Kypr a Řecko žádají Brusel o pomoc. EU by měla zaujmout tvrdší postoj k Turecku

Kypr věří, že Evropská unie zaujme ve sporu o těžbu ropy a plynu u svého pobřeží tvrdší postoj vůči Turecku, které v oblasti provádí průzkumné vrty. Řekl to dnes kyperský prezident Nikos Anastasiadis. Ze stejného důvodu dnes telefonoval řecký premiér Alexis Tsipras předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Kypr v pondělí z pozice členského státu EU varoval, že pokud se nedočká zastání, mohl by blokovat dohody o vstupu Albánie a Severní Makedonie do EU.

Nikósie tvrdí, že Turecko nerespektuje výlučnou ekonomickou zónu Kyperské republiky. Podle Ankary mají na nerostné bohatství nárok Turecko i Turci ze severní části ostrova.

"Jsem přesvědčen, že Evropská unie se bude (k věci) příště stavět důrazněji, a právě toho jsme chtěli dosáhnout," řekl Anastasiadis novinářům v Nikósii.

Turecká loď Fatih s vrtnou soupravou kotví od počátku května na západ od Kypru a už začala s průzkumnými vrty. Ankara oblast označuje za turecký pevninský práh.

"Nyní jsme v hloubce zhruba 3000 metrů. Chceme se dostat do 5000 až 5500 metrů pod hladinou moře," řekl agentuře Anadolu turecký ministr energetiky Fatih Dönmez. "Pro tento úkol jsme si vymezili 100 až 120 dní. Cíle bychom měli dosáhnout na konci července," dodal.

Tento týden má další podobná turecká loď jménem Yavuz vyplout k místu západně od ostrova, do oblasti, kterou si nárokují turečtí Kypřané.

O zahájení přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií jednají ministři zahraničí unijních zemí v Lucemburku. "Nechte nás to vyřešit s ohledem na vývoj. Cílů se nedosahuje prohlášeními, které zavání tureckou rétorikou," odpověděl Anastasiadis na otázku, zda bude Kypr závěry schůzky blokovat.

Ankara tradičně hájí zájmy Severokyperské turecké republiky, která vznikla na severu ostrova v roce 1974, kdy tam Turecko vyslalo vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. V jižní části ostrova se nachází mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je od roku 2004 členem EU. Severokyperskou republiku uznává jen Turecko.

Turecko je už několik let ve sporu s Aténami a řeckou částí Kypru kvůli těžbě v moři u jižního pobřeží Kypru, kde už provádí průzkumné vrtymimo jiné italská společnost ENI, francouzský Total či americký koncern Exxon Mobil. Ankara tvrdí, že z těžby plynu v této oblasti by měli profitovat rovněž obyvatelé Severního Kypru.

Související

Více souvisejících

Kypr Řecko Turecko ropa EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 37 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy