Den D: "No co, tak tedy začneme válku zde!" Zajímavosti o spojenecké invazi v Normandii

6. června 1944 se v Normandii vylodila spojenecká vojska. Do historických knih se dostal například americký brigádní generál Theodore Roosevelt. Když zjistil, že v čele svých jednotek přistál na pláži Utah o téměř dva kilometry jinde, prohlásil: "No co, tak tedy začneme válku zde!"

Proslulým se stal i okamžik poledního setkání výsadkářů, kteří byli od půlnoci v týlu německých sil, s posilami u řeky Orne. V čele dorazivších commandos totiž po boku velitele, lorda Lovata, vyhrával na svůj nástroj jeho osobní dudák.

Jako první padlý na straně spojenců je udáván Emile Bouetard, člen de Gaullových jednotek Svobodných Francouzů, který seskočil v noci z 5. na 6. června. Některé zdroje udávají, že jej zabil gruzínský voják Ruské osvobozenecké armády generála Vlasova.

Nová technika:

Variace na tradiční tanky. Německé obránce překvapily například obojživelné, takzvané DD tanky. Plovoucí shermany s lodním šroubem a nepropustným obalem se velmi osvědčily na všech místech, kde se je navzdory počasí podařilo nasadit. Podobný úspěch měly i další novinky - odminovací a mostní tanky nebo tanky, které pomocí rohoží zpevňovaly půdu pro další stroje.

Umělé přístavy. Byly vybudovány u vyloďovacích pláží a úspěšně nahradily v té době ještě nedostupné nebo zničené francouzské přístavy. Přestože byl jeden z nich za bouře zničen, druhý fungoval řadu měsíců.

Příčiny úspěchu spojenecké invaze:

Mimo jiné pečlivé plánování a utajení celé operace, vhodná volba prostoru pro vylodění a výrazná materiální převaha. Spojencům pomohlo i téměř naprosté ovládnutí vzdušného prostoru i moře. I v dalších fázích bojů ve Francii způsobovaly letecké útoky Němcům značné problémy při dopravě posil na bojiště.

Zmatení Němců. Celý první den bylo německé velení přesvědčeno, že vylodění a vzdušný výsadek v Normandii je jen klamným manévrem a váhalo s nasazením strategických záloh, zejména tankových jednotek, které mohly v případě včasného zásahu znamenat pro spojence značné potíže.

Nejednotnost v německém velení. Francouzské bojiště podléhalo dvěma velitelům, maršálům von Runstedtovi a Ewinu Rommelovi. O nasazení značné části tankových rezerv ale nemohl rozhodnout ani jeden z nich, to příslušelo jen nejvyššímu velení, tedy Adolfu Hitlerovi.

Českoslovenští vojáci za invaze:

Kromě jednotlivců českého či slovenského původu se bojů během invaze zúčastnili hlavně českoslovenští piloti. Byli to stíhači z 310. a 312. perutě, kteří operovali nad Francií i jejich kolegové z 312. bombardovací perutě - ti v té době hlídkovali nad kanálem La Manche.

Na podzim 1944 zasáhla do bojů i Československá samostatná obrněná brigáda, kterou britské velení pověřilo obléháním přístavu Dunkerque. Ten zůstal v německých rukou až do května následujícího roku, posádka se vzdala až po německé kapitulaci 8. května 1945.

Související

Více souvisejících

Den D (oslavy vylodění spojeneckých vojsk) II. světová válka historie

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

včera

včera

Helena Zeťová

Zemřela zpěvačka Helena Zeťová

Česko zasáhla jen pár dní před letošními Vánocemi nečekaná tragédie. Ve věku pouhých 44 let zemřela zpěvačka Helena Zeťová. Podle dostupných informací došlo k jejímu úmrtí za tragických okolností. 

včera

včera

České centrum v Kyjevě

Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum

Během pátečního raketového útoku ruské armády na ukrajinskou metropoli Kyjev bylo zasaženo i České centrum, které utrpělo škody v důsledku tlakové vlny. V době útoku se v budově nenacházeli žádní lidé, ale v okolních bytech žili civilisté, jak uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský na sociální síti X.

včera

včera

Karel III. stále nemá vyhráno. Palác odhalil, jak bude pokračovat boj s rakovinou

Dvě velké rány letos postihly britskou královskou rodinu, když byla diagnostikována rakovina králi Karlovi III. i princezně Kate. Zatímco manželka následníka trůnu již v září ukončila chemoterapii, léčba panovníka pokračuje. A podle nejnovějších informací bude pokračovat i v příštím roce. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy