiče letěl vrtulník
před 1 hodinou

Policie vyšetřuje násilný čin na Karlovarsku. Po smrti je oběť i útočník
před 2 hodinami

Ukrajina už obdržela první tanky Abrams, oznámil Zelenskyj
před 3 hodinami

V ICC se rodí plán na další obvinění Putina. Z hladomoru udělal na Ukrajině válečnou zbraň
před 4 hodinami

České dráhy od prosince o necelých 10 procent zdraží jízdné
před 4 hodinami

ISW: Putin dal Šojguovi čas do října, aby protiofenzívu zastavil. Ukrajina za určitých předpokladů může uspět
před 5 hodinami

BIS odhalila agenta, který v ČR šířil ruskou propagandu. Využil i známé osobnosti
před 5 hodinami

Zemřel mafiánský boss Matteo Messina Denaro, "strážce tajemství" italské Cosa Nostra
před 6 hodinami

Exodus Arménců odstartoval. Náhorní Karabach opouštějí tisíce lidí, na silnicích se tvoří zácpy
před 6 hodinami

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko
před 7 hodinami

VIDEO: SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 22 satelitů Starlink
před 7 hodinami

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN
před 7 hodinami

Polsko čelí další diplomatické roztržce. Scholz žádá vysvětlení kauzy s prodejem víz
před 7 hodinami

Amazon vyzývá Google a Microsoft v závodě o AI. Zainvestuje 4 miliardy dolarů do Anthropicu
před 7 hodinami

Aligátor zabíjel na Floridě. Zvíře z vody zaútočilo na bezdomovkyni
před 7 hodinami

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu
před 8 hodinami

Masivní stávka v Hollywoodu se blíží ke konci. Studia a scénáristé mají dohodu na dosah ruky
před 8 hodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku čelí agresi, setkala se s ní více než polovina, píše ukrajinský tisk
před 9 hodinami
Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony
V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.
Zdroj: Libor Novák