6. června 1944 se v Normandii vylodila spojenecká vojska. Do historických knih se dostal například americký brigádní generál Theodore Roosevelt. Když zjistil, že v čele svých jednotek přistál na pláži Utah o téměř dva kilometry jinde, prohlásil: "No co, tak tedy začneme válku zde!"
Proslulým se stal i okamžik poledního setkání výsadkářů, kteří byli od půlnoci v týlu německých sil, s posilami u řeky Orne. V čele dorazivších commandos totiž po boku velitele, lorda Lovata, vyhrával na svůj nástroj jeho osobní dudák.
Jako první padlý na straně spojenců je udáván Emile Bouetard, člen de Gaullových jednotek Svobodných Francouzů, který seskočil v noci z 5. na 6. června. Některé zdroje udávají, že jej zabil gruzínský voják Ruské osvobozenecké armády generála Vlasova.
Nová technika:
Variace na tradiční tanky. Německé obránce překvapily například obojživelné, takzvané DD tanky. Plovoucí shermany s lodním šroubem a nepropustným obalem se velmi osvědčily na všech místech, kde se je navzdory počasí podařilo nasadit. Podobný úspěch měly i další novinky - odminovací a mostní tanky nebo tanky, které pomocí rohoží zpevňovaly půdu pro další stroje.
Umělé přístavy. Byly vybudovány u vyloďovacích pláží a úspěšně nahradily v té době ještě nedostupné nebo zničené francouzské přístavy. Přestože byl jeden z nich za bouře zničen, druhý fungoval řadu měsíců.
Příčiny úspěchu spojenecké invaze:
Mimo jiné pečlivé plánování a utajení celé operace, vhodná volba prostoru pro vylodění a výrazná materiální převaha. Spojencům pomohlo i téměř naprosté ovládnutí vzdušného prostoru i moře. I v dalších fázích bojů ve Francii způsobovaly letecké útoky Němcům značné problémy při dopravě posil na bojiště.
Zmatení Němců. Celý první den bylo německé velení přesvědčeno, že vylodění a vzdušný výsadek v Normandii je jen klamným manévrem a váhalo s nasazením strategických záloh, zejména tankových jednotek, které mohly v případě včasného zásahu znamenat pro spojence značné potíže.
Nejednotnost v německém velení. Francouzské bojiště podléhalo dvěma velitelům, maršálům von Runstedtovi a Ewinu Rommelovi. O nasazení značné části tankových rezerv ale nemohl rozhodnout ani jeden z nich, to příslušelo jen nejvyššímu velení, tedy Adolfu Hitlerovi.
Českoslovenští vojáci za invaze:
Kromě jednotlivců českého či slovenského původu se bojů během invaze zúčastnili hlavně českoslovenští piloti. Byli to stíhači z 310. a 312. perutě, kteří operovali nad Francií i jejich kolegové z 312. bombardovací perutě - ti v té době hlídkovali nad kanálem La Manche.
Na podzim 1944 zasáhla do bojů i Československá samostatná obrněná brigáda, kterou britské velení pověřilo obléháním přístavu Dunkerque. Ten zůstal v německých rukou až do května následujícího roku, posádka se vzdala až po německé kapitulaci 8. května 1945.
Související
Sunak předčasně opustil oslavy vylodění spojenců v Normandii. Nyní se ukázalo proč
Těšil se, ale oslav výročí Dne D se už nedočkal. Stoletý americký veterán zemřel na cestě
Den D (oslavy vylodění spojeneckých vojsk) , II. světová válka , historie
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
před 2 hodinami
Česko si připomíná oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
před 3 hodinami
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
před 4 hodinami
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
před 5 hodinami
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
včera
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
včera
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
včera
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
včera
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
včera
Rusko nesmí vyhrát. Budu jednat s Putinem, prohlásil Scholz
včera
USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa
včera
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
včera
Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA
včera
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
včera
Zemřela zpěvačka Helena Zeťová
včera
Ukrajině se nedaří, Evropa bez USA válku nevyřeší, prohlásil Orbán a zablokoval protiruské sankce
včera
Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum
včera
Rusko zaútočilo na Kyjev. Odveta za útok na chemický závod, vzkazuje Moskva
včera
Karel III. stále nemá vyhráno. Palác odhalil, jak bude pokračovat boj s rakovinou
Dvě velké rány letos postihly britskou královskou rodinu, když byla diagnostikována rakovina králi Karlovi III. i princezně Kate. Zatímco manželka následníka trůnu již v září ukončila chemoterapii, léčba panovníka pokračuje. A podle nejnovějších informací bude pokračovat i v příštím roce.
Zdroj: Lucie Podzimková