Zemětřesení v německé SPD: Šéfka strany Nahlesová se vzdá funkce, reakce jsou rozporuplné

S překvapením, radostí z možného rozpadu celé vládní koalice i s podivem nad tím, jak se k ní její vlastní strana mohla takto chovat, reagují němečtí politici na záměr předsedkyně koaliční sociální demokracie (SPD) Andrey Nahlesové rezignovat na funkci. Osmačtyřicetiletá politička se rozhodla odejít z čela strany i poslanecké frakce po propadu SPD ve volbách do Evropského parlamentu.

"Tato strana je v extrémně vážné situaci," připustila dnes první místopředsedkyně sociální demokracie Malu Dreyerová, která by mohla stranu vést přinejmenším do mimořádného sjezdu, jenž se uskuteční nejdříve za tři měsíce. Politička, kterou chystaný krok Nahlesové překvapil, má za důležité, aby z SPD rychle vyšel signál, že není bez vedení.

Lítost nad plánovanou rezignací vyjádřil vicekancléř a ministr financí za SPD Olaf Scholz. "SPD není v těžké situaci teprve od evropských voleb - je proto důležité, abychom zůstali pospolu a v dalších krocích pokračovali společně," uvedl. Ke spekulacím, že by v čele strany mohl Nahlesovou dlouhodobě nahradit právě on, se nevyjádřil.

Místopředseda strany Ralf Stegner varoval před "urychlenými závěry". Martin Dulig, šéf saské SPD, kterou v září čekají zemské volby, vyzval ke "komplexnímu restartu". Podle bývalého předsedy strany a exministra zahraničí Sigmara Gabriela je nyní nutná "detoxikace" SPD.

Vlivný šéf mladých sociálních demokratů Kevin Kühnert stejně jako někteří další straníci kritizoval způsob, jaký se v poslední době s Nahlesovou zacházelo. "Stydím se za to," napsal na twitteru s tím, že lidé, kteří chtějí naplnit slib spravedlnosti a solidarity, spolu nesmí zacházet takovýmto způsobem.

Alles beginnt mit einer einfachen Feststellung: Wer mit dem Versprechen nach Gerechtigkeit und Solidarität nun einen neuen Aufbruch wagen will, der darf nie, nie, nie wieder so miteinander umgehen, wie wir das in den letzten Wochen getan haben. Ich schäme mich dafür.

— Kevin Kühnert (@KuehniKev) 2. června 2019

Narážel tak na tvrdou a podle mnohých neférovou a podpásovou kritiku, které Nahlesová v posledních týdnech musela čelit i na spekulace o tom, že se proti ní už před eurovolbami chystal vnitrostranický puč. Svůj zájem o post šéfa poslanecké frakce už tehdy kolegům dával najevo expředseda strany Martin Schulz.

"Tak brutální nesmí politika být," konstatoval dnes i předseda opoziční Levice Dietmar Bartsch. Další opoziční strany se pak zaměřují především na možné dopady rezignace Nahlesové na vládu velké koalice CDU/CSU a SPD vedenou kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU).

Hochachtung vor @AndreaNahlesSPD. So brutal darf Politik nicht sein. Vielleicht denken wir alle darüber einfach mal nach.@spdde @Die_Gruenen @fdp @CDU @dieLinke @CSU #alleJournalisten

— Dietmar Bartsch (@DietmarBartsch) 2. června 2019

Předsedkyně parlamentní frakce protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Alice Weidelová uvedla, že "v rozkladu" se nenachází jen SPD, ale celá velká koalice, která "se jako nemrtvý potácí po politickém jevišti". "Den za dnem jí odpadává stále více údů," dodala Weidelová. Šéf AfD Jörg Meuthen vyzval Merkelovou i celou vládu k odchodu. Předseda svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner zase řekl, že rezignace Nahlesové Německu přinese "nestabilní vládu".

Komentátor magazínu Der Spiegel Markus Feldenkirchen je přesvědčen o tom, že bez Nahlesové na čele strany určitě nebude pro sociální demokraty hned všechno dobré, ale s ní by se jim současný nepříznivý vývoj každopádně otočit nepodařilo.

SPD ve dvojici posledních celoněmeckých voleb vždy překonala svá dosavadní poválečná minima. V eurovolbách dostala jen 15,8 procenta hlasů.

Související

Gerhard Schröder

Schröder unikne trestu za vstřícnost k Rusku

Někdejšího německého kancléře Gerharda Schrödera nečeká v jeho domovské sociální demokracii (SPD) žádný postih za jeho vstřícné postoje k Rusku a angažmá v ruských státních koncernech. Rozhodčí komise regionální organizace SPD v Hannoveru dnes v odvolacím řízení došla k závěru, že Schröder žádné stranické regule neporušil, napsala agentura DPA. Orgán v případě porušení předpisů může provinilce ze strany vyloučit.

Více souvisejících

Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) Andrea Nahlesová Německo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy