Favoritem voleb v Dánsku je sociální demokracie, populisté padají. Proti muslimům jsou všichni

Opoziční sociální demokraté míří podle posledních průzkumů veřejného mínění k vítězství v parlamentních volbách v Dánsku, které se uskuteční tuto středu. Triumf Sociálnědemokratické strany se očekává i přesto, že nedávné volby do Evropského parlamentu vyhrála středopravá Liberální strana Venstre premiéra Larse Lökkeho Rasmussena. Zklamáním budou parlamentní volby zřejmě pro protiimigrační Dánskou lidovou stranu (DF), které uškodily korupční skandály a jíž značnou část voličů odlákaly tradiční dánské strany prosazující dnes podobně přísný postoj vůči žadatelům o azyl jako DF.

V průzkumu institutu Megafon zveřejněném 2. června vyjádřilo podporu sociálním demokratům v čele s Mette Frederiksenovou 25,2 procenta dotázaných, Liberální straně Venstre 20,9 procenta respondentů a třetí skončila Dánská lidová strana s podporou 11,2 procenta, což je o téměř deset procentních bodů méně, než DF získala ve volbách v roce 2015.

Podle průzkumu ústavu Voxmeter opoziční blok středolevých a levicových stran, kam se řadí i Socialistická lidová strana, Radikální strana Venstre a Červeno-zelené spojenectví, má šanci získat 59,2 procenta hlasů.

Se den seneste meningsmåling foretaget af Voxmeter her: https://t.co/LbN2zPM5hE #dkpol pic.twitter.com/hS4SOXkt3B

— Voxmeter (@voxmeter) 4. června 2019

Kampani před parlamentními volbami dominovala témata migrace, sociálního zabezpečení a klimatických změn. Sociální demokraté si přízeň voličů získali sliby zvýšit veřejné výdaje a omezit přistěhovalectví s cílem ochránit sociální systém země a integrovat ty migranty, kteří do Dánska přišli v minulých letech.

V rámci opatření zaměřených na omezení přílivu uprchlíků většina velkých dánských politických stran, včetně sociálních demokratů, podpořila v roce 2016 i kontroverzní zákon o konfiskaci majetku migrantů za účelem financování jejich pobytu, který list The Washington Post přirovnal k olupování Židů nacisty za druhé světové války.

Podobně tradiční strany schválily zákaz zahalování obličeje na veřejnosti, který je spojován především s ženskými muslimskými oděvy jako burka a nikáb, či návrh zdvojnásobit tresty za činy, jako jsou krádeže či vandalismus, v oblastech s vysokou nezaměstnaností a kriminalitou obývaných převážně přistěhovalci a jejich potomky.

Dánsko v roce 2015 patřilo s 21.000 žadateli o azyl k zemím, kam přišlo nejvíc uprchlíků v přepočtu na obyvatele. V důsledku zpřísnění dánských přistěhovaleckých zákonů počet žadatelů o azyl v zemi od té doby výrazně klesl a v roce 2017 dosáhl pouhých 3500. Obě velké strany - sociální demokracie i liberálové - zdůraznily, že budou pokračovat v tvrdém postoji k imigraci, který očividně nachází odezvu u řady voličů.

"Pokud budou o problémech spojených s migrací mluvit jen ultrapravicové strany, pak budou občané hledat řešení u krajní pravice," řekl v rozhovoru s listem Financial Times Mattias Tesfaye, který je mluvčím Sociálnědemokratické strany pro migraci. "Kdybych byl příslušník liberální pravice nebo žil v nějaké anglosaské zemi, pak by otevřené hranice nepředstavovaly problém. Ve skandinávském sociálním státě ale musí být imigrace kontrolovaná," dodal.

Dánsko se svým štědrým sociálním systémem a dobře fungující ekonomikou bylo zastánci sociálního státu vždy dáváno za ukázkový příklad. Pravicové vlády ale v poslední době snižovaly výdaje na školství a zdravotnictví, což během deseti let vedlo k uzavření pětiny státních škol a čtvrtiny státních nemocnic, uvedla agentura Reuters. Výdaje na služby pro seniory starší 65 let, jako jsou například pečovatelské domy či rehabilitace po nemoci, klesly o 25 procent.

Předchozí vlády rovněž v reakci na stárnutí dánské populace prosadily nepopulární opatření v podobě postupného zvýšení důchodového věku ze stávajících 65 na celosvětově rekordních 73 let a zkrátily dobu vyplácení podpory v nezaměstnanosti ze čtyř na dva roky. Sociálnědemokratická strana slibuje, že tento trend zastaví, přičemž chce například lidem, kteří pracovali více než 40 let, umožnit dřívější odchod do důchodu.

Vize Frederiksenové, která by se ve svých 41 letech mohla stát nejmladším dánským premiérem, považuje vůdce liberálů Rasmussen za nerealistické. "Buď budou její voliči nesmírně zklamaní, nebo zanechá obrovskou díru ve státním rozpočtu," prohlásil Rasmussen o své soupeřce.

Související

Více souvisejících

dánsko volby v Dánsku Lars Løkke Rasmussen

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 7 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy