Začnou války kvůli rybám? Studie vydala znepokojivé varování

Evropském vodám hrozí ztráta 30% ryb kvůli klimatickým změnám, tvrdí nová studie. V kombinaci s nadměrným rybolovem to představuje značnou hrozbu pro život pobřežních národů a může vést ke konfliktům nad vodami.

Podle studie vydané v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů, Proceedings of the National Academy of Sciences, oceány ztratí globálně 5% mořských živočichů za každý stupeň globálního oteplování. Zvláště tvrdě klimatické změny postihují dle autorů zprávy velké ryby.

Boris Worm, jeden z autorů zprávy, sdělil serveru Deutsche Welle, že Evropa se zatím necítí být klimatickými změnami tak zasažena jako lidé z Bangladéše nebo subsaharské Afriky. Studie však odhaluje, že v souvislosti s mořským životem je velmi zranitelná. Už nyní v různých regionech Evropy došlo k 15-20% redukci produktivní kapacity mořského ekosystému a vědci očekávají další 30% pokles v důsledku klimatických změn.

Zatímco podle autorů studie jsou „dobrými zprávami“, že hlavní stavební kameny mořského života, plankton a bakterie, jsou klimatickými změnami ovlivňovány poměrně umírněně, „špatnými zprávami“ je, že mořští živočichové, které lidé přímo konzumují, jsou tím výrazně zasaženy, zvláště pak velké ryby.

Oteplování vod vede k odlivu ryb z teplejších krajin do těch chladnějších. Mnohé z nich se tak přesouvají do Severního moře. Podle Worma skutečně lze sledovat v severních vodách vzestup celkové biomasy. Nicméně, stále platí, že i Severní moře zažívá pokles produktivních kapacit.

Klimatické změny kromě oteplování vod vedou i k tomu, že jsou více kyselejší a mají méně kyslíku. To škodí mořskému životu.

Mořskému ekosystému ani neprospívá nadměrný rybolov. Jedny z největších poklesů, které autoři studie zaznamenaly, souvisí s kombinací negativních efektů globálního oteplování a nadměrného rybolovu, poznamenává Worm. Dle něj efekt nadměrného rybolovu na mořskou animální biomasu je mnohem větší než klimatické změny, ty ji však ovlivňují konstantně a dlouhodobě bez ohledu na to, jestli k rybolovu dochází či ne.

Studie varuje, že menší počet ryb, které jsou nepostradatelnou součástí jídelníčku a životní správy přímořských národů, může mezi národy rozpoutat konflikty, jak ryby se budou přesouvat mezi vodami a v těch dřívějších jich bude čím dál méně.

Pokud světové emise skleníkových plynů zůstanou na současné úrovni povede to k 17% ztrátě biomasy v roce 2100, varuje studie. Pokud se však světu podaří je snížit, ztráty mohou být omezeny na pouhých 5%, uvádí studie.

Související

Více souvisejících

Ryby Oceán Voda Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 47 minutami

před 56 minutami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 3 hodinami

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 4 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 5 hodinami

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 5 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Aktualizováno včera

10 % minimum, 20 % na EU. USA zavedou reciproční cla a 25% cla na automobily, oznámil Trump

Spojené státy zavedou od zítřejšího dne na řadu států reciproční cla zhruba do poloviční výše a minimální cla ve výši 10 %. V dlouho očekávaném projevu to během „Dne osvobození“ oznámil americký prezident Donald Trump. O půlnoci také začnou platit 25% cla na zahraniční automobily.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy