Favoritem voleb v Dánsku je sociální demokracie, populisté padají. Proti muslimům jsou všichni

Opoziční sociální demokraté míří podle posledních průzkumů veřejného mínění k vítězství v parlamentních volbách v Dánsku, které se uskuteční tuto středu. Triumf Sociálnědemokratické strany se očekává i přesto, že nedávné volby do Evropského parlamentu vyhrála středopravá Liberální strana Venstre premiéra Larse Lökkeho Rasmussena. Zklamáním budou parlamentní volby zřejmě pro protiimigrační Dánskou lidovou stranu (DF), které uškodily korupční skandály a jíž značnou část voličů odlákaly tradiční dánské strany prosazující dnes podobně přísný postoj vůči žadatelům o azyl jako DF.

V průzkumu institutu Megafon zveřejněném 2. června vyjádřilo podporu sociálním demokratům v čele s Mette Frederiksenovou 25,2 procenta dotázaných, Liberální straně Venstre 20,9 procenta respondentů a třetí skončila Dánská lidová strana s podporou 11,2 procenta, což je o téměř deset procentních bodů méně, než DF získala ve volbách v roce 2015.

Podle průzkumu ústavu Voxmeter opoziční blok středolevých a levicových stran, kam se řadí i Socialistická lidová strana, Radikální strana Venstre a Červeno-zelené spojenectví, má šanci získat 59,2 procenta hlasů.

Se den seneste meningsmåling foretaget af Voxmeter her: https://t.co/LbN2zPM5hE #dkpol pic.twitter.com/hS4SOXkt3B

— Voxmeter (@voxmeter) 4. června 2019

Kampani před parlamentními volbami dominovala témata migrace, sociálního zabezpečení a klimatických změn. Sociální demokraté si přízeň voličů získali sliby zvýšit veřejné výdaje a omezit přistěhovalectví s cílem ochránit sociální systém země a integrovat ty migranty, kteří do Dánska přišli v minulých letech.

V rámci opatření zaměřených na omezení přílivu uprchlíků většina velkých dánských politických stran, včetně sociálních demokratů, podpořila v roce 2016 i kontroverzní zákon o konfiskaci majetku migrantů za účelem financování jejich pobytu, který list The Washington Post přirovnal k olupování Židů nacisty za druhé světové války.

Podobně tradiční strany schválily zákaz zahalování obličeje na veřejnosti, který je spojován především s ženskými muslimskými oděvy jako burka a nikáb, či návrh zdvojnásobit tresty za činy, jako jsou krádeže či vandalismus, v oblastech s vysokou nezaměstnaností a kriminalitou obývaných převážně přistěhovalci a jejich potomky.

Dánsko v roce 2015 patřilo s 21.000 žadateli o azyl k zemím, kam přišlo nejvíc uprchlíků v přepočtu na obyvatele. V důsledku zpřísnění dánských přistěhovaleckých zákonů počet žadatelů o azyl v zemi od té doby výrazně klesl a v roce 2017 dosáhl pouhých 3500. Obě velké strany - sociální demokracie i liberálové - zdůraznily, že budou pokračovat v tvrdém postoji k imigraci, který očividně nachází odezvu u řady voličů.

"Pokud budou o problémech spojených s migrací mluvit jen ultrapravicové strany, pak budou občané hledat řešení u krajní pravice," řekl v rozhovoru s listem Financial Times Mattias Tesfaye, který je mluvčím Sociálnědemokratické strany pro migraci. "Kdybych byl příslušník liberální pravice nebo žil v nějaké anglosaské zemi, pak by otevřené hranice nepředstavovaly problém. Ve skandinávském sociálním státě ale musí být imigrace kontrolovaná," dodal.

Dánsko se svým štědrým sociálním systémem a dobře fungující ekonomikou bylo zastánci sociálního státu vždy dáváno za ukázkový příklad. Pravicové vlády ale v poslední době snižovaly výdaje na školství a zdravotnictví, což během deseti let vedlo k uzavření pětiny státních škol a čtvrtiny státních nemocnic, uvedla agentura Reuters. Výdaje na služby pro seniory starší 65 let, jako jsou například pečovatelské domy či rehabilitace po nemoci, klesly o 25 procent.

Předchozí vlády rovněž v reakci na stárnutí dánské populace prosadily nepopulární opatření v podobě postupného zvýšení důchodového věku ze stávajících 65 na celosvětově rekordních 73 let a zkrátily dobu vyplácení podpory v nezaměstnanosti ze čtyř na dva roky. Sociálnědemokratická strana slibuje, že tento trend zastaví, přičemž chce například lidem, kteří pracovali více než 40 let, umožnit dřívější odchod do důchodu.

Vize Frederiksenové, která by se ve svých 41 letech mohla stát nejmladším dánským premiérem, považuje vůdce liberálů Rasmussen za nerealistické. "Buď budou její voliči nesmírně zklamaní, nebo zanechá obrovskou díru ve státním rozpočtu," prohlásil Rasmussen o své soupeřce.

Související

Více souvisejících

dánsko volby v Dánsku Lars Løkke Rasmussen

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy