Tupé nože jako prevence násilí? Britské návrhy boje proti útokům noži vzbuzují výsměch

Útoky noži, po kterých končí v krvi převážně mladí lidé, výrazně trápí Velkou Británii. Ta se tomu pokouší zabránit různými způsoby, přičemž některé však vzbuzují spíše celosvětové pobavení, upozorňuje stanice CNN.

V březnu vzbudilo zájem médií rozhodnutí britského obchodního řetězce Asda, že vyřadí do konce dubna ze své nabídky kuchyňské nože. Řetězec tak udělal v reakci na značné krádeže nožů a na nárůst zločinů, ve kterých byly používány.

Dle statistik bylo roce 2018 ubodáno v Anglii a Walesu 285 lidí, což je nejvíce za posledních více než 70 let. Hlavními obětmi jsou mladí lidé. Nárůst zločinů s noži vyvíjí značný tlak na britskou vládu a policii.

Objevují se tak různé návrhy, jak situaci řešit. Mnohé z nich jsou však hned z počátku zesměšňovány. V květnu např. sklidil výsměch Scott Mann, poslanec za britskou Konzervativní stranu, který navrhoval, aby každý nůž ve Velké Británii byl prodáván s GPS sledovacím zařízením.

Lépe si nevedla ani policie z Nottinghamshire, která na počátku tohoto měsíce navrhla, aby si oběti domácího násilí pořídili tupé nuže. Policie se tak snažila reagovat na to, že 17% všech případů zločinů s noži se týká domácího násilí.

Podle kritiků sice mohou mít tyto opatření v určitých případech, např. v sledování trestanců GPS sledovacími zařízeními, své opodstatnění, neřeší však klíčové problémy. Těmi jsou dle mnohých, včetně policejních šéfů, škrty v oblasti policejní práce, ke kterým od roku 2010 přistupovala konzervativní vláda, zvláště pak bývalá ministryně vnitra a současná premiéra Theresa Mayová.

„Nemůžeme zakrýt fakt, že úsilí o zvládání násilí se staly mnohem obtížnější díky ničivým škrtům vlády v policii a službách pro mládež, místních radách a charitativních organizacích v celém našem městě. Škrty mají důsledky,“ řekla stanici CNN mluvčí londýnského starosty Sadiqa Khana, kterého za zločiny s noži často kritizuje americký prezident Donald Trump. Podle statistik je sice Londýn v Anglii, co se týče útoků noži, na tom nejhůře, stále je však na tom lépe než New York.

CNN poukazuje, že zatímco v Anglii a Walesu roste počet násilností spojených s noži, v Skotsku dochází k opačnému trendu. Míra zabití je zde nejnižší od roku 1970. Nože jsou stále nejběžnějším nástrojem používaným při násilných trestných činech - ale jen 59 vražd bylo zaznamenáno v minulém roce, zatímco před deseti lety těchto případů bylo 97.

Skotští představitelé tvrdí, že toho bylo docíleno díky trpělivému přístupu. Inspirací jim byly americká města jako Boston, které dokázaly dosáhnout redukce násilí během minulých dekád. Jejich přístup se vyznačoval důrazem na přímý kontakt s gangsterskými gangy a vzdělávání. Skotové upozorňují, že výsledky nemusí být vidět hned, vyplatí se ale počkat.

Podle Patsy McKieové, zakládající členky skupiny Matky proti násilí (Mothers Against Violence) mají ti, co uskutečňují útoky nožem, mnohé společného. Jsou z vyloučených lokalit či rodin a chtějí se vyhnout bolesti, např. užíváním drog. Podle ní je potřeba trpělivého a otevřeného přístupu – říká tedy totéž, co skotská policie.

Stanice BBC poukazuje na to, že za útoky noži stojí gangsterská kultura. Vůdci liverpoolských gangů nechávají vypsat na hlavu mladých příslušníků z konkurenčních gangů odměnu. Mladí příslušníci gangu se jí následně splnit tím, že danou osobu napadnou noži. Podle expertů se tak vůdci pokouší vyhnout se ušpinění svých rukou a tomu, aby jim zločin byl připsán.

V květnu stanice Sky News uvedla, že britské gangy mladistvých na sociálních sítích zveřejňují „srovnávací tabulky“, ve kterých se chlubí počtem násilných činů, které spáchaly. Např. za útok na hlavu pachatel získá 50 bodů, úder do hrudi je za 30 bodů, zatímco do paže je jen za 5 bodů.

Související

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

Více souvisejících

Velká Británie gangy Násilí Skotsko Policie Velká Británie

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

před 53 minutami

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy