Čaputová se už dostala do sporu s Ficem, jeho "ultimátum" rezolutně odmítla

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se krátce po sobotní inauguraci dostala do křížku se šéfem nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a expremiérem Robertem Ficem kvůli postupu při jmenování soudců ústavního soudu, který stále nepracuje v kompletním složení. Čaputové se dnes ale ve sporu nepřímo zastal předseda parlamentu a šéf koaliční Slovenské národní strany Andrej Danko. Premiér a místopředseda Směru-SD Peter Pellegrini se vyslovil za obnovení činnosti soudu v plném rozsahu.

Fico, jenž letos neuspěl se svými ambicemi stát se předsedou ústavního soudu, podmínil další volbu kandidátů na ústavní soudce tím, že Čaputová ze stávajícího seznamu jmenuje několika nových soudců. To dnes Čaputová odmítla, poslanci podle ní nezvolili potřebný počet kandidátů.

"Nebudu podléhat jakýmkoliv politickým tlakům. Mé stanovisko se nemění. Ústava hovoří jasně o tom, že povinností parlamentu je zvolit dvojnásobný počet kandidátů (na ústavní soudce) k počtu volných míst," řekla Čaputová novinářům po jednání s Dankem.

Letos v únoru skončilo funkční období devíti z celkového počtu 13 soudců ústavního soudu, jehož činnost následně byla na dva měsíce ochromena. Sněmovna ani na třech svých schůzích nezvolila potřebných 18, ale dohromady jen 12 kandidátů.

Navzdory tomu bývalý prezident Andrej Kiska ještě v dubnu jmenoval tři nové ústavní soudce. Zdůvodnil to mimořádnými okolnostmi a snahou zajistit fungování vrcholné instituce alespoň v omezeném režimu. Stejně jako Čaputová i Kiska podmiňoval jmenování dalších ústavních soudců zvolením potřebného počtu kandidátů.

Nyní má slovenský ústavní soud sedm soudců, což je nejnižší možný počet, aby například mohl posuzovat soulad zákonů s ústavou.

Podle Danka je nejvyšší čas zvolit potřebný počet kandidátů. "Jako předseda Národní rady chci, aby tento proces byl uzavřen a definitivně vyřešen," řekl Danko.

Pro plnou obnovu činnosti se vyslovil i premiér. "Ságu volby ústavních soudců je třeba co nejdříve ukončit. Je třeba plně obnovit funkčnost ústavního soudu," uvedl Pellegrini, který se rovněž setkal s Čaputovou. Dodal, že ale na rozhodnutí poslaneckého klubu své strany nemá vliv.

Před první kolem volby kandidátů letos v únoru se expremiér Fico kandidatury vzdal. Tehdejší prezident Kiska totiž odmítl Ficovy ambice stát se předsedou ústavního soudu. Proti přestupu Fica na ústavní soud se v kampani před březnovými prezidentskými volbami postavila i Čaputová.

Související

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová Robert Fico Slovensko Andrej Danko

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Íránské jaderné zařízení Fordo

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza

Americký útok na íránská jaderná zařízení, který prezident Donald Trump označil za „spektakulární vojenský úspěch“, sice způsobil rozsáhlé škody, ale zároveň může paradoxně urychlit ambice Teheránu získat jadernou zbraň. Analýza CNN poukazuje na to, že i když byly klíčové íránské jaderné komplexy silně zasaženy, neznamená to konec hrozby. Naopak – mohlo dojít k jejímu prohloubení.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

před 1 hodinou

Hormuzský průliv

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Trump ukončil Hlas Ameriky. Nechal propustit stovky novinářů

Administrativa Donalda Trumpa propustila stovky novinářů americké vládní zpravodajské agentury Voice of America (VOA), což podle mnohých fakticky znamená její zánik. Americký prezident tak pokračuje v rozsáhlém omezování federálních médií, která dlouhodobě kritizuje za údajnou „levicovou zaujatost“.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

izraelská vlajka, ilustrační fotografie

Izrael opět zachraňuje svět. Před čtyřiceti lety se mu to povedlo se Saddámem, teď se pokouší o totéž proti Íránu

Když Izrael v roce 1981 zničil irácký jaderný reaktor Osirak, sklidil celosvětové odsouzení. Přesto se později ukázalo, že šlo o krok s dalekosáhlými důsledky. Dnes se situace opakuje: izraelské letectvo zaútočilo na íránská jaderná zařízení – a Spojené státy se poprvé přidaly. Kritika je silná a riziko eskalace vysoké. Ale možná, že svět opět jednou uzná, že tento zásah přišel v pravou chvíli.

včera

OSN

Budeme se bránit, vzkázal Írán USA. Kvůli útoku žádá o zasedání RB OSN

„Spojené státy překročily velmi vážnou červenou linii tím, že zaútočily na naše jaderná zařízení. Máme právo se bránit – a toto právo uplatníme,“ uvedl Aragčí s odkazem na legitimní právo na sebeobranu. Zároveň připustil, že po tomto kroku si není jistý, „kolik prostoru pro diplomacii vůbec zbývá“.

včera

Petr Fiala

"Snad si to dobře rozmyslel." Česko reaguje na americký útok na Írán, Fiala jej hájí, Babiš varuje

Česká politická scéna v neděli reagovala na překvapivý americký útok na tři íránská jaderná zařízení, který Spojené státy provedly v noci na sobotu ve spolupráci s Izraelem. Podle prezidenta Donalda Trumpa šlo o „spektakulární vojenský úspěch“ a snahu donutit Írán ke kapitulaci v otázce jeho jaderného programu. Český premiér Petr Fiala (ODS) i ministryně obrany Jana Černochová útok v zásadě podpořili, zatímco předseda hnutí ANO Andrej Babiš vyjádřil obavy z možného zhoršení situace v regionu.

včera

včera

Napětí v USA stoupá. Trump slaví, Bílý dům se ale obává odvety Íránu

Spojené státy se ocitly v novém bodu napětí poté, co prezident Donald Trump v sobotu večer v televizním projevu oznámil „úspěšné“ letecké údery na íránská jaderná zařízení. Zatímco šéf Bílého domu zněl při vystoupení z Oválné pracovny vítězoslavně, uvnitř jeho administrativy převládá opatrnost a obavy z možné tvrdé odvety Teheránu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy