Bezpečnostní spolupráce musí pokračovat i po brexitu, řekl Chmelař

Britský odchod z Evropské unie nesmí znamenat, že se Londýn stáhne i z evropské bezpečnostní architektury. Na Pražském evropském summitu (Prague European Summit) to dnes řekl náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař (ČSSD). Vyjádřil také pochybnosti o tom, že by posilování evropské spolupráce v obraně mohlo v budoucnu znamenat rozpuštění národních ozbrojených sil.

Chmelař připomněl, že Británie je jedním z pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a společně s Francií má v Evropě největší vojenské kapacity. S EU také bude do budoucna sdílet mnoho stejných výzev, proto by měla zůstat součástí evropské bezpečnostní architektury i po brexitu.

"Potřebujeme Spojené království i jako určitého moderátora v debatě mezi evropskými a mimoevropskými členy NATO," podotkl Chmelař s tím, že Londýn podobnou roli už úspěšně hrál i v minulosti.

Česko je podle Chmelaře aktivní při posilování evropské obranné spolupráce. Náměstek ale upozornil, že tato spolupráce se musí rozvíjet tak, aby se doplňovala s činností Severoatlantické aliance. Jako příklad zmínil evropské působení v Africe s cílem oslabit příčiny pro migraci do Evropy, kde se angažují spíš unijní státy než NATO.

Chmelař také vyjádřil pochybnosti o tom, že by se posílená spolupráce v obraně mohla v budoucnu změnit v evropskou armádu, která by plně nahradila národní ozbrojené síly. Rozpuštění národních armád považuje za krajně nepravděpodobné.

Související

Více souvisejících

Brexit Aleš Chmelař NATO

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy