Hledání následníka Theresy Mayové v čele britské vládní Konzervativní strany dnes oficiálně začalo. Zájem o nejvyšší stranický post oznámilo zatím jedenáct politiků z řad konzervativců. Za favorita klání, jehož vítěz nahradí Mayovou také ve funkci ministerské předsedkyně, je považován bývalý ministr zahraničí Boris Johnson.
Nominační proces potrvá do dnešní 18:00 SELČ. Každý z kandidátů potřebuje podporu nejméně osmi poslanců, aby se o funkci mohl ucházet. Dosud tento práh překročilo šest z 11 uchazečů. Po sérii hlasování konzervativních poslanců v příštích 14 dnech zbudou pouze dva kandidáti, o kterých následně bude hlasovat členská základna. Nový předseda by měl být znám do konce července.
Mayová v pátek rezignovala na funkci předsedkyně strany kvůli sporům kolem brexitu. Opakovaně se jí nepodařilo v britském parlamentu prosadit kompromisní dohodu o odchodu Británie z Evropské unie, kterou připravili britští a unijní vyjednavači a proti které se postavila i část konzervativních poslanců.
Za favorita soupeření o křeslo Mayové platí zastánce tvrdého brexitu a bývalý ministr zahraničí Boris Johnson. Přisuzují se mu především schopnosti přilákat zastánce odchodu Británie z EU zpět ke Konzervativní straně.
Johnson se v neděli postaral o rozruch, když řekl, že by jako premiér zadržel dohodnutou platbu 39 miliard liber (1,12 bilionu Kč) jako finanční vyrovnání s EU, dokud Brusel nedá Londýnu lepší podmínky pro odchod z evropského bloku. Zrušil by též takzvanou irskou pojistku, která má za cíl zabránit obnovení klasické hranice mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem. Má rovněž v úmyslu snížit daně podnikatelům a zvýšit práh, od něhož zaměstnanci platí 40procentní daň z příjmu.
Šance vystřídat Mayovou v čele strany má ovšem i ministr zahraničí Jeremy Hunt, který v této pozici nahradil právě Johnsona. Je ale mnohými považován za nedostatečně výrazného, aby přilákal konzervativcům ztracené voliče. Hunt při referendu v roce 2016 hlasoval pro setrvání v unii, nyní však slibuje vyjednat lepší dohodu a vyvést Británii z EU. Pro svou kandidaturu získal podporu vlivné ministryně práce Amber Ruddové a ministryně obrany Penny Mordauntové.
Naopak vyhlídky dalšího z uchazečů, ministra životního prostředí a jednoho z vůdců kampaně za odchod Británie z EU, Michaela Govea se nejspíše značně snížily poté, co o víkendu pod tlakem přiznal, že před 20 lety bral kokain. On sám svůj prohřešek označil za velkou chybu, kandidatury se ovšem přes vlnu kritiky vzdát nehodlá.
Exministr pro brexit Dominic Raab je mezi uchazeči hlavním oponentem Johnsona v brexitovém křídle strany. O Británii tvrdí, že byla "ponížena" brexitovým vyjednáváním.
Do you agree with me that politicians should deliver their promises on Brexit?Sign up to my campaign today at https://t.co/tzNMbAwj92 ? pic.twitter.com/AL3HoRbCB3
— Dominic Raab (@DominicRaab) 4. června 2019
Další z kandidátů Matt Hancock na téma brexitu uvedl, že politici musí být upřímní ohledně kompromisů, jejichž cílem je brexitovou dohodu prosadit v dolní komoře parlamentu. Stanici BBC řekl, že odchod bez dohody parlament nikdy neschválí. Pokusil by se znovu projednat smlouvu s EU, ale hlavně by se soustředil na to, aby smlouva prošla parlamentem.
Bývalý bankéř a syn pákistánského řidiče autobusu Sajid Javid je od dubna letošního roku britským ministrem vnitra. V této pozici měl na starosti i záležitosti imigrace, která stála v popředí kampaně za brexit. Před svou kandidaturou do čela konzervativců na sebe upozornil tvrdým postojem při potírání pašeráků převážejících migranty malými čluny přes průliv La Manche.
Mark Harper, Esther McVeyová, Rory Stewart, Sam Gyimah a Andrea Leadsomová zatím nedosáhli potřebné podpory osmi poslanců. Hrozí jim proto, že budou z nominace vyřazeni.
Související
Premiér Sunak podal králi demisi. Po historické porážce Konzervativců končí i v čele strany
Volby v Británii: Starmer vystřídá Sunaka, který uznal porážku. Labouristé mají přes 400 křesel
Konzervativní strana (VB) , Theresa Mayová , Velká Británie , Boris Johnson , Jeremy Hunt (britský politik) , Michael Gove (UK ministr) , Dominic Raab
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 minutou
Šestý díl třinácté řady StarDance: Porota poprvé udělila nejvyšší počet bodů
před 51 minutami
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
před 2 hodinami
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
před 3 hodinami
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
před 4 hodinami
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
před 5 hodinami
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
před 6 hodinami
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
před 7 hodinami
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
před 8 hodinami
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
před 9 hodinami
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
před 10 hodinami
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
před 11 hodinami
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
před 12 hodinami
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
před 13 hodinami
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
před 14 hodinami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.
Zdroj: Libor Novák