Německé vládní strany CDU/CSU a SPD v dnešních eurovolbách propadly. Konzervativní unie kancléřky Angely Merkelové získala podle aktualizovaných odhadů 28,3 procenta hlasů a sociální demokraté dokonce jen 15,6 procenta. Pro obě uskupení je to nejhorší výsledek ve volbách do Evropského parlamentu, a v SPD už se kvůli němu začíná spekulovat o osudu šéfky strany Andreji Nahlesové. Radost naopak panuje u Zelených, kteří jsou považováni za faktické vítěze hlasování. Získali 20,3 procenta hlasů, čímž jasně překonali své minulé maximum.
Dosavadním minimem CDU/CSU ve volbách do europarlamentu bylo 35,4 procenta před pěti lety, v případě SPD to bylo 20,8 procenta v roce 2009. Jejich letošní výsledky jsou tedy ještě hluboko pod těmito hodnotami. Navíc jde pro obě uskupení o nejnižší zisk v jakýchkoliv poválečných celoněmeckých volbách.
Zejména v sociální demokracii, která navíc po více než 70 letech může ztratit radnici v severoněmeckých Brémách, se proto diskutuje o tom, co dál. Objevují se dokonce hlasy, že je ohrožena samotná existence této nejstarší německé demokratické strany. Spokojenost ale rozhodně nepanuje ani v konzervativní unii, jejíž výsledek podle představitelů sesterských stran neodpovídá jejich nárokům.
Strany velké koalice podle průzkumů veřejného mínění doplatily mimo jiné na nespokojenost voličů s jejich vládou, kterou pociťuje 60 procent hlasujících. Více než 2,3 milionu voličů i díky tomu vládním stranám dokázali přetáhnout Zelení, kteří bodovali především u lidí mladších 30 let. Své dosavadní evropské maximum opoziční strana sázející na ekologické otázky a silnou podporu další integraci EU překonala o více než osm procentních bodů.
Do Evropského parlamentu směřují znovu zástupci protiimigrační a k unii velmi kritické Alternativy pro Německo (AfD), která bodovala hlavně na východě spolkové republiky a získala 10,8 procenta hlasů, a také dvojice dalších opozičních stran - Levice a svobodných demokratů (FDP). Levice si přišla na 5,4 procenta a FDP taktéž.
Část z 96 křesel vyčleněných pro německé europoslance získají i zástupci neparlamentních stran, a to díky tomu, že pro volby pro Evropského parlamentu není ve spolkové republice stanovena minimální procentní hranice, kterou by bylo potřeba překonat. S mandáty mohou počítat mimo jiné recesistická Strana, konzervativní Svobodní voliči (FW) nebo Piráti.
Křesla německých zástupců v europarlamentu by podle odhadů, které už berou v potaz i průběžné výsledky, měla být rozdělena takto: CDU/CSU - 29, Zelení - 21, SPD - 16, AfD - 11, FDP - pět a Levice - pět. O zbylých devět mandátů by se měly podělit menší strany.
V propadu stran německé koalice CDU/CSU a SPD v Evropských volbách hrála roli podle všeho i nespokojenost voličů s jejich vládou, kterou pociťuje 60 procent z nich. Ukazuje to průzkum veřejného mínění pro televizi ARD. Z dat televize ZDF zase vyplývá, Zelení v dnešních eurovolbách uspěli především díky tomu, že dominovali u mladých voličů.
Zatímco tři pětiny voličů jsou s již třetí velkou koalicí za poslední čtyři volební období nespokojeny, spokojenost s ní vyjadřuje jen 39 procent dotázaných. Při předchozích eurovolbách v roce 2014, kdy ve spolkové republice také vládly CDU/CSU a SPD, byl přitom poměr 53 ku 46 ve prospěch vlády, čemuž tehdy odpovídaly i výrazně lepší výsledky obou uskupení.
Související
Za dvojí hlasování v evropských volbách bude hrozit sankce
Rok 2019 pohledem EU: Klíčové výzvy, kterým jsme čelili
Evropské volby 2019 , Německo , Konzervativní unie CDU/CSU
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek