Německá sociální demokracie (SPD) zatím neodchází z koaliční vlády s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové (CDU). Na tiskové konferenci v Berlíně se tak vyjádřila dosavadní místopředsedkyně SPD Malu Dreyerová, jež je po překvapivém odchodu Andrey Nahlesové z čela strany jedním z trojice politiků, kteří SPD dočasně vedou. Řádného předsedu si sociální demokraté zvolí později.
"Po vnitrostranickém referendu jsme se rozhodli jít do velké koalice a my smlouvy dodržujeme," zdůraznila Dreyerová. "A v této velké koaliční smlouvě je také pasáž o revizní klauzuli," poznamenala dále v narážce na ustanovení, které počítá s tím, že strany koalice v polovině funkčního období - tedy letos na podzim - přezkoumají své dosavadní vládní působení.
Řada pozorovatelů tento termín, který přijde po dvojici zemských voleb na východě Německa, v nichž SPD zřejmě znovu propadne, vidí jako možný začátek konce již třetí velké koalice za poslední čtyři volební období. SPD se o způsobu, jakým k přezkumu dosavadní činnosti vlády přistoupí, chce dohodnout 24. června.
Rücktritt von Andrea #Nahles: #SPD wird kommissarisch von Trio geführt werden // via @rponline // #Dreyer #Schwesig #SchaeferGuembel https://t.co/C4Xfh8Ra7a
— chbarra (@chbarra) 3. června 2019
Stejný den má být také jasno, jak a kdy zvolí nového předsedu. Zatím sociální demokraty povede trojice dosavadních místopředsedů - Dreyerová, ministerská předsedkyně Meklenburska-Předního Pomořanska Manuela Schwesigová a šéf hesenské SPD Thorsten Schäfer-Gümbel. Podle Schwesigové proto, aby nynější složitou situaci zvládli. Žádný z trojice nebude kandidovat na řádného předsedu.
Výběr dlouhodobého lídra strany, která v posledních dvou celoněmeckých volbách zaznamenala dvojici svých nejhorších výsledků v dějinách spolkové republiky a nachází se v těžké krizi, i proto bude zřejmě poměrně složitý. Na post, který Nahlesová opustila po prohře v eurovolbách a tvrdé a podle mnohých často podpásové a vyloženě nepřátelské kritice od svých spolustraníků, se nikdo nehrne.
Místopředseda strany a ministr financí Olaf Scholz se už nechal slyšet, že o funkci nemá zájem. Totéž učinil dolnosaský ministerský předseda Stephan Weil a dnes i Dreyerová se Schwesigovou, jejíž jméno se skloňovalo vůbec nejčastěji.
Jako o možné kandidátce se tak nyní mluví především o dvaačtyřicetileté starostce severoněmeckého Flensburgu Simone Langeové, která loni v souboji o funkci šéfky SPD podlehla právě Nahlesové. Není také vyloučené, že stranu povede dvojice - žena a muž.
Sociální demokraté musí obsadit i post šéfa poslanecké frakce, kterého se Nahlesová kvůli propadu strany v evropských volbách, v nichž SPD získala jen 15,8 procenta hlasů, oficiálně vzdá v úterý. Dočasně ji zastoupí dosavadní místopředseda poslanců SPD Rolf Mützenich.
Pro budoucnost Německa je ale zcela nejdůležitější, aby si sociální demokraté vyjasnili svůj dlouhodobý postoj ke koaliční vládě. Nespokojenost s velkou koalicí je znát u veřejnosti i uvnitř SPD, kde po rozhodnutí Nahlesové místy přerůstá v otevřené volání po ukončení této spolupráce. Požadují ho například sociální demokraté v Sasku-Anhaltsku. Možná kandidátka na předsedkyni Langeová zase chce, aby o setrvání sociální demokracie ve vládě rozhodli straníci v referendu.
O zachování koalice zatím jednotně usilují CDU i CSU. Šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová, jejíž strana se chce po propadu v eurovolbách více zaměřit na ochranu klimatu nebo digitalizaci, věří, že SPD nakonec učiní takové rozhodnutí, aby to bylo možné. Předseda CSU Markus Söder sociální demokraty zase vyzval, aby dali jasně najevo, jaký mají ke koalici postoj.
Pokud by SPD nakonec skutečně kabinet Merkelové opustila, čekaly by Německo podle všeho předčasné volby. Jedinou další realistickou vládní variantu - koalici CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených - už totiž vyloučili zástupci ekologické strany. Šéfka Zelených Annalena Baerbocková koaličním uskupením vzkázala, že její strana není žádným náhradním kolem. V případě rozpadu koalice je podle ní nutné se znovu zeptat voličů. Právě Zelení, kteří teď mají rekordní podporu veřejnosti kolem 20 procent, by z předčasného hlasování mohli těžit nejvíce.
Související
Scholzova SPD by byla ve volbách až třetí. Němcům se stále více zamlouvá AfD
Schröder unikne trestu za vstřícnost k Rusku
Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) , Konzervativní unie CDU/CSU , Německo , Malu Dreyerová (SPD) , Andrea Nahlesová , Angela Merkelová
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek