Pakt CDU s protiuprchlickou AfD? V Německu se vyrojily divoké spekulace

Předsedkyně německých vládních křesťanských demokratů (CDU) Annegret Krampová-Karrenbauerová si nedokáže představit, že by její strana kdy spolupracovala s protestní a protiimigrační stranou Alternativa pro Německo (AfD). Řekla to v diskusním pořadu veřejnoprávní televize ARD Anne Will.

O možnosti povolební spolupráce CDU a AfD se v Německu mluví především v souvislosti se zářijovými zemskými hlasováními v Sasku a Braniborsku. V obou východoněmeckých spolkových zemích může poprvé zvítězit AfD, která bývá označována i jako krajně pravicová. Pro CDU i další politické strany může být proto zejména v Braniborsku sestavení vlády bez podpory AfD poměrně složité.

Média kvůli tomu občas spekulují o tom, za jakých okolností by taková spolupráce byla možná. Čas od času ji zcela nevyloučí ani některý z představitelů CDU. Vedení strany o tom ale, jak ukazuje i postoj Krampové-Karrenbauerové, nechce ani slyšet. Šéfka křesťanských demokratů si to vzhledem k politice, jakou AfD zastává, nedokáže vůbec představit, poznamenala.

"Zvláště po vraždě Waltera Lübckeho pachatelem, který vzešel z prostředí pravicového extremismu, si každý jednotlivý člen CDU, který o něčem takovém mluví nebo o něčem takovém sní, musí položit vysoce osobní otázku, jak je něco takového slučitelné s jeho svědomím. Já bych to neuměla," zdůraznila Krampová-Karrenbauerová.

Starke @akk bei #AnneWill:„Die @CDU ist dort, wo sie hingehört, nämlich in der gesellschaftlichen Mitte und dort wird sie auch bleiben..!“??Klare Kante gegen Rechts.#zukunftMITTE

— Patrick Kunkel ?? (@Patrick_Kunkel) 23. června 2019

Narážela tak na vraždu vysoce postaveného úředníka místní správy v německé zemi Hesensko Lübckeho (CDU), která otřásla spolkovou republikou. Podezřelým z krvavého činu je 45letý pravicový extremista Stephan E. Pokud se podezření potvrdí, půjde zřejmě o první takto motivovanou vraždu politika v poválečných dějinách Německa. Podle Krampové-Karrenbauerové pomáhá AfD přinejmenším zčásti vytvářet politické klima, v němž byl Lübcke zavražděn.

Dlouholetý křesťanskodemokratický politik byl znám svým otevřeným přístupem k migrantům, kvůli kterému už dříve čelil výhrůžkám extremistů. Podezřelý Stephan E. migranty naopak tvrdě odmítal. Už před lety na uprchlickou ubytovnu zaútočil pomocí trubkové bomby, ve vazbě pak jednoho migranta vážně zranil.

Politicky blízko měl v posledních letech podle magazínu Spiegel mimo jiné k AfD. Stranu, která vraždu odsoudila, podpořil v roce 2016 částkou 150 eur (přes 3800 Kč). Svůj dar doprovodil vzkazem "bůh vám žehnej".

Související

Sahra Wagenknechtová

Konec jistot v německé politice. Po AfD jsou na vzestupu i komunisté

Německé regionální volby ukázaly vyjma dobrých výsledků krajně pravicové AfD i vzestup jiné strany – komunistické. Z výsledku je patrný nárust voličů extremistických stran. Německé titulky hlásaly „Konec jistot v politice“, či „Vítejte v populistické éře“.  Vítězství těchto stran může mít vliv i na německou podporu Ukrajině – již nyní si strany přátelské Rusku vynucují jiné jednání s Kremlem.

Více souvisejících

CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová Alternativa pro Německo (AfD) Německo Walter Lübcke extremismus

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy