Migrační krize a ekonomická stagnace? Politolog vysvětlil, jak je na tom Západ

Výsledky voleb do Evropského parlamentu z minulého týdne jsou smíšené, což znamená, že každá strana může hovořit o svém vítězství, tvrdí politolog a komentátor Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post poukazuje, že posílili pravicoví populisté, stejně jako zapáleně levicové strany i zelení, a tak je jediným zřejmým výsledkem další oslabení tradičních stran, které dominovaly evropské poválečné politice a nyní ztrácí přitažlivost.

Krize skončila, hněv zůstává

Volby jsou často opožděný indikátor společenských změn, konstatuje Zakaria. Podotýká, že v momentě, kdy si začne veřejnost všímat jisté otázky a angažovat se v ní, problém již může mít svůj vrchol za sebou.

Jako příklad dává politolog dvě otázky, které podle většiny lidí přiživují populismus v západním světě - strach z přistěhovalců a nedostatek ekonomických příležitostí. V obou případech se zdá, že krize skončila, ale hněv zůstává, deklaruje Zakaria.

"Počet migrantů přicházejících nelegálně do EU je nejnižší za pět let," pokračuje komentátor. Nastiňuje, že loni se do Evropy dostalo přes Středozemní moře 117 tisíc lidí, což znamená propad o 89 % ve srovnání s rokem 2015. Číslo odráží spolupráci Evropy se zeměmi severní Afriky a Blízkého východu na posílení kontroly hranic, stimulaci tamního ekonomického rozvoje a striktního přístupu k žádostem o azyl, zmiňuje Zakaria. Dodává, že poměr zamítnutých a přijatých žádostí je nyní 2:1, což je přesný opak proti roku 2015.

Podobná situace panuje ve Spojených státech, kde migrace z Mexika - proti které hřímal Donald Trump od oznámení své prezidentské kandidatury - v posledních letech rovněž klesá a mezi roku 2007 a 2016 se počet nelegálně žijících Mexičanů v USA snížil o 1,5 milionu, uvádí politolog. Tvrdí, že navzdory nedávnému nárůstu počtu migrantů ze střední Ameriky nejde zpravidla o migranty, kteří se snaží překročit hranice Spojených států ilegálně a místo toho se vydávají na milost americkým úřadům a žádají o azyl, který jim je však udělován jen v malém množství.

"Jinými slovy, na Západě již není žádná velká migrační krize," píše Zakaria. Pokládá tedy otázku, jak to vypadá s druhým problémem, který živí populismus, tedy nezaměstnaností a stagnací platů střední třídy.   

Trump během své předvolební kampaně naznačoval, že skutečná míra nezaměstnanosti v USA může dosahovat 42 %, připomíná politolog. Poukazuje, že Trump vytvářel pochmurný obraz života střední třídy zmítané nestabilními částečnými úvazky, stagnujícími platy a mizícími benefity, v čemž se shodoval s demokratem Berniem Sandersem a dalšími levicovými populisty.

Demokracie a kapitalismus se přizpůsobí

Týdeník Economist nicméně minulý týden ukázal, že tento obraz, který je pevně zakořeněn v myslích mnohých lidí, nesouhlasí s fakty, konstatuje Zakaria. Odkazuje na závěry renomovaného týdeníku, že většina bohatého světa zažívá bezprecedentní pracovní boom a dvě třetiny zemí OECD vykazují rekordní zaměstnanost.

Ve Spojených státech dosahuje míra nezaměstnanosti 3,6 % a je nejnižší za půlstoletí, zdůrazňuje politolog. Dodává, že podle analýzy Economist je v Americe ohroženo pouhé procento pracovních míst a poptávka na pracovním trhu a zákony o minimální mzdě ženou výdělky vzhůru.  

"Nic z toho nenaznačuje, že život je lehký pro lidi mimo nejvyšší kruhy v těchto zemích," přiznává komentátor. Tvrdí však, že obraz stagnace, na který jsme si zvykli, již není aktuální a pro nejlepší řešení je třeba pochopit, co se ve skutečnosti děje - podle Economist mají země s dlouhodobě vysokou nezaměstnaností pracovní právo a odbory, které chrání stávající zaměstnance a brání těm novým ve vstupu na pracovní trh.

Kdykoliv v liberálních demokratických kapitalistických společnostech vypukne krize, projeví se tendence vinit politický a ekonomický systém a lidé prosazují odlišné modely, přičemž často s obdivem hledí k nedemokratickým a nekapitalistickým státům, uvádí politolog. Připomíná, že toto nastalo v 70. letech, kdy se Západ potýkal s kombinací ekonomické stagnace, vysoké inflace a politickými problémy, v důsledku čehož považovali mnozí Sovětský svaz za ostrov stability.

V roce 1975 vydala nezisková organizace Trilaterální komise svou známou zprávu "Krize demokracie", ale o desetiletí později byla stagnace pryč, Západ kvetl, zatímco Sovětský svaz se začínal rozpadat, poukazuje Zakaria. Vysvětluje, že otevřené společnosti se často zdají slabé právě z důvodu, že své problémy veřejně ventilují a hlasitě o nich debatují.

V hluku těchto diskuzí se často ztrácí nepřeberné množství odpovědí na existující problémy, které vznášejí trhy, občanská společnost a vlády, zdůrazňuje politolog. Deklaruje, že kapitalismus a demokracie jsou otevřené a reagující systémy, které se přizpůsobují obavám veřejnosti i za situace, kdy populisté nabízejí pouze klamání, zoufalství a demagogii.

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.
Donald Trump Komentář

Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko

Kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump mají za sebou závěrečné řeči. Zatímco demokratka ukázala na směřování kampaně proti svému protivníkovi, republikán pronesl dosud nejextrémnější výrok za celou svou kampaň – chce zahájit masivní deportační program. Ideologií se velice rychle blíží k současnému ruském politickému vedení, což pro USA může být nesmírně nebezpečné. 

Více souvisejících

migrace Ekonomická krize nezaměstnanost / nezaměstnaní USA (Spojené státy americké) EU (Evropská unie) populismus

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

včera

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy