V Nizozemsku podle prvních odhadů nečekaně vyhrála volby do Evropského parlamentu levicová Strana práce s 18 procenty hlasů. Uspěla i nová populistická formace Fórum pro demokracii (FvD), která však patrně část hlasů odebrala podobně laděné Straně pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Nejsilnější irskou stranou bude vládní Fine Gael, které odhady přisuzují 29 procent. V Dánsku vyhráli podle očekávání sociální demokraté, protiimigrační Dánská lidová strana skončila třetí za liberály. Vítězství si sociální demokraté připsali podle předpokladů i ve Švédsku, zatímco ve Finsku vyhráli konzervativci.
Předvolební průzkumy v Nizozemsku favorizovaly vládní Lidovou stranu pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho, která je však s 15 procenty až druhá. FVD, kterou v roce 2016 založil novinář Thierry Baudet, získala 11 procent. Strana, která se staví proti přistěhovalectví i proti nizozemskému členství v EU, tak v EP zřejmě převezme úlohu Wildersovy formace, jež obdržela pouhá čtyři procenta hlasů a dosavadní čtyři křesla z nizozemských 26 určitě neobhájí.
V Irsku by konzervativní strana premiéra Lea Varadkara by měla získat čtyři z celkových 11 křesel připadajících zemi v EP. Úspěchem skončily volby i pro Stranu zelených, která v minulém období neměla v parlamentních lavicích zastoupení a nyní díky 15 procentům hlasů získá nejméně dva mandáty. Podobnou voličskou podporu si připsaly i strany Fianna Fáil a Sinn Féin.
Irové vybírali 13 europoslanců, dva z nich se však ujmou funkce až po odchodu Británie z Evropské unie.
Dánským sociálním demokratům předvolební průzkumy slibovaly až 27 procent hlasů, podle odhadů ale získali 22,9 procenta hlasů. Těsně druhá skončila Liberální strana Venstre premiéra Larse Rasmussena s 20,5 procentem hlasů a až na třetím místě s 13,2 procentem hlasů je protiimigrační Dánská lidová strana (DF), která v roce 2014 šokujícím způsobem porazila sociální demokraty.
Ve Švédsku podle odhadů zvítězila Švédská sociálnědemokratická dělnická strana premiéra Stefana Löfvena s 25,1 procentem hlasů. Na druhém místě neskončila protiimigrační strana Švédští demokraté, jak průzkumy očekávaly, ale Umírněná koaliční strana se 17,6 procentem hlasů. Krajně pravicovým Švédským demokratů pak připadlo třetí místo s 16,9 procentem hlasů. Odhady ve Švédsku ukazují, že do europarlamentu se dostali i centristé, zelení, křesťanští demokraté, socialisté a liberálové.
Ve Finsku podle televize YLE vyhrála s 20,8 procentem hlasů konzervativní Národní koaliční strana, druzí skončili zelení s 16 procenty a třetí Sociálnědemokratická strana Finska, která získala 14,6 procenta hlasů. Stanice uvedla, že pro protiimigrační Stranu Finů je čtvrté místo s 13,8 procentem zklamáním, neboť na základě předvolebních průzkumů očekávala lepší výsledek.
Související
Za dvojí hlasování v evropských volbách bude hrozit sankce
Rok 2019 pohledem EU: Klíčové výzvy, kterým jsme čelili
Evropské volby 2019 , Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii) , Nizozemí , irsko , Geert Wilders (PVV - Strana pro svobodu)
Aktuálně se děje
před 11 minutami
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 38 minutami
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 1 hodinou
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty vyrostou jen pár stupňů nad nulu
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
včera
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
včera
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.
Zdroj: Libor Novák