Opozice nemá koule, píší polská média k výsledku voleb

Polská média nadále bilancují vítězství vládní konzervativní a euroskeptické strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského, jehož velikost podle komentátorů šokovala i samé politiky vládního tábora: PiS v nedělním hlasování získal 27 mandátů, opoziční Evropská koalice 22 a nová strana Wiosna (Jaro) tři.

"Jestli opozice po třech letech skandálů a chyb PiS nedokáže vyhrát, znamená to naprostou bezradnost," míní Dziennik. Podle něj "nelze ukrýt, že chybí nápad, co s Polskem"! Liberální kavárna nějak nedokáže pochopit, že podporu nezíská ustavičným pohrdáním "holotou", která se "nechala koupit za 500 zlotých" rodinných přídavků, zavedených za vlád PiS.

Po vítězství PiS v eurovolbách otázka ohledně podzimních parlamentních voleb už nezní, zda tato strana zůstane u moci, ale spíše zda bude znovu schopna vládnout sama a zda případně nezíská ústavní většinu, usoudil Dziennik. "Richardu Nixonovi (někdejšímu prezidentu USA - pozn. ČTK) se připisuje věta, že na dělání politiky je třeba mít rozum, srdce a koule - ale zatím opozice nemá nic z toho, a tak PiS velice pravděpodobně bude vládnout do roku 2023," dodal.

"Čím více PiS ovládá stát, tím více vítězí. Čím více vítězí, tím více si posiluje moc. Polsko ještě není Maďarsko (kde Fidesz porazil demokratickou koalici 52 ku 16), ale jsme na nejlepší cestě, aby ve Varšavě byla Budapešť," zdůraznila Gazeta Wyborcza.

Zástupce šéfredaktora Jaroslaw Kurski připouští, že dnešní Polsko má spíše tvář vicepremiérky Beaty Szydlové, která v neděli získala 524.000 hlasů, nejvíce ze všech kandidátů, než expremiéra Jerzyho Buzka (se 421.000 hlasy). A PiS nevyhrál "o vlas", jak deník původně napsal, ale o téměř sedm procentních bodů. "Pro PiS hlasovalo 6,2 milionu lidí. Je to velký úspěch vládní strany a její historické vítězství," napsal.

V demokraciích, ve kterých strany soupeří za stejných podmínek, by se slušelo pogratulovat. Ale vítězství PiS podle komentátora pramení z nerovnosti: Kaczyńským kontrolovaná média štvala proti všem domnělým nepřátelům PiS, církev nebyla neutrální, ale faráři masově podporovali vládní stranu a PiS rozdávala úplatky z peněz daňových poplatníků v podobě 13. důchodů. Současně připouští, že opoziční kampaň byla tak mizerná a chaotická, že si nikdo nezapamatoval ani její heslo, na rozdíl od hesla PiS Polsko srdcem Evropy.

Naštěstí ještě nešlo o parlamentní volby, ale "opozice se musí vzpamatovat, jinak z této bažiny ještě roky nevybředneme". Bez scénáře, bez poselství, bez vůdce a bez jasného cíle demokratická opozice v nerovném boji s vládnoucí stranou nevyhraje, nabádá Gazeta Wyborcza.

"Pohrdání od části liberálních elit pomohlo zmobilizovat konzervativní masy," míní Rzeczpospolita. Nedělní volby podle ní vyvrátily mnoho mýtů, například o tom, že vysoká účast nepomáhá PiS. Tentokrát naopak zajistila rekordní výsledek. Padl i mýtus o rychlé laicizaci Poláků, když do kostela chodí už jen třetina katolíků. Naopak - "mobilizace mas na obranu víry a tradičních hodnot" byla jedním z nejdůležitějších faktorů voleb. A to, co je pro zámožné voliče z velkoměst sociální almužnou, je pro miliony jejich spoluobčanů důkazem, že se stát konečně začal o ně starat. Proto se také PiS podařilo zmobilizovat voliče, usoudil deník. "Řeči o populismu a rozdávání jsou spíše intelektuální kapitulací, než pokusem o pochopení tohoto jevu. Jestli opozice chce někdy vládnout, musí to přehodnotit a vyvodit závěry, a ne se urážet na Poláky," uzavřela Rzeczpospolita.

Související

Více souvisejících

Polsko Právo a spravedlnost (PiS) opozice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy