Den D: "No co, tak tedy začneme válku zde!" Zajímavosti o spojenecké invazi v Normandii

6. června 1944 se v Normandii vylodila spojenecká vojska. Do historických knih se dostal například americký brigádní generál Theodore Roosevelt. Když zjistil, že v čele svých jednotek přistál na pláži Utah o téměř dva kilometry jinde, prohlásil: "No co, tak tedy začneme válku zde!"

Proslulým se stal i okamžik poledního setkání výsadkářů, kteří byli od půlnoci v týlu německých sil, s posilami u řeky Orne. V čele dorazivších commandos totiž po boku velitele, lorda Lovata, vyhrával na svůj nástroj jeho osobní dudák.

Jako první padlý na straně spojenců je udáván Emile Bouetard, člen de Gaullových jednotek Svobodných Francouzů, který seskočil v noci z 5. na 6. června. Některé zdroje udávají, že jej zabil gruzínský voják Ruské osvobozenecké armády generála Vlasova.

Nová technika:

Variace na tradiční tanky. Německé obránce překvapily například obojživelné, takzvané DD tanky. Plovoucí shermany s lodním šroubem a nepropustným obalem se velmi osvědčily na všech místech, kde se je navzdory počasí podařilo nasadit. Podobný úspěch měly i další novinky - odminovací a mostní tanky nebo tanky, které pomocí rohoží zpevňovaly půdu pro další stroje.

Umělé přístavy. Byly vybudovány u vyloďovacích pláží a úspěšně nahradily v té době ještě nedostupné nebo zničené francouzské přístavy. Přestože byl jeden z nich za bouře zničen, druhý fungoval řadu měsíců.

Příčiny úspěchu spojenecké invaze:

Mimo jiné pečlivé plánování a utajení celé operace, vhodná volba prostoru pro vylodění a výrazná materiální převaha. Spojencům pomohlo i téměř naprosté ovládnutí vzdušného prostoru i moře. I v dalších fázích bojů ve Francii způsobovaly letecké útoky Němcům značné problémy při dopravě posil na bojiště.

Zmatení Němců. Celý první den bylo německé velení přesvědčeno, že vylodění a vzdušný výsadek v Normandii je jen klamným manévrem a váhalo s nasazením strategických záloh, zejména tankových jednotek, které mohly v případě včasného zásahu znamenat pro spojence značné potíže.

Nejednotnost v německém velení. Francouzské bojiště podléhalo dvěma velitelům, maršálům von Runstedtovi a Ewinu Rommelovi. O nasazení značné části tankových rezerv ale nemohl rozhodnout ani jeden z nich, to příslušelo jen nejvyššímu velení, tedy Adolfu Hitlerovi.

Českoslovenští vojáci za invaze:

Kromě jednotlivců českého či slovenského původu se bojů během invaze zúčastnili hlavně českoslovenští piloti. Byli to stíhači z 310. a 312. perutě, kteří operovali nad Francií i jejich kolegové z 312. bombardovací perutě - ti v té době hlídkovali nad kanálem La Manche.

Na podzim 1944 zasáhla do bojů i Československá samostatná obrněná brigáda, kterou britské velení pověřilo obléháním přístavu Dunkerque. Ten zůstal v německých rukou až do května následujícího roku, posádka se vzdala až po německé kapitulaci 8. května 1945.

Související

Více souvisejících

Den D (oslavy vylodění spojeneckých vojsk) II. světová válka historie

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 40 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čerpací stanice, ilustrační fotografie.

Pohonné hmoty mají zlevnit. Navzdory začátku motoristické sezóny

Cena benzinu překročila 40 korun za litr, nafta je o více než korunu levnější. Navzdory zahájení motoristické sezóny se čeká první letošní výraznější zlevňování pohonných hmot. Důvodem je znatelný pokles cen ropy, která se minulý týden prodávala za cenu kolem 90 dolarů za barel. Nyní stojí méně než 84 dolarů. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ruská balistická raketa zasáhla Oděsu. Ukrajina útočí na energetickou infrastrukturu Ruska

Ukrajinské drony v noci na čtvrtek podnikly údery proti energetické infrastruktuře ve Smolenské, Oriolské a Kurské oblasti, uvádějí gubernátoři jednotlivých oblastí. Uvedla to agentura Reuters. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy