Probíhající volby do Evropského parlamentu přinesou i konec funkčních období několika vrchních představitelů klíčových institucí EU. Týká se to předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera i i předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Pode informací německého listu Die Spiegel měli představitelé evropských států tlačit na to, aby posledně jmenovaného nahradila ve funkci německá kancléřka Angela Merkelová. Zvláště za to měli lobovat představitelé zemí Visegrádu včetně maďarského premiéra Viktora Orbána a českého premiéra Andreje Babiše.
Evropská rada sestává z hlav států a předsedů vlád. Navrhuje strategické směřování EU. Její hlas je však pouze poradní a ačkoliv se Evropská rada může vyjadřovat k právním návrhům, nemůže je na rozdíl od Rady EU a Evropského parlamentu schvalovat a ani, na rozdíl od Evropské komise, navrhovat.
Tenhle poměrně omezený vliv Evropské rady je nepříliš překvapivě trnem v oku mnoha hlavních představitelů členských států EU, který by výkonnost Evropské rady rádi rozšířili. Platí to např. o francouzském prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, který se již dříve vyjádřil kriticky na adresu výběru evropských komisařů.
Marcon měl dle Spiegelu lobovat za to, aby Tuska na pozici šéfa Evropské rady nahradila Merkelová. Nebyl sám. Podle Spiegelu Merkelovou o to zvláště žádali představitelé zemí Visegrádu. Jedná se přitom o země, které v mnoha ohledech se vůči Merkelové vyjadřovaly kriticky, zvláště co se týče její migrační politiky.
Podle Spiegelu však jejich lobování není až tak překvapivé. Ještě kritičtější než k Merkelové jsou k fungování Evropské komise. Od Merkelové, zkušené političky s nezanedbatelným vlivem, si slibovali, že naopak vliv Evropské komise dokáže oslabit.
Český premiér Andrej Babiš dlouhodobě prosazuje myšlenku posílení Evropské rady a zeslabení Evropské komise. V pátečním rozhovoru pro Lidové noviny řekl, že Evropská rada by měla fungovat jako „koaliční vláda Evropy“, zatímco Evropská komise by se měla „odpolitizovat“ a jen dohlížet na vykonávání smluv. „ Politický směr má určovat Evropská rada, Komise to má pak vykonávat,“ řekl Babiš.
V souvislosti s Evropskou radou se pozitivně vyjádřil o návrhu Merkelové, aby se Evropská rada scházela častěji. Evropská rada se schází čtyřikrát ročně, pokud předseda Evropské rady nesvolá naléhavé setkání. Právě on je odpovědný za svolávání Evropské rady obecně.
Podle britského listu The Times Merkelová sama dala prostor k spekulacím, že by mohla usilovat o nějakou vysokou funkci v EU, když v rozhovoru pro noviny Süddeutsche Zeitung dva týdny zpátky uvedla, že „ mnozí lidí se strachují o Evropu, včetně mě. To znamená, že se cítím dokonce ještě více svázána povinností, abych pomohla ostatním učinit jistým, že Evropa má budoucnost.“
Merkelová oficiálně odmítla, že by měla zájem o další politickou funkci poté, co skončí v úřadu kancléřky. „ Nejsem k dispozici pro žádnou další politickou funkci, bez ohledu na to, kde se nachází, dokonce ani v Evropě, “řekla minulý týden.
The Times však uvádí nejmenovaný vysoce postavený diplomatický zdroj, podle něhož se v této fázi, kdy ještě nejsou jisté výsledky voleb, žádný vysoce postavený politik nehlásí k takto důležitému kroku. Podle něj by jména o tom, kdo bude novým předsedou Evropské rady, mohla začít obíhat v červnu, avšak říjen je pravděpodobnější.
Související
Za Merkelové bylo lépe. Většina Němců si myslí, že se život v jejich zemi zhoršil
Když politici dojí stát kvůli sebepropagaci. Případ Merkelové nápadně připomíná Schillerovou
Angela Merkelová , Andrej Babiš , Evropská rada , EU (Evropská unie) , visegradská čtyřka
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák